Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Kocia emerytura

Kocia emerytura

Jak dbać o starzejącego się mruczka?

2010-08-26 16:00:00

porady

Gdy właściciel kota zauważa, że jego podopieczny niechętnie podnosi się z kanapy, brak mu ochoty do zabawy, a do tego tu i ówdzie przybyło mu tłuszczyku, najwyższy czas spojrzeć w metrykę ulubieńca
fot. FlorinN / sxc.hu
Przyjmuje się, że kocia starość zaczyna się wraz z ukończeniem 10 roku życia, co w przeliczeniu na nasz wiek daje około 60 lat. Pierwszymi symptomami są apatia i zmęczenie – kot może spać nawet ponad 18 godzin dziennie. Zwierzę rzadziej się rusza, co skutkuje przybieraniem na wadze. Mogą się pojawić problemy ze wzrokiem i słuchem oraz powolną utratą węchu. Im kot starszy, tym bardziej narażony jest na choroby takie jak: przewlekła niewydolność nerek, cukrzyca, nadczynność tarczycy, zwyrodnienie stawów. Dolegliwości wzmagają się dodatkowo u zwierząt otyłych. Dlatego najważniejsza dla kota - seniora jest właściwie dobrana dieta. Ponieważ organizm 10-letniego mruczka nie potrzebuje już tyle energii, a procesy metaboliczne ulegają spowolnieniu ważne jest, aby zwierzę jadło mniej kaloryczne potrawy. Na rynku dostępnych jest wiele „odchudzających” karm zarówno suchych, jak i mokrych przeznaczonych dla starszych kotów. Właściciel powinien również dokładnie odmierzać ilość podawanego zwierzakowi pokarmu. Dzięki temu kontroluje, ile podopieczny je i jak wpływa to na jego wagę. Ponadto może stwierdzić zmiany apetytu, które są często pierwszymi oznakami choroby.

Rodzaj diety jest również uzależniony od dolegliwości, na jakie cierpi kot. Czasami – jak w przypadku niewydolności nerek - właściwie dobrana karma może spowolnić rozwój zmian chorobowych i przedłużyć zwierzęciu życie. Kotu, który ma problemy z nerkami należy ograniczyć podawanie jedzenia zawierającego fosfor, białko i sód na rzecz pokarmu wzbogaconego o nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, witaminy z grupy B oraz potas.

Jeżeli zwierzę ma problemy ze stawami konieczne są suplementy diety zawierające składniki mazi i chrząstki stawowej. Chora wątroba to z kolei sygnał, aby zrezygnować z surowego mięsa i zamiast tego podawać kotu gotowane lekkostrawne posiłki w regularnych odstępach czasu (ważne, aby zwierzę nie było zbyt długo głodne). Żeby natomiast pobudzić przemianę materii i uniknąć zalegania kału w jelicie grubym należy wybierać karmy zawierające bardzo duże ilości włókna.

Nawet jeżeli pupil jest w dobrej kondycji warto dbać o jego właściwe odżywianie. W starszym wieku obniża się odporność, co może skutkować częstymi infekcjami i ogólnym osłabieniem organizmu. Aby temu zapobiec poleca się podawanie preparatów z beta glutanem i wyciągiem z aloesu np. biostyminę oraz witaminy A i E, które dodatkowo wspomagają metabolizm oraz pracę wątroby i innych narządów.

Opiekując się starszym kotem trzeba pamiętać, że to mistrz kamuflażu.

-Koty sprytnie ukrywają fakt, że coś im dolega – mówi Olga Jaworska lekarz weterynarii z gabinetu „Alvet” w Krakowie. - Nawet, gdy cierpią z powodu niewydolności nerek nie dają nic po sobie poznać. Właściciele orientują się, że coś jest nie tak, gdy kot ma już 80 a nawet 90 proc. niesprawnego miąższu nerek. Wówczas lekarz nie wiele już może zrobić, by pomóc zwierzęciu –dodaje pani doktor.

Nie oznacza to, że choroby grożące kocim seniorom nie dają żadnych objawów. Trzeba tylko bacznie obserwować podopiecznego i każdą zmianę w zachowaniu konsultować z weterynarzem. Gdy kot zaczyna dużo pić i często się załatwia, ma tłustą skórę i matową sierść, a do tego rzadziej się myje – to może oznaczać, że choruje na cukrzycę. Wzmożone pragnienie, spadek apetytu i senność oraz nieprzyjemny zapach z pyska, to z kolei objawy niewydolności nerek. Na to schorzenie cierpi jedna trzecia kotów powyżej 12 roku życia. Szczególnie narażone rasy to: Maine Coon, koty abisyńskie, syjamskie, rosyjskie niebieskie oraz burmańskie. Jeżeli kot dużo je i pije, a mimo to nie przybiera na wadze to warto sprawdzić czy nie choruje na nadczynność tarczycy, gdy zaś niechętnie się rusza, ma problemy ze wstawaniem i częściej niż zwykle leży to sygnał, by zbadać stawy.

Aby mieć pewność, że naszemu seniorowi nic nie dolega nie wystarczy jednak, że będziemy bacznie go obserwować. Konieczne są regularne wizyty u weterynarza.

- Kot, który skończył 10 lat powinien być obowiązkowo badany co 6 miesięcy – podkreśla lekarz weterynarii Olga Jaworska. - Sprawdzane są wówczas nerki, wątroba badany mocz i krew. W przypadku starszych kotów wykonuje się także profil geriatryczny czyli zestaw badań pomagających wykryć chorobę zanim zdąży się rozwinąć. Wówczas jest szansa żeby ją wyleczyć albo przynajmniej spowolnić jej przebieg.

Koty potrafią żyć nawet ponad 20 lat (około setki w przeliczeniu na wiek człowieka). Niektóre z nich do końca cieszą się dobrą formą. To zasługa m.in. właścicieli, którzy wiedzą kiedy ich podopieczny zaczyna się starzeć i jak należy zaopiekować się kocim seniorem.

Anna Kozioł
Komentarze
 • gohgoh

  2010-12-09 20:48:18
  Ciekawy artykuł! przydatny.
 • Panciapka

  2010-11-20 17:56:16
  ciekawy artykuł :)
 • Mała

  2010-11-08 20:22:50
  Interesujący artykuł.
 • Tina

  2010-09-17 23:27:32
  Ciekawy artykuł. Moja najstarsza kicia ma już 6 latek, młoda jeszcze jest. ;)
 • Korciaczki1

  2010-08-27 15:32:32
  :)
 • Magda

  2010-08-27 09:26:50
  świetny artykuł i bardzo przydatny
 • kamar

  2010-08-27 08:03:57
  Świetny artykuł. Będę wiedziała na przyszłość, bo na razie mój Rysiek ma rok :)
 • dorota2710

  2010-08-26 20:45:14
  Bardzo przydatne informacje, moja kotka ma właśnie ponad dyszkę, już wiem na co być szczególnie czujną :))
 • MałaCzarna18

  2010-08-26 19:24:34
  dużo ważnych informacji na przyszłość :)
 • nienieninka

  2010-08-26 16:20:50
  Bardzo dobry artykuł ;)