Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Mastocytoma

Mastocytoma

Nowotwór komórek tucznych psów

2011-07-18 13:08:38

porady

Mastocytoma jest nowotworem powstałym na skutek transformacji nowotworowej komórek tucznych i jest najczęściej występującym guzem skóry u psów. Guz komórek tucznych jest nowotworem złośliwym najczęściej występującym u psów starych. Istnieją również predyspozycje rasowe. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia tego nowotworu występuje u bokserów, mopsów, labradorów, wyżłów weimarskich, shar-pei oraz golden retrieverów
Schorzenie komórek tucznych może mieć postać typowego guza, często uszypułowanego. Obserwuje się również obrzęki skórne i podskórne oraz grudki. Zmiany mają wielkość od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Mogą być zaczerwienione, pozbawione włosów, owrzodzone, o zmienionej barwie lub niezmienione o kolorze skóry. Guzy występują pojedynczo, rzadziej licznie. Najczęściej obserwowane są na tułowiu, kroczu i kończynach.

Wyróżnia się 3 stopnie złośliwości mastocytomy. Stopień 1 i 2 umożliwia całkowite chirurgiczne usunięcie guza. Natomiast stopień 3 jest najzłośliwszą formą, trudną do chirurgicznego usunięcia, często dającą przerzuty do innych narządów i znacznie częściej doprowadzającą do śmierci naszego czworonoga. Guzy umiejscowione na dystalnych częściach ciała, jak kończyny, uszy, ogon rzadko dają przerzuty i mają lepsze rokowanie.

Najskuteczniejszym leczeniem jest chirurgiczne usunięcie guza. W przypadku przerzutów lub guzów niedających się całkowicie usunąć stosuje się leczenie farmakologiczne. Chemioterapia za pomocą lomustyny, winkrystyny i winblastyny jest częściowo skuteczna. Stosuje się również glikokortykosteroidy oraz blokery receptorów histaminowych, jak difenhydramina, czy ranitydyna. Rokowanie zależy od stopnia złośliwości guza. Znacznie częściej występuje jednak 1 i 2 stopień złośliwości mastocytomy -rzadko dające przerzuty i rokujące dobrze.

kz
Komentarze