Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Jak oduczyć psa żebrania?

Jak oduczyć psa żebrania?

Oducz psa żebrania

2009-10-20 16:10:12

porady

Wielkie oczy wpatrujące się w Twój talerz, stawanie na dwóch łapkach, często piszczenie, szczekanie, a nawet rzucanie się na stół… Jeśli takie objawy psiego „sępienia” dzień w dzień dają o sobie znać, zapoznaj się z poradnikiem jak oduczyć psa żebrania
fot. Bunnybaby / sxc.hu
Czworonogi proszące o jedzenie to zmora wielu właścicieli. Problem zaczyna się bardzo niewinnie... Gdy pies jest szczeniakiem bardzo ciężko mu czegoś odmówić. Rozbrajający wygląd pieska, błagające oczy bezbronnej istoty łamią nawet najbardziej stanowcze charaktery. Siedząc przy stole nie trudno o podrzucenie małemu pupilowi kawałka czegoś pysznego ze stołu, skoro tak pięknie prosi (i mówiąc sobie w duchu „to tylko raz, na pewno nic mu już więcej nie dam”). Niestety szczeniaki bardzo szybko kodują sobie takie sytuacje i przy kolejnej okazji ponownie poproszą o smakołyk. Jeśli tych razów będzie kilka, później kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt – problem żebrania psa wchodzi do kanonu codzienności właściciela małego sępa. Jak sobie radzić z tym problemem?

Porada 1: Taktyka zniechęcania. Jeśli nie chcemy, aby nasz pies żebrał przy stole warto zastosować wyżej wspomnianą technikę. W tym przypadku egzamin świetnie zdają takie narzędzia walki jak kawałek cebuli czy cytryny. Pupil poczęstowany kilka razy takim niesmacznym smakołykiem być może nie podejmie już więcej prób żebrania przy stole, gdyż pies pojmie na swój sposób, że jedzenie ze stołu nie jest czymś dobrym.

Porada 2: Odwracanie uwagi. W momencie wyjścia psa na żebry należy zająć go czymś innym, ale co ważne - czymś przyjemnym. Dobrym sposobem jest zaprowadzenie psa w inne miejsce niż przestrzeń wokół stołu i wskazanie na zabawkę do gryzienia. Inna metoda to zaprowadzenie czworonoga do jego misek i wrzucenie mu symboliczną ilość psiego jedzenia bądź innego smacznego pokarmu. Dzięki takim zabiegom pojawia się szansa, że pies będzie kojarzył czas obiadu z czymś miłym dla niego, ale czymś co dostanie z dala od stołu swojego pana.

Porada 3: Pełna ignorancja. W tym przypadku potrzebna jest duża dawka silnej woli i cierpliwości. Właściciel sępiącego czworonoga powinien wszystkie objawy proszenia o jedzenie w pełni ignorować. Oczywiście pies na wszystkie sposoby będzie starał się złamać opór swojego pana, dlatego tylko żelazna postawa ignorancji zda w tym przypadku egzamin na piątkę.

Porada 4: Edukacja gości. Nawet gdy my sami chcemy oduczyć psa żebrania, to przychodzący goście mogą w kilka minut zniweczyć wielodniowy czy wielomiesięczny trud oduczania psa żebractwa przy stole. Zaproszone osoby powinny od progu dostać instrukcje o poprawnym zachowaniu się wobec błagalnych zabiegów czworonoga względem spożywanego jedzenia.

JoSz
Komentarze
  • Panciapka

    2010-11-20 17:45:35
    ciekawy artykuł :)
  • Mała

    2010-11-19 00:06:44
    Pożyteczne i przydatne rady.
  • Natii

    2010-07-25 16:53:25
    Świetny artykuł ;)))
  • Natii

    2010-06-20 21:53:14
    Świetny artykuł ;)))
  • Magda

    2010-06-16 17:23:09
    A ja lubię gdy mój pies przy mnie stoi
  • feba90

    2010-06-13 22:13:03
    a ja lubie jeść z moim psem!:D
  • Surmik

    2009-11-12 11:10:40
    Korekta się kłania! "[...] Inna metoda to zaprowadzenie czworonoga do jego misek i wrzucenie mu symbolicznEJ ilośCI psiego jedzenia [...]"