Przeziębienie chomika
Przeziębiony chomik
2009-11-27 09:00:00
Mam chomika, który jest bardzo żywy i wesoły - pisze internauta. - Ostatnio zauważyłem coś dziwnego - zwierzak zaczął fukać i podczas snu zagrzebuje się głęboko w trociny. Czy to przeziębienie? Co mam zrobić?
fot. lockstockb / sxc.hu
Chomik narażony na działanie zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperatury i wilgotności powietrza (przeciągi; klatka stojąca w pobliżu okna lub kaloryfera) jest podatny na różnego rodzaju infekcje wirusowe będące następstwem zachwiania wewnętrznej ciepłoty ciała.
Objawy, takie jak kichanie, zagrzebywanie się w ściółce, ospałość mogą sugerować przeziębienie. Jeśli taki stan utrzymuje się niedługo – jeden, dwa dni, a chomik ma apetyt (je i pije), to nie należy zbytnio przejmować się tą sytuacją. Najprawdopodobniej jest to zwykła infekcja wirusowa, o którą nietrudno o tej porze roku.
Przeziębionemu zwierzakowi należy zapewnić ciepło, spokój i smaczne pożywienie, które go zachęci do jedzenia (mieszankę różnych gatunków zbóż i nasion). Poza podstawowym pokarmem, chomikowi można serwować warzywa bogate w witaminy, np. marchew, brokuł. Wodę do picia najlepiej podawać letnią, jeśli zwierzakowi będzie smakowało, wskazane jest wyciśnięcie do niej soku cytryny (źródło witaminy C) i dodanie odrobiny miodu (najlepiej lipowego). Aby zapewnić ciepło, klatkę z chomikiem należy postawić w miejscu osłoniętym od przeciągów, a jej ścianki zasłonić tekturą lub kocem. Do jej wnętrza, poza trocinami, można dać siano / chusteczki higieniczne, z których zwierzak uwije sobie ciepłe gniazdo.
Jeśli wyżej wymienione objawy nie ustępują po 2 – 3 dniach i dołączyły się do nich: wyciek z nosa, łzawienie z oczu, nastroszona sierść, brak apetytu, popiskiwanie towarzyszące oddechom należy udać się chomikiem do lekarza weterynarii, który zbada malucha i podejmie decyzję o ewentualnym leczeniu antybiotykami i lekami przeciwzapalnymi.
bk