Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Otyłość u zwierząt

Otyłość u zwierząt

Jak walczyć z otyłością?

2011-01-31 12:36:01

porady

Problem otyłości wśród zwierząt towarzyszących narasta z każdym rokiem. Coraz częściej można spotkać psa, który swoim wyglądem przypomina rozdęty serdelek poruszający się na 4 nogach lub kota ciągnącego obwisły, tłusty brzuch po ziemi. Jakie są przyczyny i skutki otyłości zwierząt oraz w jaki sposób można walczyć z tą chorobą?
fot. champion73 / sxc.hu
Mianem otyłości określa się patologiczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej, które przekracza fizjologiczne potrzeby organizmu, utrudnia prawidłowe funkcjonowanie i prowadzi do licznych schorzeń. Z otyłością nierozerwalnie związana jest nadwaga. W zaawansowanych przypadkach masa ciała czworonoga może przekraczać o ponad 40% optymalną dla danego osobnika wagę. Głównym sprawcą tak drastycznego wzrostu masy jest tłuszcz nagromadzony w tkance podskórnej, w jamach ciała i narządach wewnętrznych, m.in. w wątrobie i sercu.

Przyczyn otyłości jest kilka. Do najczęściej spotykanych należą błędy dietetyczne. Podstawowymi błędami popełnianymi przez opiekunów czworonogów są: serwowanie zbyt kalorycznej karmy, nadmierna ilość przekąsek i resztek ze stołu podawanych pupilowi oraz za duże porcje posiłków - przekarmianie. Kolejnymi czynnikami ludzkimi mającymi wpływ na masę ciała zwierzaków są zwyczaje żywieniowe ich właścicieli. Z reguły otyłe psy i koty mają otyłych właścicieli, dla których jedzenie jest niezwykle istotnym elementem życia. Osoby takie nie potrafią oprzeć się psy proszącemu o jakiś smakołyk - nie są w stanie limitować ukochanemu pupilowi jedzenia. Na skutki takiego zachowania nie trzeba długo czekać – zwierzak tyje.

Poza czynnikami dietetycznymi wpływ na tuszę czworonogów mają zaburzenia hormonalne. Chorobami, które bezpośrednio oddziałują na metabolizm są: niedoczynność tarczycy, nadczynność kory nadnerczy – zespół Cushinga, oraz wyspiak trzustki. Również spadek poziomu hormonów płciowych spowodowany zabiegiem sterylizacji / kastracji nieraz znacząco obniża tempo przemian metabolicznych – skutkiem tego może być nadmierne odkładanie tkanki tłuszczowej. Także podeszły wiek czworonogów oraz mniejsza niż dotychczas aktywności fizyczna zauważalnie odbijają się na wadze zwierzaka.

Skutki otyłości są wszystkim dobrze znane. Nadmierna masa ciała to nadmierne obciążenie dla kości, stawów i mięśni. U otyłych czworonogów często występują dolegliwości ortopedyczne – zwyrodnienia stawów, kulawizny. Także układ krążenia odczuwa przesadny wzrost masy ciała. Sercu obłożonemu tłuszczem ciężej się pracuje. Tolerancja wysiłkowa i kondycja otyłych zwierząt maleje. Dodatkowo czworonogi takie częściej, niż osobniki o prawidłowej wadze, miewają problemy z chorami skóry. Innymi komplikacjami wynikającymi z nadmiaru zbędnych kilogramów są zaburzenia cyklu rujowego i okresu okołoporodowego. Porody u otyłych suk są utrudnione i często wymagają pomocy weterynaryjnej.

Jak można pomóc otyłemu czworonogowi? Jedynym sposobem na zrzucenie nadmiaru kilogramów jest dieta. Jednak zanim zaczniemy odchudzać pupila, należy udać się z nim do lekarza weterynarii, który zbada zwierzaka i zdiagnozuje przyczynę otyłości. Jeśli przyczyną nie są przewlekłe schorzenia ani zaburzenia hormonalne, można rozpocząć odchudzanie. Sposoby są dwa. Pierwszy polega na zastąpieniu dotychczas serwowanej karmy jej mniej kalorycznym odpowiednikiem. Dzięki takiemu rozwiązaniu zwierzak będzie spożywał objętościowo taka samą ilość pokarmu jak do tej pory, ale dostarczy organizmowi mnie kalorii – będzie chudł. Drugim sposobem jest ograniczenie ilości dziennie serwowanego jedzenia do 60% zapotrzebowania bytowego. Przykładowo, jeśli pies pokroju jamnika dostaje dziennie 2 miarki suchej karmy – jest przekarmiany, bo na opakowaniu napisano, że dobowa porcja wynosić 1 miarkę, to dietetyczna dawka dla niego nie powinna przekraczać 3/5 miarki.

Poza dietą niezmiernie ważna jest aktywność fizyczna. Dzięki systematycznemu wysiłkowi, dostosowanemu do możliwości danego zwierzaka, odchudzanie będzie przebiegało efektywniej, a dodatkowo kondycja czworonoga zostanie wzmocniona.

bk
Komentarze
 • Amber

  2011-05-19 09:39:14
  Ze sporego doświadczenia jakie posiadamy w temacie walki z nadwagą to z
  czystym sumieniem zarówno dla kotów jak i psów możemy polecić produkty
  OM firmy Purina oraz Obesity Management Royal Canin. Sporo naszych
  pacjentów osiągnęło sukces w relatywnie krótkim czasie.
  Pozdrawiamy
  www.klinikadlazwierzat.pl
  www.netkarma.pl