Dlaczego pies chudnie?
2009-08-10 17:03:49
Stała, optymalna, masa ciała jest jednym z czynników niezbędnych do utrzymania psa w dobrej kondycji zdrowotnej i doskonałym samopoczuciu. Chudnięcie, najczęściej, jest skutkiem braku apetytu. Jednak zdarza się, że zwierzę traci na wadze mimo regularnie spożywanych posiłków i odpowiednio zbilansowanej diety
fot. djinas / sxc hu
Taki stan może świadczyć o zaburzeniach trawienia, wchłaniania lub nadmiernej utracie energii, np. w okresie ciąży.
Przyczyn utraty masy ciała jest wiele. Chudnięcie może byś następstwem: niewłaściwej diety (za mała dawka pokarmowa, źle zbilansowana dieta, pokarm złej jakości); braku łaknienia (choroby ogólnoustrojowe przebiegające z gorączką, schorzenia przewodu pokarmowego, zatrucia, itp.); często występujących wymiotów; zaburzeń trawienia w następstwie zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki; upośledzonego wchłaniania w chorobach jelit; złego przyswajania w niewydolności serca, wątroby, nerek, nadnerczy; wyniszczenia przez rozwijający się nowotwór; nadmiernego zużycia energii (ciąża, laktacja, wzmożony wysiłek fizyczny, nadczynność tarczycy); zaburzeń nerwowo-mięśniowych lub cukrzycy.
Jak widać, na powyższym zestawieniu, przyczyny utraty masy ciała są różnorodne. Zdiagnozowanie, z którą w danym przypadku mam do czynienia nie zawsze jest łatwe. Zdarza się, że chudnięcie jest następstwem zaburzeń wieloczynnikowych.
Masa ciała psów powinna być regularnie kontrolowana, najlepiej – raz w tygodniu. Zauważonych odchyleń, zarówno w górę jak i dół, nie wolno lekceważyć. W przypadku pogłębiania się wahań wagi należy zasięgnąć porady lekarza weterynarii.
bk