Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Jak dogadać się z wężem

Jak dogadać się z wężem

2008-07-14 13:52:50

porady

Odkąd kazał Ewie zerwać jabłko, przez co pozbawił nas raju, mamy do niego niezbyt pozytywny stosunek. Niesłusznie. Wąż może być wspaniałym zwierzęciem domowym. Należy tylko o niego dbać, zachowując konieczne środki ostrożności
Zanim przyniesiemy węża do domu, musimy mieć przygotowane dla niego terrarium. Wielkość i wystrój wężowego domu zależy od gatunku, jednak pewne zasady są wspólne. Minimalne terrarium powinno mieć szerokość 3/4 długości ciała węża, głębokość 1/3 długości, wysokość w przypadku gatunków nadrzewnych powinna równać się długości zwierzęcia. Węże naziemne mogą mieszkać w domkach niższych - których wysokość równa się 1/2 długości ich ciała. Terrarium możemy kupić w sklepie zoologicznym lub zamówić za pośrednictwem sklepu.

Lubi się wygrzewać

Podłoże powinno być wysypane prasowanym włóknem kokosowym, zmieszanym z mchem i korą. Można kupić gotową wyściółkę w sklepach zoologicznych, pod warunkiem że nie jest to piasek, nawet jeśli na opakowaniu jest napisane "piasek dla węży". Węże bowiem potrafią go zjadać, a nie służy to pracy ich przewodu pokarmowego. Należy też unikać trocin z drzew iglastych, gdyż podrażniają układ oddechowy węża. W terrarium musi być naczynie z wodą do picia (przegotowaną lub odstaną co najmniej przez 24 godziny). Węże potrzebują temperatury wyższej niż ta, która panuje w naszych mieszkaniach. Powinniśmy zatem dogrzewać terrarium. W małych i średnich terrariach wystarczy żarówka, pod którą umieścimy kamień. Szybko się on nagrzewa i staje się ulubioną plażą naszego gada. Warto także zamontować termostat, który będzie regulował poziom ciepła.

Oswajamy gada

Z wężem możemy się zaprzyjaźnić na tyle, aby pozwalał się brać na ręce i swobodnie nosić po mieszkaniu. Proces oswajania jest powolny i nie powinniśmy go zaczynać tuż po przyniesieniu węża. Przez 5-6 dni należy zostawić go w spokoju. Możemy włożyć mu do terrarium jakiś element z terrarium, z którego go zabraliśmy, co da mu trochę poczucia bezpieczeństwa. Po kilku dniach wkładamy do terrarium rzecz, która przesycona będzie naszym zapachem. Po kilku dniach wyjmujemy pupila. Za pierwszym razem może być zdenerwowany i będzie panicznie pełzać nam po rękach. Należy przeczekać. Potem gad powinien zacząć badać otoczenie językiem. Jeśli takie seanse będziemy powtarzać, codziennie zwiększając czas poświęcany wężowi, po kilku tygodniach zyskamy jego zaufanie.

Do wyboru, do koloru

Pamiętajmy, że niezależnie od tego, jak piękny będzie wąż i jak bardzo sprzedawca będzie przekonywał nas o jego łagodności, nie powinno się w domu trzymać węży jadowitych. Początkującym miłośnikom gadów polecamy kilka dostępnych w naszych sklepach, łatwych w hodowli i łagodnych węży.

Wąż tajwański

W naturze żyje na Tajwanie. Ten zielono-brązowo-oliwkowy gad w charakterystyczne cętki jest dość duży - ma 180-240 cm długości i 6 cm grubości. Wymaga więc dużego terrarium (120 x 60 x 75 cm). Jest wyjątkowo ruchliwy i uwielbia się wspinać. Obowiązkowym elementem wystroju terrarium są więc grube, mocno przymocowane konary i półki. Gad potrzebuje basenu i kryjówki. Temperatura w terrarium powinna wynosić 20-26°C w dzień i 18-22°C w nocy. W domu węża tajwańskiego powinno być dość wilgotno - ok. 70 proc. Gdy grzeją kaloryfery, warto raz dziennie zraszać podłoże spryskiwaczem do kwiatów. Węża tajwańskiego karmimy nie częściej niż raz na 10 dni. Za jednym razem może on zjeść 2-3 młode szczury. Jeśli mieliśmy do czynienia z jakimkolwiek gryzoniem lub nawet z kurczakiem na rosół, pamiętajmy, by dokładnie umyć ręce przed włożeniem ich do terrarium. Wąż tajwański jest łagodny, łatwo się oswaja. Żyje 15-20 lat.

Wąż smugowy

Ten jasnożółty lub jasnopomarańczowy wąż w naturze żyje w Ameryce Północnej. Jest średniej długości - ma 120-180 cm. Wymaga więc średniego terrarium (100 x 40 x 50 cm). Temperatura w terrarium powinna wynosić 24-28°C w dzień i 20-22°C w nocy. Wymagana wilgotność to 60 proc. W terrarium powinniśmy mu zamontować solidne i dobrze przymocowane konary, gdyż gad czasem się wspina. Lubi się także kąpać, powinien mieć więc basen na tyle duży, aby mógł się tam zmieścić cały. Warto też zaaranżować mu miejsce do wygrzewania, czyli pod żarówką położyć dość duży kamień. Wąż będzie nam też wdzięczny, jeśli zadbamy o to, by miał się gdzie schować. W ciasnej kryjówce gad będzie czuł się bezpieczniej. Przy otwieraniu terrarium należy zachować ostrożność. Wąż smugowy jest co prawda łagodny, ale bardzo szybki i wystarczy chwila nieuwagi, by wybrał się na spacer. Łatwo się oswaja i chętnie pozwala się brać na ręce. Gad jest aktywny w dzień i większość dnia spędza na dnie terrarium. Wyściółka powinna być zawsze lekko wilgotna. Karmimy go raz na dwa tygodnie myszami, małymi szczurami lub innymi gryzoniami, np. chomikami czy świnkami morskimi (kupić je można m.in. w sklepach zoologicznych czy w ogrodzie zoologicznym). Można też karmić go ptakami wybrakowanymi z hodowli, np. kanarkami czy papużkami. Poluje, dusząc ofiarę. Żyje ok. 20 lat.

Pończosznik

Ten nieduży wąż (do 120 cm długości) żyje w naturze na brzegach rzek, w szuwarach i na bagnach Ameryki Północnej. Może być czarny, oliwkowo-brązowy, oliwkowy, żółty. Powinien mieszkać w terrarium o wielkości 100 x 40 x 50 cm. Temperatura musi wahać się od 20°C w najchłodniejszym miejscu do 30°C pod żarówką. W jego terrarium powinny znaleźć się korzenie, kora i mech. Przestrzeń pod korzeniami będzie dla węża wspaniałą kryjówką. Terrarium należy często spryskiwać, zapewniając przy tym dobrą wentylację, aby nie dopuścić do rozwinięcia się chorób bakteryjnych. Pończoszniki żywią się żabami, kijankami, rybami. Ryby można podawać martwe, ale wtedy trzeba dodawać mieszankę witamin z grupy B1.

Nowa skóra

Węże co jakiś czas zmieniają skórę. Warto o tym wiedzieć, gdyż wyglądają i zachowują się wtedy dziwnie - do tego stopnia, że nieprzygotowany właściciel może wpaść w panikę. W pierwszym etapie linienia nasz pupil zmienia kolor, a jego oczy stają się białe. W tym czasie powinien być na diecie. Należy też zadbać, żeby wilgotność w terrarium była nieco wyższa niż zwykle. To ułatwi naszemu wężowi pozbycie się starej powłoki. Możemy zraszać terrarium spryskiwaczem do kwiatów. Kiedy skóra będzie gotowa do wymiany, wąż zacznie ocierać się o kamienie w terrarium i w końcu zdejmie starą skórę przez głowę.

Sylwia Sawicka, Przemysław Bryła, Poradnik Domowy

Fot. Marcin Olejniczak / AG
Komentarze
 • Panciapka

  2010-11-20 17:50:59
  ciekawy artykuł :)
 • Mała

  2010-11-17 18:24:13
  Ciekawy artykuł, ale ja panicznie boję się węży.
 • Lena9o

  2010-10-18 18:40:39
  Bardzo ciekawy artykuł :)
 • dorota2710

  2010-07-31 13:01:12
  O nie to nie dla mnie - zero gadó w domu!
 • Natii

  2010-07-23 20:39:02
  Świetny artykuł ;)))
 • madzik89

  2010-07-18 20:20:16
  Chyba bym umarła ze strachu mając w domu węża!Bałabym się,że mnie ugryzie a już na pewno nie dotknęłabym go.
 • kamar

  2010-07-05 10:23:29
  węża - nigdy w domu!
 • Magda

  2010-06-16 08:23:06
  Fuj nie nawidzę węży a po za tym się ich boje
 • feba90

  2010-06-11 21:24:18
  węże są ładne, ale ja bym w domu nie chciała mieć;d
 • Gosia

  2010-06-07 21:11:01
  węże są fajne no oprucz dusiciela
 • DRAGONsnake

  2008-08-24 13:29:29
  nie ze wszystkim sie zgadzam ale fajne :) NIECH ŻYJĄ WĘŻE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • zloty

  2008-08-20 00:32:10
  w opisie weza smugowego jest napisane menu,hmm jakos nie widze zeby moje dwie dorosle samice obsolet daly rade swince morskiej,nawet jezeli by to byla mloda swinka.
  Proponuje nie pisac bzdur jezeli nie wie sie nic konkretnego.
 • zloty

  2008-08-19 22:13:09
  basen powinien znajdowac sie u wszystkich wezy nie tylko miska z woda,weze zbozowe jak i smugowe w chwili niepokoju uzywaja ogona do potrzasania wydajac dzwiek jak grzechotnik,poza tym moga opryskac w chwilach stresu smierdzaca ciecza.
  Oprocz w/w wezy dla poczatkujacego polecam boa teczowego,przy zakupie tego weza nalezy pamietac ze sprzedajacy powinien nam dac swiadectwo urodzenia weza w niewoli podpisane przez powiatowego lekarza weterynarii.
  Wkladanie czesci garderoby nie jest dobrym pomyslem,najlepszym sposobem przyzwyczajania wezy jest bezposredni kontakt
 • Mangusta

  2008-07-27 01:16:33
  kolega chyba zapomniał o najpopularniejszym i najprostszym w hodowli gatunku - zbożówkach.

  artykuł sympatyczny, acz jako baza do hodowli węży bym go jednak nie polecała ;) lepiej dokształcić się na stronach przeznaczonych tylko terrarystyce.
 • Schatten

  2008-07-23 23:00:02
  Ja mam takiego tajwana.
  Bardzo przyjazdy wąż, choć muszę przyznać że trudno było mi znaleźć wiarygodny opis jego trybu życia i zachowania.
  Tak czy tak, na każdym, nawet najłagodniejszym zwierzakiem, trzeba się poznać, i trzeba się po prostu nauczyć o niego dbać.
  Nie ma tak, że jest niewymagający i wystarczy dać mu jeść co 2 tygodnie.