Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Jak nauczyć psa pływać?

Jak nauczyć psa pływać?

2010-05-31 13:20:17

porady

Jeśli myślisz, że wystarczy wrzucić psa do wody aby pływał, to bardzo się mylisz. Po takim szoku większość psów będzie panicznie i do końca życia bać się wody. Jak bezpiecznie i bez paniki nauczyć pływać swojego czworonoga?
fot. rajmnudb / sxc.hu
Na początku oswajania pieska z wodą warto zacząć od zabaw przy brzegu. Niech pupil tylko trochę zamoczy łapki, po prostu ważne jest aby miał cały czas stabilny grunt pod nogami. Dla zachęty wejdźmy z nim do wody i bawmy się we wspólne gonitwy wzdłuż brzegu, aportowanie, rzucanie piłeczki. Nasz pies będzie chlapał się w wodzie, ochładzając swoje ciało, a zarazem przyzwyczajając się do nowego środowiska. W większości przypadków sprawi to pieskom wielką frajdę.

Kolejny punkt nauki możemy zacząć dopiero wtedy, gdy zobaczymy, że pies chętnie zanurza się w wodzie. Oddalając się od brzegu wołamy pieska radosnym głosem, takim jakiego używamy podczas zabawy. W tym przypadku warto poprosić kogoś aby stał przy brzegu razem z pieskiem i razem z nim zanurzał się coraz głębiej do wody. Gdy pies traci grunt pod łapami – naturalnie zaczyna płynąć. Jeśli pomocnik widzi, że pies trochę się szamocze powinien podtrzymać jego brzuch, pomagając przyjąć psu taką pozycję, aby grzbiet był ułożony równolegle do lustra wody. Spokojny akwen, bez fal i krzyczących ludzi powinien być takim, w którym uczymy psa pływać.

Rzucanie zabawki to kolejny stopień nauki. Jeśli pies pewnie utrzymuje się na wodzie możemy zwiększyć poziom trudności nauki, dając pupilowi do zaaportowania z wody specjalną zabawkę, która utrzymuje się na wodzie. Trzymanie takiej zabawki w pysku dodatkowo ułatwia psu utrzymanie go ponad wodą. Dopiero gdy nasz czworonóg dobrze radzi sobie z takimi aportami możemy nauczyć psa... nurkowania!. Tutaj pewnie nie jeden czytelnik zrobi większe oczy, bo nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że psy mogą nurkować. A jednak!.

W celu nauki psa nurkowania zaczynamy trening znowu na płytkiej i spokojnej wodzie bawiąc się z psem w przeciąganie aportu. Gdy pies jest rozbawiony – zanurzamy znienacka aport kilka centymetrów pod wodę i pozwalamy psu go uchwycić. Bawiąc się w ten sposób stopniowo zwiększamy głębokość zanurzenia aportu, aż do momentu, gdy pies, aby uchwycić ulubioną zabawkę zanurzy całą głowę. Im więcej zabawy będzie podczas tego ćwiczenia, tym chętniej pies będzie nurkować i wyławiać z dna wrzucone przez nas do wody przedmioty. Oczywiście pamiętajmy o rozsądku i nie wymagajmy od psa nurkowania na duże głębokości. Jeśli pies ma wzrost w kłębie np. 50 cm, to dla niego zanurkowanie na taką głębokość jest podobne do nurkowania przez człowieka o wzroście np. 180 cm na głębokość prawie 2 metrów! Zanim więc zdecydujemy się na takie ćwiczenia zastanówmy się, na jaką głębokość sami bylibyśmy gotowi zanurkować bez strachu i odpowiednio dobierzmy kryteria dla naszego psa.

UWAGA! Nie każdy pies będzie chciał nurkować. Nie każdy zwierzak lubi tego rodzaju zabawę!

Właścicele piesków, które skaczą do wody z łódek czy pomostów powinni zwrócić uwagę na to w jaki sposób pies wskakuje do wody. Zazwyczaj czworonogi robią to w bardzo niebezpieczny sposób zsuwając się tak, jakby schodziły ze schodów i nurkując, gdy przednie łapy zamiast na twardy grunt trafiają na wodę. W tym momencie ich kręgosłup mocno się wygina, a stawy biodrowe są bardzo obciążone. Jest to niebezpieczne. Dlatego nauka skoków powinna odbywać się w miejscu, gdzie odległość od pomostu do wody jest nie większa niż kilkanaście centymetrów. Ważne jest też asekurowanie psa i podtrzymywanie jego głowy, aby nauczył się skakać nie „na główkę”, ale „na dechę”. Tylko taka forma nauki uchroni psa od złamań, zwichnięć, podtopień i innych mało przyjemnych dla pieska dolegliwości.

Na podstawie wesolalapka.pl

JoSz
Komentarze
 • Mała

  2010-11-21 12:30:51
  Interesujące.
 • Panciapka

  2010-11-18 08:17:08
  Ciekawy artykuł :)
 • Natii

  2010-07-25 13:31:44
  Świetny artykuł ;)))
 • Natii

  2010-06-20 18:05:50
  Świetny artykuł ;)))
 • feba90

  2010-06-13 15:06:57
  mój się sam nauczył ;d