Niewielki pasożyt, który występuje powszechnie na skórze psów czy kotów, może doprowadzić nasze ukochane zwierzę do uciążliwej choroby
O czym mowa? Nużycy (Demodecosis), która jest chorobą pasożytniczą skóry, wywoływaną przez niewielkiego stawonoga, z rzędu roztoczy. Pasożyt ten występuje powszechnie na skórze większości zdrowych psów, kotów, zwierząt gospodarskich oraz ludzi. Ciało jego o długości 0,15 - 0,3 mm, ma kształt cygara, krótkie kończyny, przez co jest doskonale przystosowane do pasożytniczego trybu życia i poruszania się wzdłuż mieszków włosowych oraz gruczołów łojowych, w których bytuje. Żywi się komórkami skóry, złuszczonym naskórkiem, łojem.
Nieduża inwazja pasożyta najczęściej nie powoduje rozwoju objawów chorobowych. Nużeniec atakuje, gdy pies czy kot, jest w złej kondycji zdrowotnej, niedożywiony. Choroba częściej także dotyka psy o białej sierści oraz silnie pofałdowanej skórze (shar pei).
Nużyca może występować w dwóch postaciach tzw. miejscowej i uogólnionej. Postać miejscowa dotyczy głównie szczeniąt w wieku 3-11 miesięcy. Charakteryzuje się plackowatymi wyłysieniami na głowie i kończynach przednich. W 90% przypadków zwierzę obroni się samo.
Choroba ma poważniejsze konsekwencje w postaci tzw. uogólnionej, gdy cechuje się rozległymi wyłysieniami, krostami, strupami, grudkami, owrzodzeniami na powierzchni całego ciała. Dochodzi wówczas do zmian na opuszkach łap, powiększenia węzłów chłonnych.
Wbrew pozorom właściwe rozpoznanie choroby nie jest łatwe. Weterynarz może zalecić dodatkowe przeprowadzenie badań mikroskopowych skóry czy badań bakteriologicznych.
Leczenie Nużeńca jest zaś długotrwałe. Lekarz najczęściej zaleca stosowanie: szamponów keratolitycznych zawierających nadtlenek benzoilu, chlorheksydynę, dziegieć, siarkę, kwas salicylowy; szamponów nawilżających; obroży przeciwpasożytniczych zwierających amitrazę; preparatów wielonienasyconych kwasów tłuszczowych; leków antyhistaminowych; antybiotykoterapii. Psy długowłose w celu przyspieszenia kuracji należy ostrzyc.
Tej przykrej przypadłości można łatwo uniknąć. Wystarczy zapewnić zwierzęciu dobrze zbilansowną karmę, systematycznie odrobaczać i nie zapominać o witaminach.
bk
Jak walczyć z psimi pchłami?