Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Padaczka u psów

Padaczka u psów

Psy również chorują na padaczkę

2010-09-08 14:00:00

porady

O padaczce u ludzi słyszał prawie każdy. Jednak nie wszyscy wiedzą, że psy także chorują na to schorzenie. Jakie zmiany zachowania czworonoga powinny nasunąć podejrzenie tej choroby?
Czym właściwie jest padaczka?
fot. sdklaes / sxc.hu
Mianem padaczki określane są nawracające ataki drgawkowe wywodzące się ze zmian w mózgu. Jest ona objawem nadmiernej aktywności neuronów (komórek nerwowych) kory mózgowej. Natężenie i częstotliwość napadów drgawek bezpośrednio zależy od zaawansowania i rozległości istniejących zmian w mózgu. Wraz z kolejnymi atakami padaczkowymi poziom tych uszkodzeń ulega zwiększeniu.

Padaczka diagnozowana była u psów ze wszystkich grup wiekowych – brak predyspozycji wiekowej. Również nie zaobserwowano jak dotąd predylekcji wśród danej rasy czy płci. Chorują zarówno psy, jak i suki. Przyczyn padaczki jest bardzo dużo - zostały one podzielone na dwie grupy: przyczyny wewnątrzczaszkowe i pozaczaszkowe. Do czynników pozaczaszkowych zalicza się wszelkiego rodzaju zaburzenia metaboliczne, w przebiegu których dochodzi do powstawania nadmiaru toksycznych związków uszkadzających centralny układ nerwowy, np. mocznika w niewydolności nerek czy amoniaku w encefalopatii wątrobowej. Oprócz nadmiaru toksycznych metabolitów także niedobór pewnych substancji może stać się przyczyną wystąpienia padaczki. Na przykład niedobory glukozy lub wapnia wymieniane są wśród czynników biorących udział w powstawaniu tej choroby. Poza przyczynami metabolicznymi do grupy czynników pozaczaszkowych zalicza się również zatrucia środkami o działaniu neurotoksycznym – uszkadzającym układ nerwowy. Działanie takie wykazuje na przykład metaldehyd zawarty w trutkach na ślimaki lub w paliwie turystycznym. Drugą grupę przyczyn padaczki stanowią czynniki wewnątrzczaszkowe. Należą do nich: wrodzone lub nabyte (pourazowe) uszkodzenia mózgu; nowotwory uciskające ważne ośrodki nerwowe; zakażenia wirusowe, bakteryjne, grzybicze centralnego układu nerwowego oraz stany zapalne mózgu np. o tle immunologicznym. Istniej także tzw. padaczka idiopatyczna – o nieznanej etiologii. Jej przyczyny nie zostały poznane.

Klasyczny atak padaczkowy przebiega z napadem drgawek, przejściową utratą świadomości, ślinieniem, oddawaniem moczu i kału. Po epizodzie zazwyczaj następuje chwilowa dezorientacja, mimowolne ruchy kończyn, splątanie i czasowa ślepota. W rzadkich przypadkach zdarzają się ataki bez skurczów mięśni a z utratą świadomości. Epizody mogą mieć postać uogólnionych napadów – objawy takie jak powyżej, lub ataków częściowych - w których to świadomość czworonoga jest zachowana, a drżenia mięśni nie obejmują swoim zasięgiem całego ciała. Niektóre psy przed zbliżającym się atakiem odczuwają tzw. aurę. U ludzi ma ona postać, np. mrowienia skóry, odczuwania dziwnych zapachów czy wahań temperatury. U psów najczęściej objawia się zmianą zachowania, niepokojem.

Atak padaczkowy, poza widocznymi zmianami w zachowaniu czworonoga, powoduje także szereg nieprawidłowości wewnątrzustrojowych. Podnosi ciśnienie krwi i ciepłotę ciała, przyspiesza akcję serca i zakłóca jego rytmiczną pracę oraz zaburza rytm oddechowy. Z tego względu każdy epizod padaczkowy stwarza poważne zagrożenia dla zdrowia i życia czworonoga. Dlatego psy cierpiące z powodu tej choroby muszą być systematycznie poddawane kontrolnym badaniom weterynaryjnym.

Leczenie czworonogów, u których zdiagnozowana została padaczka, polega na podawaniu chorym leków przeciwdrgawkowych. Terapia ta, w zależności od przyczyny choroby, wymaga indywidualnego dobrania rodzaju podawanego środka i jego dawek. Dlatego zanim kuracja zostanie wdrożona, konieczne jest przeprowadzenie szeregu badań diagnostycznych pozwalających na jak najskuteczniejsze dostosowanie schematu leczenia.

bk
Komentarze
 • Saba

  2011-10-07 22:15:02
  marry a widziałeś jak to wzierze się męczy?
 • Saba

  2011-10-07 22:14:28
  Moja psina ma już trzeci napad w tym dniu ....
 • Anre

  2010-12-07 23:05:34
  Straszny widok, po takim ataku mój pies jest taki przerażony-zupełnie nie wie co się z nim działo.
 • marry

  2010-11-30 23:38:04
  To nic takiego przecież, da się z tym żyć. jak u ludzi
 • Panciapka

  2010-11-20 18:24:51
  ciekawy artykuł :)
 • Mała

  2010-11-08 20:10:14
  Straszna choroba.
 • Kamila

  2010-10-22 15:11:20
  Naprawde okropny widok .....
 • Kamila

  2010-10-22 15:10:36
  Mojoj kolezanki suczka ma padaczke 2 razy na miesiąc albo jakos tak .....
 • nienieninka

  2010-09-10 12:19:49
  Spotkałam się z tym kiedyś na szczęście nie u mojego zwierzaka. Straszne ;/
 • kamar

  2010-09-09 08:15:35
  straszne, że zwierzaki tez cierpią na tę chorobę :(
 • 2010-09-08 21:03:23
  niestety to się nierzadko zdarza, a sporo ludzi nie chce mieć psa z padaczką i oddają psa do schroniska. A taki pies ma nikłe szanse na adopcję
 • Natii

  2010-09-08 18:50:37
  To jest straszneee :/
 • dorota2710

  2010-09-08 17:06:32
  Strrraszne:((