Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » FRETKA (Mustela putorius furo), czyli drapieżnik z rodziny łasicowatych

FRETKA (Mustela putorius furo), czyli drapieżnik z rodziny łasicowatych

Najważniejsze informacje o fretkach

2011-08-09 13:18:27

porady

Fretki zostały udomowione ok. 2,5 tys. lat temu, w gospodarstwach traktowane były jak dzisiejsze koty - tępiły myszy i szczury. Później dostrzeżono w nich doskonałe zdolności łowieckie i zaczęto je wykorzystywać do polowań na króliki. Obecnie są coraz częściej spotykanym towarzyszem człowieka
Jaka jest fretka?

Fretki to bardzo niezależne zwierzęta, potrzebują dużo ruchu, kontaktu ze swoim opiekunem, uwielbiają spacery. Kiedy wracamy z pracy/szkoły one już na nas czekają, nie znoszą samotności i długiego przebywania w zamknięciu. Zwierzęta te bardzo mocno przywiązują się do swoich opiekunów. Są inteligentne, bardzo wścibskie i sprytne - jeżeli chcą się dostać do jakiejś szafki – nie spoczną póki nie osiągną zamierzonego celu. W euforii zabawy wydają z siebie zabawne dźwięki (tzw. guganie), wykonując przy tym serię pociesznych skoków (taniec „św. Wita”). Nie jest to jednak zwierzę dla każdego. Wymaga cierpliwości, a osoba miłująca ład i porządek może przeżyć szok. Futrzasty łobuziak potrafi wywrócić kosz na śmieci, doniczki, albo przywitać gościa zębami. Czasem zdarza mu się nie trafić do kuwety, a nawet puścić tzw. „bąka” w najmniej odpowiednim momencie (następuje wtedy wydobycie się wydzieliny z gruczołów okołoodbytowych; zachowanie to ma służyć odstraszeniu przeciwnika).

Fretka nie jest zwierzęciem dla dziecka!

Jako drapieżnik, sprowokowana, używa bardzo ostrych zębów, a jej szczęki mogą się zakleszczyć i dotkliwie poranić ciało. Najczęstszym powodem oddawania fretek jest ich specyficzny zapach. Pochodzi on od olejków ochronnych wydzielanych przez gruczoły na skórze zwierzątka i poprzez styczność z jego futerkiem przenosi się również na przedmioty znajdujące się w jego otoczeniu. Zapach ten, w pomieszczeniu gdzie przebywa fretka, jest słabo wyczuwalny. Sytuacja zmienia się w przypadku fretek w okresie rui. Zapach jest wtedy bardziej intensywny, u samców spotęgowany dodatkowo poprzez znaczenie terenu. Obsikują wtedy śmierdzącym moczem mieszkanie, buty i wszystko, co wystaje ponad podłogę. Kastracja sprawia, że przestają znaczyć teren, ale i tak nie wszyscy są w stanie zaakceptować specyficzny freci smrodek. Kąpiele tylko nasilają wydzielanie zapachu.

Jak przygotować się na przybycie nowego domownika?

Najpierw należy zdobyć wiedzę teoretyczną. Dobrze jest odwiedzić kogoś, kto już fretkę posiada, by sprawdzić, czy nie mamy alergii, oraz przekonać się, czy specyficzny zapach nam nie przeszkadza. W końcu decydujemy się na towarzysza życia na wiele kolejnych lat.

Przed zakupem fretki należy przystosować mieszkanie na przyjęcie nowego domownika. Oznacza to zabezpieczenie kwiatów i przedmiotów w zasięgu łapek małego rozbójnika. Środki chemiczne również powinny być poza zasięgiem fretki. Stwarzają one niebezpieczeństwo zatrucia w przypadku wypicia lub zjedzenia ich przez ciekawskiego ogona. Należy także pamiętać o zabezpieczeniu szafek z żywnością. Ważne jest także, aby zabezpieczyć balkon i okna – fretki nie mają poczucia wysokości i wiele z nich straciło już życie przez nierozważne skoki.

Zwierzaki potrafią zaskakiwać swoją pomysłowością. Jest to szczególnie ważna informacja dla tych, którzy posiadają gryzonie lub ptaki i sądzą, że wystarczy klatkę z chomikiem lub papużką postawić wyżej. Fretka to drapieżnik i zrobi wszystko, żeby upolować zdobycz.

Fretki uwielbiają spać w hamakach, zagrzebane w ciepły kocyk lub szmatki, należy również mieć przygotowany żwirek i kuwetę, miski oraz pokarm. Dla fretki można wykonać zabawki, takie jak dla kotów, jednak bez elementów, którymi mogłyby się łatwo zadławić. Transporter będzie potrzebny podczas wypraw do weterynarza - pierwsza kontrolna wizyta powinna odbyć się w kilka dni po przybyciu naszej pociechy do domu.

Co jedzą fretki?

Należy pamiętać – fretka to absolutny mięsożerca! Właściwe pożywienie to surowe mięso: drób, wołowina, królik i inne, ale z wykluczeniem wieprzowiny. Dodatkowo fretka powinna mieć zawsze w miseczce suchą karmę dobrej jakości (specjalną dla fretek, w której składzie mięso wymienione jest na pierwszym miejscu). Surowe mięso powinno być przed podaniem przemrożone ok. 48 h, by wyeliminować groźne dla fretek bakterie. Warzywa mogą stanowić jedynie do 5 procent ogółu pożywienia i najlepiej, aby były ugotowane. Stanowczo zakazane są produkty zawierające mleko (fretki nie przyswajają laktozy), warzywa kapustne, ziemniaki, cukier, sól i inne przyprawy oraz chleb (czyli nasze ludzkie jedzenie). W przypadku karmienia wyłącznie mięsem, należy podawać dodatki witaminowe w ilości ustalonej z weterynarzem. Pamiętajmy, że zwierzęta muszą mieć stały dostęp do świeżej wody!

Zdrowie

Fretki są zwierzętami o dużych wymaganiach zdrowotnych, a jednocześnie trudnymi do leczenia. U naszych podopiecznych często nie widać choroby, a gdy jej skutki są już dostrzegalne - bywa za późno. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, regularne wizyty u weterynarza oraz badania kontrolne przynajmniej raz w roku. Zawsze w razie niepokojących objawów czy zmiany zachowania niezbędna jest wizyta u lekarza weterynarii.

Zalecana jest kastracja fretek, samcom zabieg ten zapewnia ogólne wyciszenie, zmniejszenie agresywności, większą kontaktowość z otoczeniem i opiekunem. U samiczek zaś zabieg pozwala uniknąć śmiertelnego w skutkach ropomacicza oraz hiperestrogenizmu. Istnieje też możliwość tzw. czasowej kastracji farmakologicznej, o której informacji może udzielić fretkowy lekarz weterynarii.

Fretki należy szczepić obowiązkowo przeciw śmiertelnej dla nich nosówce jak najuboższymi szczepionkami psimi (np. Nobivac Puppy DP dla najmłodszych fretek oraz Nobivac DHP dla starszych). Zalecane jest również szczepienie przeciwko wściekliźnie. Nie wolno szczepić fretek szczepionkami kocimi, mogą powodować poważne powikłania, a przede wszystkim NIE chronią one fretek przed groźnymi dla nich chorobami. Odrobaczać powinno się co najmniej tydzień przed szczepieniami.

Najczęściej występujące choroby: grypa (mogą zarazić się nią od człowieka), nowotwory kory nadnerczy oraz przewlekłe zapalenia żołądkowo-jelitowe. Częstą przyczyną tych ostatnich jest niewłaściwa dieta.

Skąd wziąć fretkę?

W Polsce działa wiele hodowli domowych, w których można zakupić zdrowe maluchy. Rodzice są wcześniej odpowiednio przygotowywani do swoich ról, zaś maluchy od pierwszych dni przebywają pod troskliwą opieką i kontrolą lekarza weterynarii. Do nowych domów wędrują już odrobaczone, z pierwszymi szczepieniami i książeczką zdrowia oraz dokładnymi wskazówkami żywieniowymi. Można również adoptować nowego przyjaciela za pośrednictwem Fretkowej Akcji Adopcyjnej. Ogłoszenia adopcyjne można znaleźć na stronie: adopcje.fretek.org

W Polsce koniunkturę wyczuli również właściciele ferm futrzarskich. Niestety zwierzęta o takim pochodzeniu są znacznie bardziej narażone na choroby. Maluchy są odłączane od matek nawet w 4 tygodniu życia, a powinny pozostać przy nich minimum 8 tygodni. Często pochodzą z chowu wsobnego (np. krycie między rodzeństwem), trzymane są w karygodnych warunkach, zaś ich dieta pozostawia wiele do życzenia. Na fermie nie mają kontaktu z człowiekiem, więc do sprzedaży trafiają zupełnie dzikie i agresywne. Wszystko to warunkuje ich dalszy rozwój, prowadząc często do szeregu zmian patologicznych.

---------- ---------- ---------- ---------- ---------- ----------
Poniżej przedstawiamy przykład na to, że decyzja o nowym domowniku musi być dokładnie przemyślana. Pamiętaj, że to Ty jesteś odpowiedzialny za czyjeś istnienie.
Sisi - jedna z wielu podopiecznych Stowarzyszenia Przyjaciół Fretek, która czterokrotnie zmieniała dom. Przez zaniedbania poprzednich właścicieli trafiła pod opiekę wolontariuszy w bardzo ciężkim stanie, jednak dzięki troskliwej opiekunce oraz fachowej pomocy medycznej jest teraz bardzo szczęśliwa w nowym domu.
Przed:                                                  Po:

Chcesz adoptować fretkę? Znalazłeś fretkę? Chcesz zostać Domem Tymczasowym? Sytuacja domowa zmusza Cię do oddania fretki?
Napisz lub zadzwoń do nas:e-mail: adopcje@fretek.org
Chcesz zostać wirtualnym opiekunem fretki?
Zajrzyj na http://fretek.org/adopcje-wirtualne

Stowarzyszenie Przyjaciół Fretek
ul. B. Chrobrego 51/5 80-423 Gdańsk
Tel.: +48 883 324 684
e-mail: zarzad@fretek.org  
www.fretek.org 
KRS 0000332718
REGON 220830406
NIP 9571023163
Konto bankowe, na które można wpłacać darowizny: 50 2130 0004 2001 0489 5207 0001

Komentarze