Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Pchle zapalenie skóry

Pchle zapalenie skóry

2011-06-10 11:00:00

porady

Pchły to niewielkie, krwiopijne owady uprzykrzające życie czworonogom na kilka sposobów. Po pierwsze kąsają i wypijają ich krew, po drugie roznoszą wiele bakterii, wirusów, a nawet larwy tasiemca, po trzecie powodują alergiczne pchle zapalenie skóry – APZS. APZS jest uciążliwą chorobą dotykającą psy i koty. Jakie są jej objawy, leczenie i profilaktyka?
Pchły podczas żerowania na czworonogu zostawiają na jego skórze znaczne ilości śliny i odchodów. To właśnie w ślinie i kale tych pasożytów znajdują się antygeny odpowiedzialne za powstawanie alergicznego pchlego zapalenia skóry. Choroba ta dotyka zarówno psy, jak i koty - niezależnie od ich płci, rasy czy wieku. Charakterystycznym objawem APZS są zmiany skórne w okolicy lędźwiowo-krzyżowej – tuż nad ogonem.

Antygeny zawarte w wydzielinach i wydalinach pcheł mogą powodować u części czworonogów silną reakcję alergiczną. Ślina tych pasożytów dodatkowo zawiera składniki histaminowe, które zaostrzające rozwijający się stan zapalny. Objawy choroby przypominają symptomy występujące przy alergiach skórnych innego tła. Mają postać miejscowych zaczerwienień, wyprysków i wyłysień. Zmianom towarzyszy silny świąd zmuszający czworonoga do ciągłego drapania, wylizywania i wygryzania okolic objętych stanem zapalnym. Miejscem predylekcyjnym do występowania odczynów alergicznych w przypadku APZS jest okolica nad ogonem. Zmiany mogą także pojawiać się na pysku, grzbiecie, udach, pachach, pachwinach i przedramionach. W wyniku nieustającego drażnienia skóry staje się ona silnie zaczerwieniona. Bywa, że odczyn alergiczny zostaje wtórnie wikłany bakteriami, które zaostrzają przebieg choroby. Częstym następstwem infekcji bakteryjnych są czyraki lub zliszajowacenie zmienionej okolicy.

Postawienie trafnej diagnozy w przypadku APZS jest proste, gdy na zwierzaku znajdziemy pchły. Jednak nie zawsze udaje się uchwycić sprawców na gorącym uczynku. Pomocne są wtedy ślady, które po sobie zostawiają – odchody. Kał pcheł przypomina fusy od kawy, jest czarny, po wyczesaniu na zwilżoną ligninę zmienia kolor na czerwony (krew). Bywa i tak, że na zwierzaku ani pcheł, ani ich odchodów, a zmiany na skórze typowe dla APZS. Za taki stan najprawdopodobniej odpowiada przypadkowo zabłąkana pchła – do wywołania alergii wystarczy ugryzienie jednego pasożyta.

Podstawą leczenia czworonogów cierpiących na APZS jest wyeliminowanie z ich otoczenia pcheł. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie odpchlenia zwierzaków oraz środowiska, w którym one przebywają - pchły żerują na zwierzęciu, a bytują w środowisku.

Na rynku dostępne są środki (spot-on, spray, pudry, obroże, szampony) skutecznie likwidujące inwazję pcheł oraz zabezpieczające przed jej nawrotem. Czas działanie preparatów przeciwpchelnych jest róży – od kilku tygodni do pół roku. O wybór konkretnego środka najlepiej poradzić się lekarza weterynarii. Pamiętajmy, aby zawsze zanim zastosujemy dany preparat dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania. Środki te są truciznami, dlatego przestrzeganie zaleceń producenta jest konieczne, inaczej możemy narazić czworonoga na niebezpieczne dla jego zdrowia skutki uboczne. Poza odpchleniem czworonogi z zaawansowanym APZS poddawane są terapii sterydowymi lekami przeciwzapalnymi. Skuteczność leczenia doraźnego jest wysoka. Objawy po podaniu sterydów i pozbyciu się pcheł ustępują bez większych utrudnień. Jedynym skutecznym sposobem zabezpieczenia pupila przed nawrotem choroby jest systematyczna ochrona przed inwazją pcheł.

bk
Komentarze