Jak często kąpać psa?
2009-03-12 14:05:29
To pytanie nurtuje niejednego właściciela czworonoga. Powszechnie panujący pogląd, że psa należy kąpać nie częściej niż 1-2 razy do roku, nie jest zgodny z prawdą
fot. sebadanon / sxc.hu
Częstotliwość kąpieli jest uzależniona od kilku czynników: od wieku psa, rasy, warunków utrzymania (czy jest to pies łańcuchowy, czy kanapowy).
Pielęgnację szczeniąt, przez pierwsze dwa miesiące życia, należy ograniczyć do przemywania wilgotną, miękką, ciepłą gąbką (lub szmatką) oczu, nosa, okolicy odbytu. Zabiegów tych można zaniechać, gdy matka psiaków sumienne wywiązuje się ze swoich obowiązków i regularnie dba o ich toaletę, wylizując je.
Pierwszą kąpiel, z prawdziwego zdarzenia, możemy przeprowadzić, gdy szczeniak skończy 6 miesięcy. Kąpiel psa w tym wieku nie należy do obowiązkowych zabiegów, możemy ją pominąć, gdy stan sierści tego nie wymaga. Jeżeli wilgotną szmatką jesteśmy w stanie zadbać o dobry wygląd włosia, to z kąpielą odczekajmy do sytuacji *podbramkowej*, w której wilgotna gąbka już nie pomoże.
Gdy pies skończy pierwszy rok życia, jego układ odpornościowy jest w pełni rozwinięty, sierść szczenięca została zastąpiona dojrzałym włosiem. Od tego momentu możemy regularnie urządzać kąpiele naszemu podopiecznemu.
Podstawowa zasada, o której należy pamiętać brzmi: psa kąpiemy, gdy stan sierści tego bezwzględnie wymaga.
Psy kanapowe, mieszkające w ciepłym domu, nie narażone na przeciągi, będące w dobrej kondycji zdrowotnej, możemy kąpać nawet co miesiąc. Tak częste zabiegi, nie wpłyną niekorzystnie na stan skóry, sierści, zdrowia naszego pupila. Dzięki regularnej pielęgnacji za psem nie będzie unosił się nieprzyjemny zapach.
W przypadku psów łańcuchowych, mieszkających w budzie przy domu, narażonych na zmienne warunki atmosferyczne, kąpiel zbyt częsta nie jest wskazana. Naturalna, łojowa bariera ochronna skóry, chroniąca zwierzaka przed zimnem, wiatrem, deszczem oraz atakiem patogenów, zostaje zniszczona w trakcie kąpieli. Dlatego takiego czworonoga kąpiemy nie częściej niż 2 razy do roku, najlepiej w ciepły, słoneczny, bezwietrzny, wiosenny/jesienny dzień. Dzięki czemu w najmniej sprzyjających warunkach pogodowych, tj. zimą i latem, nasz pupil będzie zabezpieczony przed atakiem niekorzystnej pogody czy drobnoustrojów.
Kąpiąc psa, nie zapominajmy o ochronie uszu. Przewód słuchowy zewnętrzny psów jest wyjątkowo długi, zbudowany w charakterystyczny sposób, kształtem przypomina literę „L”. Woda zalegająca, w jego poziomym ramieniu, może doprowadzić do podrażnienia i rozwoju zapalenia ucha.
Należy pamiętać o wyborze szamponu odpowiedniego do wieku, rasy, rodzaju sierści naszego czworonoga.
bk