Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Jak starzeją się koty?

Jak starzeją się koty?

2011-03-14 14:00:00

porady

Koty - choć mają 9 żyć - nie są wieczne. Zwierzak w średnim wieku, czyli między 8 a 10 rokiem życia jest energicznym, zdrowym stworzeniem. Jednak kot "po dziesiątce" zaczyna odczuwać swoje lata. Jak?
fot. gabirro / sxc.hu
Starzenie się nie dotyka wszystkich kotów jednakowo i jednocześnie. W zależności od rasy czy prowadzonego trybu życia niektórzy koci seniorzy mogą osiągnąć wiek 14 lat bez żadnych widocznych oznak fizycznej czy psychicznej niesprawności.

Oto najczęściej zaobserwowane zmiany:

1. Pogorszenie słuchu. Z wiekiem komórki nerwowe i aparat słuchu ulegają stopniowemu niszczeniu, co sprawia, że koci senior gorzej słyszy.

2. Pogorszenie wzroku. Soczewka oka z czasem mętnieje. Może to doprowadzić do katarakty, która znacznie pogorszy widzenie.

3. Zmniejszenie aktywności. Im kot starszy tym wolniej działa jego metabolizm. Rezultatem tego jest mniejsza niż wcześniej aktywność kota.

4. Przyrost masy ciała. Starsze, a przez to mniej ruchliwe koty potrzebują od 30 do 40% kalorii mniej niż młodsi przedstawiciele swojego gatunku. Kociemu seniorowi grozi otyłość jeśli nie zmodyfikujemy jego diety.

5. Podatność na infekcje. Im starszy organizm tym słabszy ma system odporności i tym trudniej mu walczyć z wszelkiego rodzaju zapaleniami.

6. Zmiany skórne. Skóra staje się grubsza i ciemniejsza.

7. Wypadanie i siwienie włosów. Z wiekiem kocie włosy, podobnie jak ludzie, tracą pigment i stają się białe. Regeneracja komórek skóry głowy też przebiega wolniej, dlatego starsze koty często bardzo gubią sierść.

8. Sztywność skóry. Staje się mniej sprężysta, kocie futro wydaje się nie być już tak elastyczne jak kiedyś.

9. Zmiany w obrębie kocich stóp. Poduszeczki w łapkach stają się twardsze, a paznokcie kruche, przez co ciężko je właściwie przycinać.

10. Artretyzm. Z wiekiem zanika chrząstka, co powoduje, że kości ocierają się o siebie wywołując bolesne zapalenie stawów.

11. Ubytki w uzębieniu. Kości tracą minerały, zęby osłabiają się, dziąsła też nie są w najlepszym stanie. Prowadzi to do wypadania zębów.

12. Zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Z biegiem czasu błona śluzowa żołądka staje się coraz cieńsza, a poziom enzymów trawiennych produkowanych przez trzustkę spada. Wynikiem tego mogą być nudności, wymioty, brak apetytu i / lub biegunka.

13. Zaparcia. Wraz z wiekiem jelito grube ma coraz więcej kłopotów ze sprawnym przesuwaniem treści pokarmowych, co powoduje częstsze zaparcia.

14. Spadek energii. Objętość płuc maleje i kot łatwiej się męczy, trudniej mu złapać oddech. Pojawia się też niedokrwistość, co powoduje osłabienie i mniejszą chęć do ćwiczeń.

15. Nietrzymanie moczu. Praca nerek i kontrola nad zwieraczem pęcherza moczowego staje się coraz słabsza, co powoduje że koci senior musi często korzystać z kuwety, a także zdarza mu się nie dobiec do niej na czas.

16. Problemy z oddawaniem moczu. Kocurom, które nie są wykastrowane, z wiekiem powiększa się gruczoł krokowego. Prowadzi to zwężenia cewki moczowej, co z kolei powoduje pewne trudności w oddawaniu moczu.

17. Torbiele sutka i nowotwory. U kotek w podeszłym wieku obserwuje się częste występowanie grudek, torbieli i guzów w obrębie gruczołów piersiowych. Szczególnie dotyka to kotek niewysterylizowanych.

jus
Komentarze