Sezon na pchły i kleszcze właśnie się zaczyna. Zanim wybierzemy się do sklepu, warto wiedzieć, co najlepiej wybrać dla naszego pupila
Zbliża się wiosna, czas więc pomyśleć o zabezpieczeniu naszych czworonożnych przyjaciół w preparaty przeciwko pchłom i kleszczom. Zarówno pchły, jak i kleszcze są bowiem nosicielami wielu chorób i tu zaczynają się nasze problemy.
Obecnie rynek oferuje wiele różnorodnych i ciekawych produktów z powyższej dziedziny. Ze względu na ich formę mamy do dyspozycji: aerozole, pudry, preparaty spot-on, obroże, spraye i doraźnie stosowane szampony.
Produkty przeciw pchłom i kleszczom dzielimy na chemiczne i naturalne oraz na długo i krótko działające. Ze względu na zasadę i mechanizm działania – na kontaktowe i odstraszające. Jeśli chodzi o ich dostepność, to część produktów, jako lecznicze, kupić można wyłącznie w gabinetach weterynaryjnych. Inne są dostępne również w sklepach zoologicznych.
Lekarz weterynarii, sprzedając preparaty przeciwpchelne i przeciwpasożytnicze, po wstępnych oględzinach psa czy kota, jest w stanie doradzić, jaki produkt będzie najbardziej odpowiedni dla określonego gatunku zwierzęcia. – Pewnych preparatów nie można podawać np. kotom (produkty z permetryną) – wyjaśnia Andrzej Pawlak z kliniki weterynaryjnej w Radomiu. Dodatkowo lekarz, znając pacjenta, przebyte choroby, alergie – może zasugerować, jakiego środka użyć. Wiele produktów z tego segmentu sprzedawanych jest też w sklepach zoologicznych. Tu, zanim kupimy jakiś produktów, powinniśmy zapoznać się z informacjami na temat zastosowania, przeznaczenia i dawkowania produktu.
Najwygodniejszą formą preparatu jest spot-on stosowany bezpośrednio na skórę. Środek ten chroni psa czy kota przez około 21-30 dni. Do najpopularniejszych preparatów dostępnych na rynku należą: Frontline, Frontline Combo, Advantix, Duovin, Exspot, ProMeris, Fiprex, Sabunol, Ektifo, Pchełka. Drugim popularnym produktem są obroże – tu czas działania jest różny i wynosi od 2 do 7 miesięcy. Obroża w formie plastikowego paska ma jednak pewien mankament – zwierzę musi nosić ją cały czas. Bardzo aktywne psy i koty potrafią zgubić obrożę, biegając po krzakach i zaroślach. Najdłużej działające obroże to: Kiltix 6-7 miesięcy, następnie Bolfo, Beaphar, Pchełka, Sabunol (ok. 4 miesięcy) oraz wiele innych. Specjalną obrożą jest Preventic – to środek typowo przeciwkleszczowy. Kolejna grupa produktów to spraye do doraźnego stosowania. Zaliczamy do nich m.in. Frontline i Fiprex, a różnica między nimi jest subtelna i dotyczy przede wszystkim koncentracji. W obu przypadkach substancją czynną jest fipronil. Aerozole w zasadzie wyszły z użycia, jednak są wykorzystywane do opryskiwania posłań, legowisk i bud. Jeszcze nie tak dawno chętnie używane pudry, prawie zupełnie straciły swoich odbiorców. Z kolei szampony przeciwpchelne stosuje się jedynie doraźnie.
rynekzoologiczny.pl
Zestawienie preparatów dostępnych w sklepach znajdziesz
tutaj