Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Jak powstaje i czym grozi nadwaga u zwierząt?

Jak powstaje i czym grozi nadwaga u zwierząt?

2009-04-22 11:30:12

porady

Główną przyczyną nadwagi u zwierząt domowych ludzi jest przekarmianie oraz zbyt mała ilość ruchu. Ale naszym ulubieńcom, szkodzą też inne rzeczy
Organizmy naszych pupili magazynują nadmiar energii dostarczonej wraz z pokarmem w postaci tkanki tłuszczowej. W naturze wypaliłyby te zasoby podczas polowań, a na dużych podwórkach bawiąc się lub spacerując ze swym opiekunem. Jednakże w niedużych mieszkaniach nie mają takiej możliwości, więc nadmiar jest kumulowany. Inne, ważne przyczyny otyłości to dokarmianie zwierząt między posiłkami resztkami ze stołu i innymi smakołykami, stosowanie niewłaściwej diety zawierającej zbyt wiele, przeznaczonych dla ludzi (więc niekoniecznie zdrowych dla zwierząt) składników, czy wreszcie odmierzanie nieodpowiedniej, zbyt dużej dawki pokarmu. Często właściciele sami, niechcący robią zwierzęciu krzywdę, zwłaszcza jeżeli traktują go jako członka rodziny, któremu nie sposób odmówić, gdy prosi o jedzenie.

Wszystko to może prowadzić do nadwagi, której konsekwencje mogą być bardzo poważne. Efekty są zależne od etapu życia zwierzęcia, na którym pojawiła się otyłość. Jeśli problem dotyczy młodego zwierzęcia może poważnie odbić się na całym jego późniejszym życiu. Pomijając fakt, że otyłe zwierzęta żyją krócej, nadmierna masa w fazie rozwojowej może doprowadzić do zniekształceń kości i stawów. Zmiany takie są nieodwracalne. Także dorosłe zwierzęta na skutek przekarmienia zapadają często na zapalenia stawów i kości. Prowadzi to często do błędnego koła: cierpiący pies czy kot mniej się rusza, więc tyje jeszcze szybciej.

Jednocześnie, podobnie jak ludzie zwierzęta cierpią z powodu chorób układu krwionośnego. Przekarmione mają we krwi więcej cholesterolu, a nadmiar tej substancji może prowadzić do choroby wieńcowej, miażdżycy tętnic lub zawału serca. Schorzenia te dotykają tak samo psy, koty jak i ludzi. Nadmiar węglowodanów natomiast, podobnie jak u nas może doprowadzić do cukrzycy.

Nawet jeśli nie dojdzie do najgorszego zwierzęta z nadwagą są generalnie mniej zdrowe. Widać to gołym okiem, bowiem sierść szczupłych zwierzaków jest generalnie bardziej lśniąca i ładniejsza. Zwykle grubaski są też mniej odporne i łatwiej zapadają na różne choroby zakaźne oraz nowotwory. Otyłość jest na przykład jedną z głównych przyczyn guza gruczołu mlekowego u suk. Nadwaga często też prowadzi do powikłań w trakcie operacji, zabiegów chirurgicznych i znieczulenia.

PRZM
Komentarze
  • Amber

    2011-05-19 08:14:42
    Ze sporego doświadczenia jakie posiadamy w temacie walki z nadwagą to z
    czystym sumieniem zarówno dla kotów jak i psów możemy polecić produkty
    OM firmy Purina oraz Obesity Management Royal Canin. Sporo naszych
    pacjentów osiągnęło sukces w relatywnie krótkim czasie. Oczywiście wskazana jest też duża porcja ruchu.
    Pozdrawiamy
    www.klinikadlazwierzat.pl
    www.netkarma.pl
  • Panciapka

    2010-11-17 17:56:28
    :)
  • Natii

    2010-07-21 19:56:04
    Świetny artykuł ;)))
  • kamar

    2010-07-16 08:41:44
    Na szczęście moje psisko i kot maja duzo ruchu, nadwaga zdecydowanie im nie grozi. Dodatego częściowo kot sam musi sobie jedzonko upolować :)
  • Natii

    2010-06-21 14:29:42
    Świetny artykuł ;)))
  • feba90

    2010-06-14 17:46:32
    mój pies też nie ma nadwagi
  • Magda

    2010-06-14 10:58:04
    Jest to grożne,lecz na szczęście mój psiak nie ma nadwagi