Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Nauka czystości

Nauka czystości

2010-10-12 14:00:00

porady

Nauczenie psa czystości – załatwiania potrzeb fizjologicznych poza domem albo do kuwety, jest wyzwaniem stojącym przed każdym miłośnikiem czworonogów, który ma zamiar wziąć pod swój dach młode zwierzę. Proces ten wymaga od nauczyciela sporych pokładów cierpliwość, konsekwencji i wolnego czasu. Lecz trud włożony w tę tresurę nie zawsze przynosi zamierzony efekt. Dlaczego tak się dzieje?
fot. tom--my / sxc.hu
Przyczyn brudzenia w domu może być kilka. Najczęstszą z nich jest brak odpowiedniego wyszkolenia czworonoga. Tresurę młodego osobnika należy zacząć od razu, gdy trafi on do nowego domu. Początkowo za toaletę może służyć gazeta rozłożona blisko legowiska zwierzaka. Malucha należy stawiać na niej kilka, kilkanaście razy w ciągu dnia, zawsze po jedzeniu oraz zaraz po przebudzeniu. Pamiętajmy, że każdorazowo, gdy zwierzak załatwi się w wyznaczonym miejscu, musi zostać pochwalony, np. entuzjastycznym „super” lub „dobry pies”. Wszystkie inne miejsca w domu, w których maluch zostawi po sobie „pamiątkę”, należy dokładnie umyć zapachowym płynem lub specjalnym środkiem enzymatycznym usuwającym nieprzyjemny zapach. Zwierzaka przyłapanego na próbie załatwienia się w niedozwolonym miejscu można skarcić mówiąc głośno „fe” lub klaszcząc w dłonie. Z czasem, gdy pupil zacznie kojarzyć sobie, że załatwianie potrzeb na gazecie jest tym, czego oczekujemy od niego, samodzielnie będzie podążał w kierunku tymczasowej toalety. Jest to sygnał dla opiekuna, że gazetę należy zacząć stopniowo przesuwać - kilkanaście centymetrów dziennie, w kierunku drzwi wyjściowych. Gdy dotrzemy z toaletą do wyjścia, nasza uwaga powinna się wyostrzyć, bo rozpoczynamy etap wyprowadzania pupila na dwór. Za każdym razem, jak zobaczymy, że zwierzak idzie w kierunku gazety, bierzemy go na ręce i czym prędzej wychodzimy z nim przed domu, aby tam załatwił swoje potrzeby. Nie zapominajmy o nagradzaniu i pochwałach.

Czas potrzebny na nauczenie psa czystości jest różny i w dużej mierze zależy od rasy czworonoga oraz gorliwości nauczyciela. Rasy cechujące się bystrością, m.in. owczarki niemieckie, collie, pudle czy border collie stosunkowo szybko pojmują, gdzie należy załatwiać swoje potrzeby. Innymi czynnikami mającymi wpływ na naukę i konsekwentne przestrzeganie wyuczonych zasad czystości są problemy zdrowotne. Stany chorobowe układu moczowego – nowotwory, zapalenia, zakażenia itp. zazwyczaj skutkują częstym odczuwaniem parcia i niekontrolowanym oddawaniem moczu. Także czworonogi o zaburzeniach behawioralnych miewają problemy przestrzeganiem zasad czystości. Zwierzęta lękliwe, osamotnione - nieprzyzwyczajone do obcych ludzi i zwierząt bardzo często posikują w miejscach niedozwolonych. Również czworonogi łatwo ekscytujące się, nadpobudliwe mogą oddawać mocz na widok znajomych osób lub podczas wykonywania różnych czynności. Inną przyczyną brudzenia w domu jest nadmierne libido. Problem ten głównie dotyczy niewykastrowanych samców, które pobudzone hormonami płciowymi znakują moczem ubrania, sprzęty i kwiatki rozstawione w domu.

Jak poradzić sobie z psem brudzącym w domu? Sposobów jest kilka – wybór właściwego zależy od przyczyny problemu. Jeśli przyczyną jest brak lub niewłaściwie przeprowadzona nauka, należy rozpocząć tresurę od początku. Pomocne będą częste spacery po terenie, gdzie spaceruje dużo innych psów. Nowe zapachy zadziałają stymulująco na pupila i zachęcą go do załatwienia swoich potrzeb na dworze. Korzystne również będzie ograniczenie ilości posiłków do jednego w ciągu dnia. Pamiętajmy, aby zaraz po jedzeniu wyprowadzić zwierzaka. Także podawanie mniejszej objętości, ale bardziej kalorycznej karmy przyczyni się do zmniejszenia masy stolca, a co za tym idzie, do ograniczenia potrzeby częstych defekacji. W przypadku, gdy przyczyną brudzenia w domu są schorzenia układu moczowego, konieczna będzie wizyta z psem u lekarza weterynarii i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Niezależnie od przyczyny problemu korzystny wpływ na zwierzaka będzie miała kastracja. Z przeprowadzonych badań wynika, że 50% wykastrowanych samców przestaje znaczyć moczem teren. Natomiast, jeśli przyczyną brudzenia w domu są problemy behawioralne, wskazane będzie zasięgnięcie rady behawiorysty, który trafnie rozpozna podłoże problemu i zaleci skuteczną terapię.

bk
Komentarze
 • Panciapka

  2010-11-20 18:52:50
  ciekawy artykuł :)
 • aavelinaa

  2010-10-13 10:30:10
  Psy szybciej naucza sie czystości, bardzo ciekawy artykuł
 • picasso22_22

  2010-10-12 09:37:23
  Chciałabym doddać, iż jeżeli chodzi o koty : By załatwiały swoje potrzeby tam gdzie trzeba należy często czyścic im kuwetę dlatego , że lubią one czystośc. Jeżeli raz już coś zrobiły mogą niechętnie wrócic do tego miejsca ponieważ wyczują nieczystości . Pamięajmy o każdorazowym szuru buru.
 • kamar

  2010-10-12 08:11:29
  Ciekawy artykuł
 • nienieninka

  2010-10-11 20:51:48
  pozytywnie ;)
 • dorota2710

  2010-10-11 20:50:52
  Nie każdego psa da się przyzwyczaić do kuwety... niestety