Nowotwór sutka kotek
Nowotwory u kotek
2010-08-12 16:00:00
Sterylizacja suk i kotek zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Zabieg ten nie tylko skutecznie ogranicza populację niechcianych zwierząt, ale także korzystnie wpływa na stan zdrowia samic. Z przeprowadzonych badań wynika, iż wysterylizowane kotki znacznie rzadziej chorują na nowotwory sutka niż samice niewysterylizowane
fot. LesKZN / sxc.hu
Guzy gruczołu sutkowego należą do czołówki najczęściej występujących nowotworów u kotów. Jedną z przyczyn ich rozwoju są czynniki hormonalne - 99% zdiagnozowanych przypadków miało miejsce u niewysterylizowanych kotek. Zdecydowana większość tych nowotworów (80 – 90%) ma charakter złośliwy i wykazuje tendencję do dawania przerzutów. Ogniska przerzutowe mogą być zlokalizowane w węzłach chłonnych, płucach, opłucnej, wątrobie, nerkach lub przeponie. Choroba zazwyczaj atakuje zwierzęta starsze – średni wiek kotek z rozpoznanym nowotworzeniem wynosi 10 – 12 lat.
Proces nowotworzenia zazwyczaj przebiega długo – kilka miesięcy, a nawet lat. W początkowej fazie powstający guz ma niewielkie rozmiary, dlatego z łatwością umyka uwadze właścicieli czworonoga. Dopiero, gdy osiągnie wielkość około pół centymetra, staje się łatwy do wymacania. Często, oprócz guzka zlokalizowanego w jednym gruczole, w sąsiednich sutkach zaczynają rozwijać się podobne zmiany. Konsystencja rozrostu zazwyczaj jest twarda, lita, ściśle powiązana ze skórą. Brodawki gruczołów objętych nowotworzeniem stają się obrzęknięte i zaczerwienione, a po uciśnięciu wycieka z nich żółtawa wydzielina. W zaawansowanym stanie rozpadające się guzy doprowadzają do utrudnień w odpływie krwi z tylnych partii ciała. Skutkuje to obrzękiem i bolesnością kończyn miednicznych.
Czynniki odpowiedzialne za rozwój nowotworów nie zostały do końca poznane. Jednak wiadomo, że duże znaczenie w powstawaniu guzów sutka mają hormony. Hormony - zarówno te produkowane przez jajniki, jak i te podawane zwierzakowi iniekcyjnie lub w tabletkach np. octan megestrolu. Wiadomo także, że ryzyko wystąpienia nowotworu sutka u kotek niewysterylizowanych jest siedem razy większe niż u wysterylizowanych samic.
Leczenie kotek ze zdiagnozowanym guzem sutka polega na wycięciu zmiany wraz z całą listwą mleczną i okolicznymi węzłami chłonnymi. Taki radykalny zabieg daje największe szanse na uniknięcie wznowy nowotworu. Poza wycięciem guza, wskazane jest wykonanie sterylizacji chorej samicy. Innym sposobem leczenia, jednak mało popularnym w Polsce, jest chemioterapia. Wskazaniem do tego rodzaju terapii są liczne przerzuty, których chirurgiczne usunięcie nie jest możliwe. Skuteczność chemioterapii, z racji obciążającego wpływu na organizm i potencjalnej niewrażliwości nowotworu, wynosi około 50%. Z tego względu oraz z powodu wysokich kosztów ten rodzaj leczenia stosowany jest sporadycznie.
W profilaktyce guzów nowotworowych gruczołu sutkowego duże znaczenie odgrywa sterylizacja. Zabieg ten, aby jego zapobiegawcze działanie miało jak największą skuteczność, powinien być wykonywany u młodych, ale już dojrzałych fizycznie kotek.
bk