Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Jak zminimalizować stres u naszych pupili?

Jak zminimalizować stres u naszych pupili?

2009-06-23 12:01:29

porady

Negatywne oddziaływanie stresu, wszechobecnego w życiu każdego z nas, nie omija również kotów. Proste z pozoru czynności – wizyta u weterynarza, podawanie leku – mogą wywoływać znaczny stres u naszych czworonożnych przyjaciół
fot. muffinpick / sxc hu
Stres jest zjawiskiem biologicznym, stanowiącym reakcję organizmu na jakiekolwiek stawiane mu wymagania fizyczne lub psychiczne. Zjawisko to powstaje w momencie, kiedy przekroczona zostaje wytrzymałość indywidualnego systemu kontroli, co ogranicza lub sprawia wrażenie ograniczenia sprawności danego organizmu. Według raportu Denis*a Turner*a, współ-autora Tabeli Kociego Stresu wizyta w klinice weterynaryjnej na rutynowe badania odrobaczające jest sama w sobie stresująca dla kota. Złapanie i uwięzienie kota w klatce, transport do weterynarza, głośne hałasy, nowe widoki, obce zapachy to podstawowe, jego zdaniem, czynniki wpływające na stres.

Z badań przeprowadzonych przez Bayer Animal Health wśród 1,800 właścicieli kotów w Europie

i w USA, wynika, że najbardziej stresogennymi czynnikami dla ich pupili są: hałas, umieszczenie w klatce transportowej oraz wizyta w klinice weterynaryjnej. Do tego dochodzą badania i zabiegi, jakim poddawane są zwierzęta, niektóre metody tresury, transport, skończywszy na aktach zamierzonego okrucieństwa. Badania Bayer Animal Health dowiodły, że 50% właścicieli kotów uważa za stresujące podawanie kotu tabletki odrobaczającej; dwie trzecie uważają, że nie jest to wcale łatwy proces, a niektórzy nawet nie mają pewności, że kot faktycznie spożył pigułkę. Odrobaczanie metodą inną niż zakraplanie na skórę może być więc niesamowicie traumatycznym przeżyciem dla kota, a rozwiązanie, które pomogłoby ograniczyć ten stres, będzie korzystne dla relacji między kotem a weterynarzem oraz między weterynarzem a właścicielem zwierzęcia. W badaniu 75% właścicieli kotów odpowiedziało, że woleliby odrobaczyć kota za pomocą preparatów nowej generacji, typu spot-on (nakraplanie na skórę), niż przy użyciu środków podawanych doustnie.

Lekarze weterynarii zalecają poddawanie kotów, zarówno młodych, jak i dorosłych, regularnej kontroli pasożytniczej, aby ograniczyć możliwość infekcji oraz wyeliminować ryzyko transferu choroby odzwierzęcej na ludzi (zoonozy).

red.
Komentarze
  • Mała

    2010-11-18 23:03:39
    Ciekawy artykuł.
  • Panciapka

    2010-11-17 16:53:57
    :)
  • kamar

    2010-07-23 09:10:01
    Nie wiedziałam, że koty to takie nerwowe stworzenia :) Mój raczej dobrze znosi stres. Chyba wyćwiczył to przez to, że jest bezustannie "zabawką" mojego psa. Tzn. bawią się razem i mam czasem wrażenie, że pies nie bierze pod uwagę, że jst od kota cięższy. Ale kicica to chyba lubi, bo jak pies przestaje się z nim bawić, to sam się do niego zaczyna :):)
     
  • Natii

    2010-07-21 19:23:46
    Świetny artykuł ;)))
  • Natii

    2010-06-20 22:13:53
    Świetny artykuł ;)))
  • Magda

    2010-06-13 19:21:57
    Jeśli chce ograniczyć mojemu pupilowi stres zwsze daje mu coś smacznego do jedzenia na ogół pomaga
  • OFSiQ

    2009-06-23 19:07:46
    mi na szczęście moje koty ufają na tyle, że nie mam aż takich strasznym kłopotów z dawaniem im tabletek, a jesli zestresuja się to pozostaje dobry, stary, sprawdzony sposób: tabletka w szynce czy pasztecie ;) a potem zawsze dużo głaskania, przytulania i zabawy ;)