Co mają wspólnego ze sobą duży koń, niewielka papużka i mikroskopijny pajęczak? Wszystkie mogą sprawiać kłopoty małemu alergikowi
Choć dość często mówi się o uczuleniu na kurz, tak naprawdę uczulają mikroskopijne pajęczaki - roztocza kurzu domowego, a ściślej rzecz biorąc, białko zawarte w ich odchodach.
Roztocza żywią się złuszczonym naskórkiem. Można je znaleźć w każdym domu, najczęściej tam, gdzie jest ciepło i wilgotno, gdzie dużo wyściełanych mebli, zasłon i dywanów i gdzie rzadko się wietrzy. Optymalna dla nich temperatura to 21-28 stopni, poniżej 15 przestają się rozmnażać. Roztoczy jest najwięcej w naszych mieszkaniach jesienią. Alergia na roztocza objawia się zwykle astmą i katarem alergicznym, rzadziej zmianami skórnymi.
O uczuleniu na zwierzęta słyszał każdy. Zwykle mówi się o alergizujących właściwościach sierści. Tymczasem częściej uczula naskórek zwierząt (psa, kota, konia, królika, krowy), mocz (kota, psa, świnki morskiej, myszy), ślina (psa, kota), a rzadziej włosie lub sierść (konia, psa, krowy). Najsilniej - naskórek kota i sierść konia.
Jeśli okaże się, że dziecko ma tego rodzaju uczulenie, trzeba nie tylko unikać kontaktu z żywymi zwierzakami, ale i nie dawać dziecku futrzanych czapek, kołnierzy i rękawic ani zabawek ze ścinków futra. Alergizować może także wełna owcza, kozia i wielbłądzia. Dziecko nie powinno więc nosić ubrań z wełny, a z jego pokoju trzeba usunąć wełniane koce, narzuty, kilimy. Najczęstszym objawem alergii na zwierzęta są dolegliwości astmatyczne i przewlekły katar, zdarza się również zapalenie spojówek i egzema.
Jak uchronić dziecko przed alergenami pochodzącymi od psa?
Niestety, nie ma psich ras niegroźnych dla alergików, rasy krótkowłose mają aktywny alergen w naskórku. Jedyny "hipoalergiczny" pies to yorkshire terrier, który nie znosi małych dzieci. Rasy długowłose mogą dodatkowo gromadzić na sierści roztocza, pyłki i pleśnie.
Jeżeli macie psa w domu, a objawy alergii u dziecka nie są bardzo nasilone, trzeba psa bardzo często kąpać, a jego posłanie prać raz w tygodniu w wysokiej temperaturze; dziecko nie powinno dotykać psiej miski, kagańca i smyczy, a pies nie może wchodzić do dziecinnego pokoju.
Jeśli jest taka możliwość, przeprowadź psa do wygodnej, ocieplanej budy w ogrodzie.
Jeśli nie macie ogrodu i pies musi pozostać w domu, co najmniej raz dziennie zmywaj całą podłogę w domu na mokro środkiem dezynfekującym (skuteczny jest 3-proc. kwas taninowy).
Jak uchronić dziecko przed alergenami pochodzącymi od innych zwierząt?
Przy uczuleniu na kota zrezygnuj z trzymania go w domu, a nawet nie chodź z dzieckiem tam, gdzie jest kot.
Jeśli dziecko ma objawy lekkiego uczulenia na hodowanego w domu gryzonia, nie powinno spać w tym samym pokoju, w którym stoi klatka, ani samo jej czyścić
Dzieci uczulone na sierść konia nie powinny jeździć konno (również dorożkami i saniami); mogą także reagować alergią na podanie antytoksyny przeciwtężcowej. Dlatego jeśli zachodzi konieczność jej podania (np. przy niektórych zranieniach), trzeba powiedzieć lekarzowi o tym uczuleniu, by można było zachować dodatkowe środki ostrożności.
W domu dziecka uczulonego na pierze nie powinno być puchowych poduszek, kołder, kurtek, śpiworów; nie można też oczywiście trzymać ptaków (papużek, kanarków, gwarków).
Jeśli dziecko jest uczulone na pokarm dla rybek (dafnie, zwane też rozwielitkami), trzeba, niestety, zrezygnować z ich hodowania.
Źródło: Dziecko, Justyna Dąbrowska, konsultacja: Dr Ewa Najberg Z Centrum Zdrowia Dziecka
fot. Bruno Fidrych / AG
www.edziecko.pl