Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Krótki przegląd zalet i wad kocich żwirków

Krótki przegląd zalet i wad kocich żwirków

2012-08-21 16:00:00

porady

Żwirek to obok kuwety absolutnie niezbędny element wyposażenia kociego zestawu toaletowego. Wygodne „ podłoże” do załatwiania najpilniejszych potrzeb to klucz do dobrego samopoczucia mruczka a wiadomo, że zadowolony mruczek to szczęśliwy właściciel. Pytanie tylko , który żwirek wybrać? Zbrylający, drewniany i ekologiczny czy może silikonowy?
fot. tchor1974 / sxc.hu
Żwirek bentonitowy

Wykonany jest z gliny bentonitowej przypominającej z wyglądu jasne, drobne kamyczki . Spośród wszystkich rodzajów żwirków cieszy się największą popularnością wśród kotów, a tym samym jest najchętniej kupowany przez właścicieli. Jego największą zaletą jest to, że zwilżony uryną tworzy dosyć zwarte grudki, które łatwo jest usunąć z kuwety przy pomocy łopatki, bez konieczności wymiany całej zawartości. Granulki nie przyczepiają się do kocich łap i ogonów dzięki czemu łatwiej utrzymać porządek. Co do skuteczności pochłaniania zapachów zdania są podzielone. Faktem jest, że ten rodzaj żwirków posiada dosyć dużą gamę aromatów. Do wyboru są zapachy lawendowe, morskie, leśne, pudrowe a nawet ziemne. Decydując się na któryś z nich należy jednak pamiętać, że koty mają od nas zdecydowanie bardziej wyczulony węch, a co za tym idzie to, co dla nas jest miłą zapachową nutką dla nich może stanowić trudny do wytrzymania odór. Za żwirkiem bentonitowym przemawia także dosyć atrakcyjna cena -za 5 l. zapłacimy granicach 8-15 zł. Należy jednak pamiętać, że im żwirek tańszy a przez to zwykle gorszej jakości, tym szybciej będzie przesiąkał zapachem kociego moczu i częściej trzeba będzie go wymieniać w całości. Po stronie wad produktu należy zapisać niezbyt poręczne opakowania, a także to, że glinka dosyć mocno pyli. Użytkownicy żwirku bentonitowego narzekają też, że glinka w kontakcie z wodą tworzy maź przypominająca beton, którą mocno przywiera do ścianek kuwety.

Żwirek silikonowy

Tworzy go substancja zwana silikatem uformowana w kryształki przypominające fragmenty potłuczonego szkła. Podobnie jak glinka bentonitowa absorbuje koci mocz czyni to jednak bardziej efektywnie. Uryna pochłaniana jest i gromadzona wewnątrz granulek, gdzie skutecznie uwięziony zostaje także nieprzyjemny zapach. Dzięki zbrylającym właściwością żwirku nieczystości można „wybrać” z kuwety. Ten rodzaj kociego „podłoża” lepiej sprawdza się w kuwetach zamkniętych, a to dlatego, że dosyć szybko zabarwia się na niezbyt estetycznie wyglądający, żółty kolor.

Żwirek silikonowy w odróżnieniu do bentonitowego nie pyli i jest bardziej wydajny. Producenci zapewniają, że niecałe 4 litry wystarcza na 30 dni (cena za 3,8 l. ok . 15 -20 zł), ale z ocen użytkowników wynika, że produktu trzeba dokupić średnio po dwóch tygodniach. Problem może stanowić zaakceptowanie żwirku przez kota. Nie wszystkie mruczki gustują w granulkach o takiej wielkości i strukturze. Zwierzakom może również przeszkadzać dźwięk wydawany przez ocierające się o siebie kryształki, a towarzyszący zakopywaniu nieczystości. Żwirek silikonowy nie nadaje się dla małych kotków ponieważ w razie połknięcia kryształki mogą zatkać przewód pokarmowy. Dla kociaków bezpieczniejsze są niezbrylające żwirki higieniczne.

Żwirki drewniane

To ekologiczny, biodegradowalny produkt wykonany w 100 proc. z włókien roślinnych. Żwirki drewniane dzielą się na zbrylające, które tworzą grudki usuwane łopatką (można spłukiwać w toalecie) i niezbrylające zamieniające się w pył pod wpływem wilgoci i nie przywierają do dna kuwety. Zarówno jedne jak i drugie koty niestety roznoszą na łapach i futrze. Ceny w zależności od producenta wahają się od 15 – 40 zł za 10 l. Zaleta jest to, że opakowanie żwirku jest lekkie.

Żwirek eko

Na rynku dostępne są także eko – żwirki wykonane z ziaren kukurydzy biodegradowalny, można bez obawy spuszczać w toalecie. Według producentów silnie się zbryla, nie pyli, jest bezzapachowy, a koty nie „wynoszą” go z toalety. Małe granulki sprzyjają grzebaniu i zakopywaniu, dobrze chłonie zapachy, dobry dla kociąt nie szkodzi nawet po połknięciu i nadaje się dla kotów alergicznych. Cena za 7,5 kg – ok. 100 zł

Jak widać wybór żwirków i ich rozpiętość cenowa jest dosyć spory. W podjęciu ostatecznej decyzji z pewnością pomoże nam sam zainteresowany. Warto kupić mniejsze opakowania kilku rodzajów produktu i pozwolić kotu wypróbować wszystkie. Wyłóżmy kilka kuwet i napełnijmy każdą innym podłożem. Toaleta, z której kot najchętniej będzie korzystał wskaże najbardziej odpowiedni żwirek.

at
Komentarze