Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Nie dla psa kiełbasa

Nie dla psa kiełbasa

2009-03-24 16:45:41

porady

Większość właścicieli psów ulega swojemu pupilowi, gdy ten proszącym wzrokiem, chce wyłudzić jakiś smakołyk. W ten sposób łatwiej psa skrzywdzić niż nagrodzić
fot. woodsy, perwaz / sxc.hu
Pies, któremu jeden, drugi, trzeci raz uda się wyżebrać przekąskę z talerza swojego opiekuna, przy najbliższej, nadarzającej się okazji będzie szczekał, piszczał prosząc o kolejną. Niestety wielu właścicieli zwierzaków nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie konsekwencje zdrowotne dla czworonoga może nieść dzielenie się *ludzkim jedzeniem*. Pozornie nieduży kawałek kiełbasy, parówki, plasterek szynki, gotowana kapusta, paluszek z sezamem czy co gorsze - słodycze, czekolada! Mogą przyczynić się do rozwoju licznych schorzeń przewodu pokarmowego.

Psy są z natury zwierzętami mięsożernymi. Czy ktoś z Was widział wilka, dzikiego kuzyna naszego domowego czworonoga, polującego w naturalnym środowisku na poziomki, grzyby czy kapustę? Więc skąd u psa ta zapalczywość w próbie uszczknięcia czegoś, niekoniecznie mięsnego, z talerza swojego opiekuna? Wynika ona wyłącznie z wyuczonego, schematycznego zachowania. Pies z łatwością nauczył się wykorzystywać uległość swojego opiekuna. Dobrze kojarzy obraz: „mój pan coś je – może i ja dostanę coś na ząb”. Nie ulegajmy! Lekceważmy próby wyłudzenia przekąski. Pies z czasem zauważy, że jego wysiłki są daremne i da nam spokój, a my w końcu będziemy mogli zjeść posiłek w spokoju. W innym wypadku, za ludzką nadgorliwość w dokarmianiu psa nieodpowiednimi pokarmami, przyjdzie zapłacić czworonogowi. Zła dieta może spowodować rozwój groźnej w skutkach choroby, np.: alergii pokarmowej.

Alergia pokarmowa jest dermatozą (choroba skóry) wynikającą z nieprawidłowej reakcji na zjedzony pokarm. Choroba charakteryzuje się silnym świądem. Pierwsze objawy mogą wystąpić już u miesięcznych szczeniąt, tj. po pierwszych kontaktach z pokarmem stałym. Zmiany chorobowe lokalizują się głownie na skórze między palcami, w pachwinach, uszach, mogą pojawiać się wymioty oraz biegunka. Wizyta w gabinecie weterynaryjnym jest konieczna. Lekarz przepisze leki przeciwalergiczne i zaleci dietę eliminującą składniki pokarmowe silnie alergizujące, takie jak: mleko krowie, wołowinę, baraninę, wieprzowinę, jaja, pszenicę, jęczmień, kukurydzę.

Zwierzak skazany jest na taką dietę do końca swoich dni. Na rynku dostępne są karmy dla psów alergików. Posiłki można również przygotowywać samemu, w domu.

Przykładowa dieta eliminacyjna: 2,5kg gotowanego ryżu, 450g gotowanego indyka, po1 łyżce węglanu wapnia, fosforanu wapnia, chlorku potasowego(do kupienia w aptece), 5 łyżek oleju roślinnego, witaminy, makro/mikroelementy. Dawkę podzielić na porcje, zamrozić. Dawkowanie: 140-280g dla psa ważącego 2-5kg, 280-450g dla psa ważącego 5-9kg, 450-900g dla psa ważącego 9-22kg, 900-1360g dla psa ważącego 22-36kg.

Aby uchronić psa przed tą chorobą, należy bezwzględnie przestrzegać zasad prawidłowego żywienia.

bk
Komentarze
 • Mała

  2010-11-17 23:24:52
  DOBRZE WIEDZIEC.
 • Panciapka

  2010-11-17 18:06:59
  Ciekawy artykuł :)
 • Natii

  2010-06-21 14:33:37
  Świetny artykuł ;)))
 • Magda

  2010-06-17 10:27:03
  ja mojemu psu częśto ulegam mimo iż wiem,że źle robię
 • feba90

  2010-06-14 19:31:23
  pouczające
 • stoneangel

  2009-03-25 21:14:10
  Tyle jest różnych smakołyków dla psów więc po co truć je naszym jedzeniem?Gdy jem obiad moje psy jedzą swoją suchą karmę albo specjalnie ugotowane dla nich mięsko!Zamiast czekolady,ciastek dostają różne kosteczki i smakołyki dla zwierzat a wszystko to oczywiście z głową!
 • czakira

  2009-03-24 20:26:26
  niestety w naszym kraju nie ma co liczyć na zmiany... ciągle wielu ludzi uważa, że pies to po prostu "śmietnik" i może jeść wszystkie resztki. bo dlaczego wyrzucać jedzenie ? na moją rodzinę nie poskutkował nawet list od weterynarza ( sami nie chcieli do niego jechać), ani męczarnie psa gdy wydrapywał i wygryzał się do krwi ;/
  o mało nie umarłam ze strachu gdy sąsiadka karmiła psa tortem czekoladowym i zastanawiałam się jak on długo jeszcze na jej diecie pożyje ? bo to jej sprawa czy je same świństa i waży 150 kg ale dlaczego zabija psa ?

  LUDZIE PIES TO NIE ŚMIETNIK !!!