Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Kłopotliwe zwierzaki - Alergia

Kłopotliwe zwierzaki - Alergia

2008-07-21 12:05:14

porady

Co mają wspólnego ze sobą duży koń, niewielka papużka i mikroskopijny pajęczak? Wszystkie mogą sprawiać kłopoty małemu alergikowi
Choć dość często mówi się o uczuleniu na kurz, tak naprawdę uczulają mikroskopijne pajęczaki - roztocza kurzu domowego, a ściślej rzecz biorąc, białko zawarte w ich odchodach.

Roztocza żywią się złuszczonym naskórkiem. Można je znaleźć w każdym domu, najczęściej tam, gdzie jest ciepło i wilgotno, gdzie dużo wyściełanych mebli, zasłon i dywanów i gdzie rzadko się wietrzy. Optymalna dla nich temperatura to 21-28 stopni, poniżej 15 przestają się rozmnażać. Roztoczy jest najwięcej w naszych mieszkaniach jesienią. Alergia na roztocza objawia się zwykle astmą i katarem alergicznym, rzadziej zmianami skórnymi.

O uczuleniu na zwierzęta słyszał każdy. Zwykle mówi się o alergizujących właściwościach sierści. Tymczasem częściej uczula naskórek zwierząt (psa, kota, konia, królika, krowy), mocz (kota, psa, świnki morskiej, myszy), ślina (psa, kota), a rzadziej włosie lub sierść (konia, psa, krowy). Najsilniej - naskórek kota i sierść konia.

Jeśli okaże się, że dziecko ma tego rodzaju uczulenie, trzeba nie tylko unikać kontaktu z żywymi zwierzakami, ale i nie dawać dziecku futrzanych czapek, kołnierzy i rękawic ani zabawek ze ścinków futra. Alergizować może także wełna owcza, kozia i wielbłądzia. Dziecko nie powinno więc nosić ubrań z wełny, a z jego pokoju trzeba usunąć wełniane koce, narzuty, kilimy. Najczęstszym objawem alergii na zwierzęta są dolegliwości astmatyczne i przewlekły katar, zdarza się również zapalenie spojówek i egzema.

Jak uchronić dziecko przed alergenami pochodzącymi od psa?

Niestety, nie ma psich ras niegroźnych dla alergików, rasy krótkowłose mają aktywny alergen w naskórku. Jedyny "hipoalergiczny" pies to yorkshire terrier, który nie znosi małych dzieci. Rasy długowłose mogą dodatkowo gromadzić na sierści roztocza, pyłki i pleśnie.

Jeżeli macie psa w domu, a objawy alergii u dziecka nie są bardzo nasilone, trzeba psa bardzo często kąpać, a jego posłanie prać raz w tygodniu w wysokiej temperaturze; dziecko nie powinno dotykać psiej miski, kagańca i smyczy, a pies nie może wchodzić do dziecinnego pokoju.

Jeśli jest taka możliwość, przeprowadź psa do wygodnej, ocieplanej budy w ogrodzie.

Jeśli nie macie ogrodu i pies musi pozostać w domu, co najmniej raz dziennie zmywaj całą podłogę w domu na mokro środkiem dezynfekującym (skuteczny jest 3-proc. kwas taninowy).

Jak uchronić dziecko przed alergenami pochodzącymi od innych zwierząt?

Przy uczuleniu na kota zrezygnuj z trzymania go w domu, a nawet nie chodź z dzieckiem tam, gdzie jest kot.

Jeśli dziecko ma objawy lekkiego uczulenia na hodowanego w domu gryzonia, nie powinno spać w tym samym pokoju, w którym stoi klatka, ani samo jej czyścić

Dzieci uczulone na sierść konia nie powinny jeździć konno (również dorożkami i saniami); mogą także reagować alergią na podanie antytoksyny przeciwtężcowej. Dlatego jeśli zachodzi konieczność jej podania (np. przy niektórych zranieniach), trzeba powiedzieć lekarzowi o tym uczuleniu, by można było zachować dodatkowe środki ostrożności.

W domu dziecka uczulonego na pierze nie powinno być puchowych poduszek, kołder, kurtek, śpiworów; nie można też oczywiście trzymać ptaków (papużek, kanarków, gwarków).

Jeśli dziecko jest uczulone na pokarm dla rybek (dafnie, zwane też rozwielitkami), trzeba, niestety, zrezygnować z ich hodowania.

Źródło: Dziecko, Justyna Dąbrowska, konsultacja: Dr Ewa Najberg Z Centrum Zdrowia Dziecka 

fot. Bruno Fidrych / AG

www.edziecko.pl
Komentarze
  • marchewka321

    2014-11-27 15:30:40
    niestety u mnie alergia wygrała z posiadaniem zwierzaka.. wspomagam się tabletkami z bilastyną ale bez regularnego sprzątania, wywalenia dywanów, roślin, firan nie da rady..
  • psiocholiczka

    2014-07-04 13:24:05
    krótko, zwięźle i merytorycznie - lubięto. Niestety mój syn ma alergie na psią sierść i nie wiem, co począć z kazimiem (nasz psiak), a kocham go nie mniej niż syna. Z drugiej strony rozumiem, że synek cierpi, bo sama mam alergie na pyłki. Ja pomagam sobie clarą w tabletkach i objawy ustępują na cały dzień i noc, ale on na razie na zyrtecu (clatra jest od 12 lat) i widze, że mu średnio pomaga... heh dylematy
  • Mała

    2010-11-17 18:22:15
    Ciekawy artykuł.
  • Panciapka

    2010-11-08 21:51:16
    :)
  • Lena9o

    2010-10-18 18:43:26
    Bardzo ciekawy artykuł :)
  • allcik

    2010-07-26 19:40:46
    ;))
  • allcik

    2010-07-26 19:40:40
    ;)
  • allcik

    2010-07-26 19:40:35
    Chciałabym mieć kociaka ale niestety tatuś ma alergie i cóż robic...
  • Natii

    2010-07-23 20:37:45
    Świetny artykuł ;)))
  • madzik89

    2010-07-19 12:25:59
    Strasznie się cieszę,że ani ja ani nikt z mojej rodziny nie ma uczuleń na sierść.Nie potrafię żyć bez zwierzaków!
  • kamar

    2010-07-05 10:58:10
    ciekawy artykuł
  • rolnik

    2008-07-28 15:58:45
    witam
    Mieszkam na wsi i pojawiło się zjawisko wychodzenia sierści u psów na całej wsi.
    Kilku psów zdechło lub coś innego z nimi się stało , poprostu te które są, wyglądają strasznie,
    w miejscach gdzie mogą doskać się łapami drapią się i nie ma tam nic sierści. stosowałem dstępne środki przeciw pchłom, obroże, pruskałem legowisko, budę, zmieniałem miejsce jego spania.
    Rozmyślałem na autonazją ale szkoda mi zwierzęcia.
    w programie "klinika małych stworzeń" usłyszałem o chorbie coś ze świeżbem związanej. Mówiono że skórę atakują jakiś pajączki pokazywano nawet tablicę jak one wyglądają.
    mam prośbę aby Państwo podali mi nazwę jakiegoś lekarstwa na tę chorobę lub radę jak wyleczyć te obrzydliwie wygladajace stwozenia.
    Wiem ze swej obserwacji że sąsiedzi będą woleli uśpić te psy na własny sposób niz wezwać lekarza weterynarii gdzie za wizytę trzeba słono zapłacić.
    jeszcze raz proszę o pomoc dla tych piesków

    z góry dziękuję
    rolnik