Okres wzrostu kota
2010-08-26 11:00:00
Wzrost to szczególnie wrażliwy okres, który wpływa na stan zdrowia oraz kondycję dorosłego kota. Kluczem do osiągnięcia sukcesu są: dokładne poznanie charakterystycznych cech z zakresu fizjologii zwierząt, przestrzeganie specyficznych potrzeb oraz zapewnienie odpowiedniego środowiska.
fot. nienieninka
Zdolności trawienne kota rozwijają się stopniowo wraz z wiekiem, podczas gdy objętość żołądka proporcjonalnie ulega zmniejszeniu. Tłuszcze są lepiej trawione przez enzymy niż skrobia. Luka immunologiczna występuje podczas okresu odsadzania. Dochodzi wtedy do spadku poziomu przeciwciał otrzymanych wraz z mlekiem matki. Produkcja własnych przeciwciał przez kocię rozpoczyna się nieco później. Ten krytyczny moment słabej odporności, zwiększa ryzyko rozwoju wirusowych czy bakteryjnych schorzeń przewodu pokarmowego.
Od momentu narodzenia do odsadzenia: ten początkowy okres trwa 5 do 7 tygodni. W tym czasie kocię powinno otrzymywać wyłącznie mleko matki lub odpowiedni preparat mlekozastępczy. Mleko krowy (zbyt bogate w laktozę) może stać się przyczyną zaburzeń trawiennych. Od odsadzenia do 4 miesiąca życia: ten kolejny, delikatny etap sprzyja występowaniu zaburzeń trawiennych (luźne stolce, biegunka). Należy chronić kocię przed takimi problemami, stosując właściwą dietę. Od 4 miesiąca do momentu sterylizacji: na trzecią fazę wzrostu przypada rozwój stałego uzębienia. Ważne jest, aby rozpocząć ochronę zębów jak najwcześniej i zapobiegać problemom stomatologicznym (zapalenie dziąseł, płytka oraz kamień nazębny), które mogą pojawiać się już u młodych kotów (zmiany spotykane są u 70% kotów w wieku 20-27 miesięcy) i nasilać się wraz z wiekiem. Po sterylizacji, zaleca się wprowadzenie specjalnej karmy dla młodych sterylizowanych kotów, aby uniknąć nadwagi, która może negatywnie odbijać się na dalszym rozwoju.
Nie wolno zakłócać snu: kocię rośnie podczas snu. Jego rozwój zależy więcej od jakości snu. Nawet powyżej 2 miesiąca życia, kiedy kocię śpi już znacznie mniej, odpowiednia ilość snu jest nadal bardzo istotna. Aby zapewnić kotu, jak najlepszą kondycję należy zadbać o: odpowiednią organizację otoczenia, spokojne, odizolowane (najlepiej zadaszone)oraz ciepłe miejsce do snu; Miejsce do zabawy, które pozwoli wykorzystać instynkt łowiecki, z odpowiednimi kryjówkami (gdzie kot będzie czuł się bezpiecznie); miejsce gdzie kot będzie mógł ścierać pazury i gimnastykować się; rozwój kontaktów socjalnych poprzez zabawę, a nie poprzez jedzenie, ponieważ pożywienie nie ma dla kotów wartości społecznej.
Autor: