Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Pies i dziecko - co warto wiedzieć?

Pies i dziecko - co warto wiedzieć?

2011-04-27 11:00:00

porady

Jedni boją się wychowywać małe dziecko przy psie, inni uważają to za bardzo rozwojowe doświadczenie dla dziecka. Na co powinni zwrócić uwagę rodzice?
fot. bouwm019 / sxc.hu
Gdy będziemy chcieli doprowadzić do pierwszego kontaktu dziecka z psem należy zachować wyjątkowo radosną postawę, gdyż będzie ona wyznacznikiem dla psa w tej całej sytuacji. Jednym słowem pies będzie miał o dziecku taką „opinię” jaką sobie wyrobi właśnie w oparciu o Twoją reakcję. Jeśli będziesz rozluźniony i radosny – pies też taki będzie. Pozwól psu zapoznać się z dzieckiem. Pies może powąchać dziecko, a nawet polizać (oczywiście pamiętaj, że pies musi być czysty, zaszczepiony i odrobaczony). Zacznij mówić do niemowlęcia „zobacz, to jest nasz piesek”. To ułatwi Ci utrzymanie spokojnego, radosnego nastroju.

Na początku należy właśnie uwrażliwić psa na „zaczepki” małego dziecka. Zawsze dotykając jakiejś części ciała psa zaczynaj od najmniej „newralgicznych” np. szyi, nagradzaj spokój, potem przejdź do dotykania i głaskania psa w inne miejsca, cały czas obserwując jego zachowanie i nagradzając za spokój. Jeśli pies jest zaniepokojony tym, co robisz – wróć do „strefy komfortu” i nagródź za spokój.

Kolejny krok to sprawa legowiska dla psa. Jak wiadomo dla czworonoga jego kawałek materaca czy budy to taki mały świat, gdzie może schronić się, pobyć w samotności lub po prostu wyspać. Nie wolno naruszać jego terenu i trzeba pozwolić mu tam trochę się porządzić. Dziecko zaś może bawiąc się naruszyć miejsce wypoczynku psa. Ważne jest, by pies nie zachowywał się agresywnie, gdy np. dziecko pojawi się na jego posłaniu. Naucz psa wejścia na legowisko i zejścia z legowiska na komendę.

Kolejna zasada to kompletna rezygnacja z karania psa za zachowania wobec dziecka. Nawet jeśli pies ze strachu przed Tobą będzie zachowywać się poprawnie – nie masz żadnej gwarancji, że równie poprawnie będzie się zachowywać wobec dziecka, gdy Ciebie nie ma w pobliżu. Tylko metody pozytywne pozwalają na nauczenie psa, że obecność dziecka jest dla psa wielką korzyścią. Wszelkie problemy wychowawcze należy rozwiązywać delikatnym karceniem, ale to już w ostateczności. Większość pozytywnych postaw można wypracować poprzez cierpliwość i wytrwałość w działaniu.

I na koniec bardzo ważna zasada. Nie ważne jak bardzo pies jest przyjazny i spokojny, to nigdy nie zostawiaj psa i dziecka bez nadzoru. Pies mimo tego, że wydaje nam się, iż rozumuje tokiem myślenia człowieka, zawsze będzie tylko psem. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich jego zachowań. Niezależnie od tego jak bardzo zaprzyjaźnią się dziecko i pies musisz pamiętać, że pies jest tylko zwierzęciem i w przypadku, gdy dziecko zachowa się wobec niego w sposób nieoczekiwany, może próbować je „zdyscyplinować” po psiemu. To może być dla dziecka niebezpieczne. Dlatego jeśli nie jesteś obecny w miejscu gdzie przebywają dziecko i pies – oddziel je od siebie. Może to być osobny pokój, do którego nie ma pies wstępu lub klatka dla psa (trzeba nauczyć psa przebywania w klatce, która jest przez niego traktowana jak bezpieczna norka). Taki psi azyl jest miejscem „świętym” gdzie dziecko nie ma prawa wstępu. Pies może zawsze tam pójść i odpocząć, gdy jest zmęczony lub gdy potrzebuje chwili spokoju, i tego z kolei musimy nauczyć nasze dziecko.

JoSz na podstawie psyimy.pl
Komentarze