Kot plus inne zwierzaki
2011-08-22 16:00:00
Wielu właścicieli kotów zastanawia się, jak ich pupil zareaguje na inne zwierzaki oraz czy posiadając już na przykład świnkę morską mogą w ogóle rozważać wzięcie do domu kociego towarzysza. Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi, można przedstawiać jednak kilka faktów, które pomogą podjąć odpowiednią decyzję
fot. puellakas / sxc.hu
1) Koty i psy
Żyją jak pies z kotem – jak się okazuje przysłowie to nie zawsze ma przełożenie na to, jak będą traktować się Mruczek z Reksiem. Problemem w takich relacjach przeważnie jest natura psów. Te zwierzaki to naturalne drapieżniki, które chętnie gonią wszystko, co ucieka, lub porusza się szybko, a do tego jest mniejsze, niż one same. Mimo to naturalne instynkty obu zwierzaków – koty też potrafią dokuczać psom – można "obejść" . Zarówno jeden, jak i drugi gatunek przez pierwsze około dwa miesiące życia uczy się kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. Hodując malutkie zwierzaki razem możemy sprawić, że będą się nie tylko szanować, ale też lubić.
Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, warto wiedzieć, że zdecydowanie łatwiej będzie przedstawić małego kotka psu, czy psom, niż odwrotnie. Psy posiadają instynkt stadny i podporządkowują się liderowi, którym powinien być właściciel. Koty z kolei bywają terytorialne i wolą "chodzić własnymi ścieżkami".
Oczywiście dużo zależy też od charakteru i osobowości zwierzaka, toteż ciężko przewidzieć, czy układ pies – kot będzie miał szanse. Przy odpowiednim zaangażowaniu właściciela i treningu powinno się udać.
2) Koty i małe zwierzaki
Podobnie jak to wcześniej było opisane w przypadku psów, koty zostały "zaprogramowane" przez naturę i nie mogą oprzeć się próbie zapolowania na wszystko, co małe, poruszające się i futrzaste.
Dlatego też nawet, jeśli nasz zwierzak wydaje się jedynie zainteresowany innymi niewielkimi pupilami – lepiej mu nie ufać.
Najważniejsze, aby zapewnić małym czworonogom odpowiednio bezpieczne miejsce, którego nie sforsuje kot i wypuszczać jedynie pod jego nieobecność.
Oczywiście znane są przypadki, gdzie kot zaprzyjaźnił się z np. myszą, jednak ryzyko jest duże i jeśli nie znamy naprawdę dobrze naszych zwierząt, lepiej go nie podejmować.
3) Koty i rybki oraz ptaki
Tu obowiązuja podobne zasady, jak w przypadku małych zwierzaków.
Akwaria są zazwyczaj ciężkie i dobrze zabezpieczone, toteż mało prawdopodobne, aby kot przypuścił na nie atak.
Gorzej wygląda to z klatkami, szczególnie, jeśli posiadamy skrzydlatego pupila. Warto wtedy postarać się, aby futrzak nie mógł przewrócić klatki ptaka, czy też skrzywdzić go, gdy będzie poza nią.
Większe ptaki potrafią zadbać o siebie, a czasem nawet dać kotu nauczkę.
4) Koty i węże oraz jaszczurki
Większe węże i jaszczurki mogą stanowić dla kota prawdziwe zagrożenie, a tych gatunków w zasadzie nie da się socjalizować z czworonogami. Jeśli do już posiadanego kota chcemy mieć jeszcze np. legwana – bardzo uważajmy na wszelakie kontakty pupili.
Z kolei inne zwierzaki tego typu jak np. żółwie mogą nieźle dogadać się z kotem, o ile tylko nie pozwolimy na akty agresji z obu stron. Żółw nie powinien być też zabawką dla kota.
gnat