Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Odmrożenia u psów

Odmrożenia u psów

2011-01-13 14:00:00

porady

Kiedy pies beztrosko tarza się śniegu, wydaje się nam, że wszystko jest w najlepszym porządku. Nie każdy jest świadomy tego, że może właśnie teraz nasz pies odmraża sobie łapki, uszy albo nos
fot. RhysDaven / sxc.hu
Psy z reguły kochają zabawy w śniegu. Tarzanie się w białym puchu, łapanie w locie śnieżnych kul czy ślizganie się na parkowych alejkach to jedne z ulubionych zabaw u piesków. Patrząc na swojego szczęśliwego czworonoga trudno jest zauważyć, że może właśnie teraz wychładzają mu się do niebezpiecznego poziomu łapki czy uszy. Zimno może zdziałać wiele złego, dlatego musimy co chwilę kontrolować naszego pieska, czy nie dzieje mu się coś złego.

Pierwsza oznaka wychłodzenia to dreszcze. Powstają one, gdyż dzięki nim organizm psa produkuje ciepło. I choć psy nie wyziębiają się łatwo - mają przecież izolator (czyli futro) trzymający ciepło przy skórze - to jednak hipotermia zdarza się, zwłaszcza, gdy właściciel długo spaceruje z psem na mrozie trzymając go na smyczy. Zwierzak nie może wtedy poruszać się we własnym, zapewniającym ogrzanie tempie. Także psy, które wpadną lub wskoczą do lodowatej wody mogą doznać hipotermii. Bardzo ważną informację jest ta, że zwierzę, które raz doznało hipotermii, jest znacznie bardziej na nią narażone ponownie. Z reguły już do końca życia potrzebuje pomocy człowieka przy utrzymywania prawidłowej temperatury ciała.

Kolejna porada dla właścicieli starszych psów. Pamiętajcie o tym, że taki staruszek marznie dużo bardziej niż młody pies, więc nawet jeśli całe swoje życie mieszkał na dworze, przenieś go na starość do wnętrza na czas mrozów i pilnuj, aby nie wchodził do wody zimą.

Staraj się, aby pies nie jadł śniegu, bo to bardzo wychładza organizm. Daj psu wodę do picia przed wyjściem na spacer, aby jego system termoregulacyjny pracował sprawnie, a psiak nie musiał jeść śniegu, aby zaspokoić pragnienie. Jeśli leżanka psa znajduje się przy kaloryferze, przenieś ją w inne miejsce. Nie narażaj psa na stałe przegrzewanie w domu i wychładzanie na dworze.

Pamiętaj o zwiększeniu psu kaloryczności jedzenia, kiedy jest zimno. Zasadą jest zwiększanie ilości jedzenia o 7,5% normalnej dawki na każdy 5 stopniowy spadek temperatury. Możesz dodać oliwy albo masła do karmy, jeśli nie chcesz lub nie możesz dodawać mięsa.

Jeśli chodzi o psy, które mieszkają w budzie na dworze, musimy podwójnie zachować środki prewencyjne, aby nie dopuścić do wychłodzenia i odmrożeń u psów. Pierwsze zadanie to upewnijmy się, że buda jest dobrze ocieplona i szczelna. Do środka włóżmy siano lub słomę, osłońmy od wiatru wejście. Często wymieniajmy wodę w misce (by nie zamarzła). Trzeba też zwiększyć objętość posiłków - nawet o 20 proc. To naprawdę nieskomplikowane czynności, a pomogą humanitarnie przetrwać zimę pieskom zamieszkującym podwórkowe budy.

Co robić w przypadku, gdy pies zapadanie na hipotermię? Najpierw dowiedzmy się na czym ona polega. Za łagodną hipotermię uznaje się spadek temperatury ciała psa do poziomu pomiędzy 37 a 35 stopni. Spowalnia się wtedy bicie serca i oddychanie. Pies jest śpiący, zimny w dotyku, ma dreszcze.

Co robić?

- zabierz psa do pomieszczenia i jeśli możesz podnieś temperaturę w tym wnętrzu

- jeśli pies jest mokry, wysusz go ręcznikami, UWAGA! płynnymi, okrężnymi ruchami

- włóż psa pod swoje ubranie, bo ogrzać go własnym ciepłem

- nie zanurzaj psa w gorącej wodzie

- owiń psa luźno nagrzanym na kaloryferze kocem/ suchym dużym ręcznikiem

- podaj ciepłą wodę (NIE GORĄCĄ!) do picia lub najlepiej ciepły rosół (dodatkowe kalorie bardzo przydatne w tej chwili)

- sprawdzaj temperaturę co 10-15 minut aż dojdzie do normalnego poziomu

Jeśli temperatura psa nie wraca do normy w ciągu 30 minut, jedź natychmiast do weterynarza. Koniecznie ogrzewaj psa po drodze. Pamiętaj – zimą musimy dbać o nasze czworonogi dwa razy bardziej!.

JoSz - na podstawie internet, psy24.pl, wegetarianie.pl
Komentarze
  • karolciasz28

    2011-01-13 17:09:56
    Zgadzam się! Zima niby taka beztroska.. A co mają psy w schroniskach..