Kliker i kot
Kliknięcie za sztuczkę
2011-04-26 11:00:00
O tym, że kliker (klikacz, urządzenie wydające charakterystyczny dźwięk) jest świetnym narzędziem we wzmacnianiu pozytywnych zachowań kota już pisaliśmy. Dziś powiemy jak za jego pomocą nauczyć naszego Mruczka konkretnych sztuczek
Siad. Jeśli kot nie wykonuje tego polecenia wystarczająco szybko (bądź po prostu go nie rozumie), możesz skusić go do przyjęcia odpowiedniej pozycji przy pomocy przysmaku. Najpierw pokaż mu, że trzymasz kawałek jedzenia i zamknij je w dłoni. Kiedy kot wykaże zainteresowanie jedzeniem, przesuń rękę nad jego głową, tak by w naturalny sposób musiał usiąść. Od razu kliknij i nagródź jego sukces. Przy pierwszych próbach kot nie siądzie od razu, ale chodzi o to, by go do tego powoli zachęcać. Poprzeczkę podniesiesz mu później, sam decydując co i w jakim momencie nagradzać. Pamiętaj tylko, że kliknięcie ma oznaczać akceptację jakiegoś zachowania lub jego fazy i być obietnicą prawdziwej nagrody. Koci przysmak dawaj więc w ciszy.
Leżeć. Szkolenie wygląda podobnie jak w przypadku komendy „siad”, ale zmienia się ruch dłoni z przynętą. Najpierw pokaż kotu przysmak. Powoli skieruj zaciśniętą dłoń w stronę klatki piersiowej kota, między jego łokciami. Kot schyli głowę. Wtedy przesuń pięść po podłodze, tak by kot rozłożył się na niej. Nie martw się jeśli nie wszystko od początku idzie z planem. Pamiętaj, że początkowo masz nagradzać nawet małe ruchy przybliżające kota do przybrania pożądanej postawy.
Oczywiście nie musisz trzymać przysmaku w zaciśniętej dłoni i machać kotu przed nosem w nieskończoność. Kiedy zwierzak opanuje już siad i leżenie możesz przestać używać tych gestów i czekać aż kot sam odpowie na twoje słowne polecenie. Oczywiście klikaj i nagradzaj za to.
Dłuższy siad/leżenie. Kiedy Twój kot opanuje już dwie opisane wyżej sztuczki możesz spróbować nauczyć go pozostawania na dłużej w tej samej pozycji. Aby to osiągnąć nie klikaj od razu po przyjęciu przez kota określonej postawy, ale opóźnij użycie klikera o parę sekund. Opóźnienie kliknięcia możesz potem stopniowo zwiększać, tak że w końcu będzie ono oznaczało dla kota zakończenie trwania w danej pozycji. Mruczek skojarzy w końcu, że odpowiednio długie przyjęcie poleconej postawy (siadu lub leżenia) kończy się szczęśliwie kliknięciem i przysmakiem.
Do mnie. Zacznij siadając na podłodze i wołając do siebie kota. Mów radosnym głosem i jednocześnie podrap w dywan. Jeśli Mruczek podejdzie, klkiknij, daj mu przysmak i przenieś się na inne miejsce. Powtarzaj to ćwiczenie jak najczęściej, a jeśli masz kogoś do pomocy – uczcie kota w kilka osób (jednak nie więcej niż 3 ludzi). Każdy po kolei przywołuje kota i jak tylko zwierzak zareaguje – nagradza kliknięciem i przysmakiem.
jus