Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Dom bezpieczny dla kotka

Dom bezpieczny dla kotka

2011-03-17 13:02:18

porady

Na wiosnę wielu ludzi rozważa przyjęcie pod swój dach kociaka. Jeśli i Ty decydujesz się na ten krok, pamiętaj że obecność kota można porównać do obecności małego dziecka. Na przybycie jednego i drugiego mieszkanie trzeba odpowiednio przygotować. Podpowiadamy jak sprawić by nasz dom był przyjazny kotu
fot. sateda / sxc.hu
Przygotowania mają zapewnić bezpieczeństwo naszego nowego pupila. I nie ma się co oszukiwać – jakieś szkody, wcześniej czy później na pewno wyrządzi. Ale wszystko to, czym kotek mógłby się zranić, w czym mógłby się zamknąć, czym mógłby się zatruć należy bezwzględnie zabezpieczyć.

Meble. Niektóre rodzaje mebli są potencjalnie niebezpieczne dla kotka. Przede wszystkim chodzi tu o składane krzesła czy łóżka. Zawsze zanim złożysz taki mebel upewnij się, że gdzieś w środku nie zaplątał się kociak (wnętrze wersalki to jedna z ulubionych kocich kryjówek). Uważaj też na fotele bujane, bo zmiażdżenie łapki czy ogonka płozą takiego mebla może być bardzo bolesne.

Deski do prasowania. To atrakcyjna platforma widokowa, tyle że bardzo chybotliwa. Kotek mógłby zostać nią przygnieciony. Dodatkowo, jeśli zostawiasz na niej żelazko (o tym, że nie wolno zostawiać go włączonego chyba nie musimy wspominać) przy wywrotce całej deski kotek może zostać nim uderzony.

Pralki i suszarki do ubrań. To nie miejskie legendy, kotka naprawdę można nieumyślnie wyprać lub wysuszyć. Ponieważ mruczki uwielbiają ciepłe, miękkie i zaciszne miejsca zawsze sprawdzaj, czy nie masz dodatkowego futrzanego wsadu wśród swoich ubrań w pralce czy suszarce.

Przewody elektryczne. Bardzo atrakcyjna zabawka z kociego punktu widzenia. Jednak gryzienie kabli może skończyć się porażeniem (nie licząc już strat w naszym sprzęcie). Najlepiej w ogóle byłoby je ukryć w ścianach lub używać bezprzewodowych sprzętów. Możesz jednak zabezpieczyć kable zwijając je i obwiązując specjalnymi klipsami.

Małe przedmioty. Wszystkie drobiazgi, które zazwyczaj trzymamy gdzieś na szafkach – monety, igły i nici, spinacze biurowe, śrubki, biżuteria czy elementy dekoracyjne mogą trafić do kociego żołądka. Trzymaj je więc w miejscach, do których kot nie ma dostępu.

Okna i balkony. Aby zapobiec kociej ucieczce tą drogą, albo po prostu jego wypadnięciu, zabezpiecz je odpowiednimi siatkami ochronnymi.

Toaleta. Muszla klozetowa może zostać uznana przez kotka za doskonały wodopój. Ale zwierzak może łatwo wpaść do środka, albo zatruć się, jeśli woda w toalecie zawiera środki dezynfekujące. Opuszczanie deski klozetowej i w tym przypadku zawsze się opłaca.

Rośliny. To co mamy w doniczkach może być atrakcyjnym zamiennikiem „kociej trawki”, którą każdy mruczek lubi od czasu do czasu poskubać. Jednak wiele roślin stanowi potencjalne zagrożenie, gdyż ich liście czy kwiaty mogą zawierać trujące substancję. Upewnij się, że nie masz takich w domu.

Środki czyszczące. Wszystkie chemikalia są bardzo niebezpieczne. Nawet jeśli kot nie będzie miał ochoty ich spróbować, to przypadkowe wylanie lub wysypanie takiej substancji stanowi zagrożenie. Dlatego zawsze trzymaj chemię gospodarczą w zakręconych opakowaniach i zamkniętych szafkach.

Piekarnik. Kolejne emitujące ciepło miejsce, które może przyciągać kotka. Pamiętaj, aby nauczyć swojego pupila, że do piekarnika nie można zbliżać się nawet gdy jest chłodny. A na czas jego czyszczenia zamknij drzwi od kuchni, bo środki do mycia kuchenek są wyjątkowo drażniące.

Leki. Kolorowe pigułki, wonne syropy, białe tabletki – wszystko co kotek chciałby dokładnie zbadać. Nigdy mu na to nie pozwalaj, bo dla kociaka nawet aspiryna może być bardzo niebezpieczna.

Pamiętaj – żaden dom nie jest w stu procentach bezpieczny dla małego kotka. Twoim zadaniem jest jednak uczynić go bardziej przyjaznym. Przy odrobinie zdrowego rozsądku z twojej strony twój mały przyjaciel na pewno będzie mógł się w nim bezpiecznie bawić.

jus
Komentarze