Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Problemy z oddychaniem - zapad tchawicy

Problemy z oddychaniem - zapad tchawicy

2010-05-25 11:00:00

porady

Tchawica jest elastycznym, rurowatym narządem transportującym powietrze do płuc. U psów ras miniaturowych, z różnych przyczyn, może dochodzić do zapadania się światła narządu. Skutkiem tego są uciążliwe, nieustępujące problemy z oddychaniem
fot. alainap / sxc.hu
Tchawica zbudowana jest z elastycznych chrząstek o kształcie podkowy. Chrząstki połączone są ze sobą za pomocą więzadeł. Do wolnych końców pierścieni (podków) przyczepione są liczne włókna mięśniowe, których skurcz reguluje wielkość światła tchawicy. Taka budowa umożliwia rozciąganie i odkształcanie narządu oraz współgranie z ruchami oddechowymi, co gwarantuje niezakłócony przepływ powietrza do płuc. W sytuacji, gdy któryś z elementów budujących tchawicę nie jest w pełni sprawny, dochodzi do zakłóceń cyrkulacji i wystąpienia problemów z oddychaniem.

Rasami, u których najczęściej diagnozowany jest zapad tchawicy są: yorkshire teriery, pudle miniaturowe, chihuahua, pomeraniany oraz inne małe czworonogi. Problemy oddechowe zazwyczaj pojawiają się już u kilkumiesięcznych psiaków. Ich główną przyczyną jest genetycznie uwarunkowany niedorozwój chrząstek tchawicy. Poza podłożem genetycznym wady pierścieni tchawicznych mogą być spowodowane niedoborami żywieniowymi – brakiem siarczanu chondroityny i kwasu hialuronowego w diecie. Kolejną przyczyną są przebyte, przewlekł schorzenia układu oddechowego, które doprowadziły do trwałych zmian w tchawicy lub płucach.

Zapad tchawicy zagraża zdrowiu czworonoga na kilka sposobów. Po pierwsze – zwężone drogi oddechowe nie są w stanie sprawnie oczyszczać się – skutkuje to zaleganiem wydzieliny i bakterii w drzewie oskrzelowym i rozwojem stanu zapalnego płuc. Po drugie – zapadnięta tchawice ogranicza sprawny przepływ powietrza, przez co każdy wdech poprzedzony jest intensywnym wysiłkiem mięśni wdechowych, a to doprowadza do niebezpiecznego wzrostu ciśnienia w płucach. Po trzecie – uporczywy kaszel i niedotlenienie pojawiające się w trakcie zapadu powodują omdlenia i ogólne osłabienie zwierzaka.

Objawy zapadu są następujące: suchy, głośny kaszel nasilający się po wysiłku, podnieceniu oraz pod wpływem wysokiej temperatury i dużej wilgotności powietrza; krztuszenie się - próby odkrztuszenia wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych; przyspieszony oddech; częste omdlenia; nietolerancja wysiłkowa. Objawy mocniej wyrażone są u czworonogów otyłych.

Terapia zapadu tchawicy polega na podawaniu psu leków przeciwkaszlowych i przeciwzapalnych – rozszerzających drogi oddechowe. Pacjenci, u których leczenie farmakologicznie nie skutkuje, kierowani są do zabiegu chirurgicznego – założenie pierścieni podtrzymujących prawidłowy kształt tchawicy. Zabieg ten wymaga dużo wprawy od chirurga i wiąże się z ryzykiem pooperacyjnych powikłań (duszność, porażenie krtani). Ważne, aby czworonogi o nadmiernej masie ciała zostały odchudzone. Należy zrezygnować z wyprowadzania psa na spacery w obroży – zamiast niej używać szelek. Wskazane jest unikanie niekorzystnych warunków atmosferycznych – wysokiej temperatury i dużej wilgotności oraz sytuacji wywołujących podniecenie a także ograniczyć do minimum wysiłek fizyczny pupila.

bk
Komentarze
 • Mała

  2010-11-21 12:35:29
  Ciekawe.
 • Panciapka

  2010-11-18 08:20:22
  Ciekawy artykuł :)
 • Natii

  2010-07-25 13:34:41
  Świetny artykuł ;)))
 • Natii

  2010-06-20 18:06:11
  Świetny artykuł ;)))
 • Magda

  2010-06-16 08:17:46
  Dobrze wiedzieć na szczęście nie miałam z moim psiakiem takich problemów
 • feba90

  2010-06-13 15:10:16
  ciekawe