Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Jak bezpiecznie podróżować z psem?

Jak bezpiecznie podróżować z psem?

2011-06-16 17:00:00

porady

Wakacje to dla wielu osób czas wypoczynku poza domem, a w takiej podróży nierzadko bierze udział pies. Jak przygotować się na tą ewentualność? Porady podpatrzyliśmy u prawdziwego eksperta - Cesara Millana, znanego z programu "Zaklinacz psów"
Poniższa porcja porad jest przeznaczona dla psów, ale z powodzeniem część z nich zastosujemy u innych zwierzaków.

1) Nie rób wszystkiego na ostatnią chwilę. Pies wyczuje Twój niepokój i zdenerwowanie, nastrój ten szybko udzieli się i jemu.

2) Nie karm psa przynajmniej sześć godzin przed podróżą – zwłaszcza samolotem – ale zapewnij mu odpowiednio dużo wody.

3) Zabierz kocyk zwierzaka lub jego ulubioną zabawkę – jej zapach pomoże mu zrelaksować się i uspokoić.

4) Zamiast medykamentów podawanych doustnie wykorzystaj nos psa – lawenda działa uspokajająco i relaksująco. Pies po podaniu lekarstwa np. uspokajającego może czuć się zdezorientowany w innym otoczeniu – dlatego warto wykorzystać najpierw naturalne środki.

5) Idź na długi spacer. Pies po takich ćwiczeniach będzie dużo bardziej zrelaksowany przed podróżą.

6) Rób przerwy. W trakcie podróży samochodem zatrzymuj się co najmniej raz na 4 godziny. Niech pies ma okazję rozprost ować kości oraz zapoznać się ze stale zmieniającym się otoczeniem. Poznanie nowych zapachów czy temperatury na tym etapie może pomóc mu w zmianie otoczenia i przyzwyczajeniu się przy końcu podróży.

7) Nie zostawiaj psa w samochodzie. Wysokie temperatury mogą mu poważnie zaszkodzić.

8) Po przyjeździe od razu idź na spacer. Najprościej zapytać obsługę hotelową, gdzie jest miła, bezpieczna ścieżka i zabrać tam psa, aby mógł się zrelaksować.

9) Stań się przywódcą stada w nowym miejscu. Wejdź pierwszy do pokoju i nie pozwól psu na wchodzenie w każdy kąt, dopóki nie otrzyma zezwolenia.

10) Jeśli nie możesz znaleźć miejsca lub sposobu, aby zabrać psa ze sobą – wypróbuj specjalne hotele dla zwierząt. Wyspecjalizowana obsługa plus obecność innych zwierząt pomoże mu lepiej znieść rozłąkę.

gnat
Komentarze