Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Jak dbać o zęby naszych zwierzaków?

Jak dbać o zęby naszych zwierzaków?

2010-05-27 14:00:00

porady

Na pytania czytelników CafeAnimal.pl odpowiada Jakub Żuber, lekarz weterynarii z Gabinetu Horse-Med
fot. kymmie_xox / sxc.hu
Od jakiegoś czasu z jamy ustnej mojego psa nieprzyjemnie pachnie. Co z tym zrobić?

- Nieprzyjemny zapach z jamy ustnej najczęściej jest skutkiem problemów stomatologicznych psa. Przykry zapach jest pierwszym objawem chorób przyzębia. Proponowałbym wizytę u lekarza w celu dokładnego określenia skali problemu. Po zbadaniu lekarz weterynarii zaleci, co dalej. W początkowych stadiach często wystarczy mycie zębów i podawanie karm lub smakołyków oczyszczających zęby. W przypadkach bardziej zaawansowanych konieczne może się okazać ściągniecie kamienia. Nie radziłbym lekceważyć problemu gdyż mocno zaawansowane choroby przyzębia mogą doprowadzić do utraty zębów przez psa.

Jak dbać o higienę jamy ustnej u psa?

- Najlepszym sposobem jest mycie zębów szczoteczką i specjalną pastą do zębów dla zwierząt. Im wcześniej zaczniemy myć psu żeby, tym lepiej gdyż zwierzak przyzwyczai się do tej czynności. Idealnym momentem rozpoczęcia mycia zębów jest wiek szczenięcy. U starszych czworonogów proponowałbym przecieranie zębów gazikiem nasączonym specjalnym płynem do higieny jamy ustnej dla psów. Dodatkowo polecam regularne stosowanie przysmaków oczyszczających żeby lub specjalistycznych karm stomatologicznych. Te ostatnie będą miały szczególne zastosowanie u psów, u których mycie zębów jest niemożliwe.

Słyszałam, że zabieg zdejmowania kamienia nazębnego psów jest wykonywany pod narkozą? Czy to prawda?

Tak, to prawda. Zabieg zdejmowania wykonuje się w znieczuleniu ogólnym (pod narkozą). Służy to przede wszystkim zapewnieniu bezpieczeństwa zarówno pacjentowi jak i lekarzowi przeprowadzającemu zabieg. Umożliwia również dokładne wykonanie samego zabiegu. Zabieg jest najczęściej wykonywany za pomocą urządzeń mechanicznych zwanych skalerami. Urządzenie to wytwarza dość charakterystyczny dźwięk, przy którym nawet najspokojniejszy zwierzak może odczuwać pewien niepokój. Ponadto często zdarza się, że podczas przeprowadzanego zabiegu zostaje delikatnie skaleczone dziąsło, co może wywołać u zwierzęcia szarpnięcie głową lub ucieczkę. W celu niedopuszczenia do konieczności zdejmowania kamienia proponuję jak najczęstszą higienę zębów oraz kontrole u lekarza weterynarii.

A jak dbać o higienę jamy ustnej u kotów?

U kotów z powodu ich charakteru oraz obecności ostrych pazurków mycie zębów jest bardzo trudne a najczęściej niewykonalne. Polecałbym w przypadku kotów stosowanie specjalnych płynów w sprayu lub przecieranie zębów i dziąseł gazikami nasączonymi w preparatach przeznaczonych do higieny jamy ustnej u zwierząt. W przypadku kotów dobrym pomysłem będzie stosowanie specjalistycznych karm. Myślę, że ta ostatnia opcja będzie najlepsza zarówno dla kota jak i jego właściciela.

Nasz ekspert, pan Jakub Żuber na co dzień pracuje w Gabinecie Weterynaryjnym Horse-Med przy ul. Ceramicznej 29 (lok. 2b) w Warszawie. tel. 608614122, mail: jakubzuber@interia.pl
Komentarze
 • Mała

  2010-11-21 12:32:20
  Interesujące.
 • Panciapka

  2010-11-18 08:17:17
  Ciekawy artykuł :)
 • Natii

  2010-07-25 13:31:50
  Świetny artykuł ;)))
 • Natii

  2010-06-20 18:06:02
  Świetny artykuł ;)))
 • Magda

  2010-06-16 08:15:41
  Doskonały artykuł dzieki niemu pogłębiłam swoją wiedzę
 • feba90

  2010-06-13 15:08:08
  przysmaki są dobre : )
 • marta-swierk

  2010-06-12 17:41:12
  Ciekawy artykuł