Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Problematyczne szczekanie

Problematyczne szczekanie

2008-12-04 11:08:16

porady

Szczekający pies wydaje się czymś oczywistym i naturalnym. Często takie zachowanie może być jednak źródłem kłopotów dla właściciela
fot. Jarosław Kubalski / AG
Czy ten pies lubi szczekać?
Widok szczekającego psa nikogo nie dziwi. Wydaje się że *prawdziwy* pies musi być głośny. Bardzo rzadko zastanawiamy się jakie są powody psiego szczekania i co chce przez to wyrazić. Taka refleksja przychodzi, gdy szczekanie staje się uciążliwe. Co w takiej sytaucji robić?

Najważniejsze jest ustalenie dlaczego pies szczeka. Nasze pupile wydają z siebie dźwięki z różnych powodów ale zawsze chcą w ten sposób wyrazić jakieś emocje. Można wyróżnić kilka podstawowych sytuacji, w których pies szczeka.

Po pierwsze szczekanie dla zwrócenia na siebie uwagi. W ten sposób zachowują się psy bardzo towarzyskie, potrzebujące kontaktu z człowiekiem. Oprócz szczekania mogą również obgryzać meble i niszczyć inne przedmioty. Prawidłowa reakcja na takie zachowania to zapewnienie psu dużej dawki ruchu, czyli tzw. *wybieganie*.

Kolejnym przypadkiem jest szczekanie w obronie terytorium. Pies staje się głośny gdy ktoś chce wejść na posesję lub do domu. Aby zneutralizować takie zachowanie pies nie powinien zostawać sam, luzem na podwórku. W takich sytuacjach należy zamykać go w kojcu, co powinno zmniejszyć jego odpowiedzialność za to, co dzieje się na terenie posesji.

Inny problem to szczekanie z nudów. Pies, który nie ma jak wyładować swojej energii zaczyna *wariować*. Szczeka, gryzie, niszczy wszystko, co wpadnie mu do pyska. Dobrym rozwiązaniem jest regularne zapewnianie psu odpowiedniej dawki ruchu.

Trudny przypadek to szczekanie ze strachu. Jeśli jakiś obiekt przekracza strefę bezpieczeństwa wokół psa, ten zaczyna szczekać. Połączone to jest z wycofywaniem i ponownym szczekaniem z odległości. Na takie zachowanie należy reagować szybko ale nie nerwowo. Dobrze jest energicznie szarpnąć smycz lub krzyknąć na pupila aby odwrócić jego uwagę od zagrożenia. Jesli to się uda i pies przestanie szczekać powinien dostać nagrodę.

Następna problematyczna sytuacja to szczekanie z rozbawienia. Pies ma tyle energii i entuzjamu, że nie może nad sobą zapanować. Zabawa jest jego żywiołem. Aby przeciwdziałać nadmiernemu szczekaniu należy zapewnić mu dużo aktywności fizycznej.

Ostatni rodzaj szczekania to szczekanie z tęskonoty. Dotyczy to psów zbytnio przywiązanych do jednej osoby. Jest to skutek błędnego wychowania a przeciwdziałanie wymaga opracowania długoterminowej terapii behawioralnej.

Omówione tu przypadki są tylko podstawowymi rodzajami psiego szczekania. Każdy pies jest inny a reagowanie na jego zachowania zawsze wymaga w pierwszej kolejności wnikliwej obserwacji i zrozumienia przyczyn nim kierujących.



Tekst na podstawie książki Desmond Morris: Dlaczego pies szczeka, czyli jak zrozumieć przyjaciela
Komentarze
  • Mała

    2010-11-17 18:28:41
    Ciekawy artykuł.
  • Panciapka

    2010-11-01 12:46:11
    Sliczny pudelek ;p
  • Lena9o

    2010-10-19 18:21:42
    Bardzo ciekawe :)
  • Magda

    2010-06-17 09:46:58
    Mój psiak szczeka i mi to nie przeszkadza
  • feba90

    2010-06-16 12:20:55
    śmieszny pudelek na zdjęciu