Psy zimą
2010-12-21 14:00:00
O tym jak dbać o zwierzaki podczas mrozów rozmawiamy z Anną Godyń-Buszewicz, lekarzem weterynarii
fot. RhysDaven / sxc.hu
Anna Tatka: Jak powinna wyglądać zimowa dieta naszych ulubieńców?
Anna Godyń-Buszewicz: Na pewno trzeba pamiętać o podstawowych zasadach żywienia. Należy unikać podawania wieprzowiny, wędlin, słodyczy oraz kości. Najlepiej karmić zwierzę dwa razy dziennie. W przypadku psów, szczególnie dużych ras, nie powinno się dawać jedzenia tuż przed spacerem, choć zasada ta dotyczy wszystkich pór roku, nie tylko zimy.
Większość psów i kotów dostaje na co dzień gotową karmę, która zawiera niezbędne do życia witaminy i mikroelementy. Zimą polecam jednak dodatkowo podawać tran. Zawiera on bardzo wartościowe nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 oraz witaminy A, D i w mniejszych ilościach witaminę E. Tran wpływa na zwiększenie odporności, zapobiega przeziębieniom oraz poprawia stan skóry i sierści.
Czego pies potrzebuje zimą?
- Mimo, że pogoda nie zachęca do wychodzenia z domu, nie wolno zaniedbywać codziennych spacerów z psem. Są one bardzo ważne nie tylko dla zdrowia i kondycji zwierzęcia, ale również jego stanu emocjonalnego. Pies, który porządnie się wybiega i wybawi na świeżym powietrzu jest potem bardziej spokojny.
Przed spacerem warto posmarować psu opuszki łap maścią ochronną z witaminą A lub tłustym kremem chroniącym je przed śniegiem i lodem. Nie powinno się używać wazeliny, bo wbrew pozorom nie jest tłusta i powoduje, że skóra na łapach wchłania więcej wody, która potem zamarza wewnątrz opuszek.
Psy małych ras takie jak: ratlerki, yorki lub jamniki można dodatkowo ubrać w kubraczek ochronny, który zabezpieczy je przed chłodem. Czworonogom z długą sierścią (np.shih-tzu) kombinezon ułatwi chodzenie w śniegu. Dzięki niemu biały puch nie oblepi sierści na brzuchu i łapach. Aby czworonóg nie zmarzł przede wszystkim trzeba zadbać, aby miał dużo ruchu. Bawiąc się z ulubieńcem na śniegu należy jednak uważać, aby nie pośliznął się na lodzie lub nie wpadł w dziurę często ukrytą pod warstwą śniegu. Może to spowodować np. naderwanie więzadła rzepki, a u jamników, psów podatnych na dyskopatię, wypadnięcie dysku. Po spacerze koniecznie należy opłukać czworonogowi łapy i dokładnie osuszyć. Sól używana do posypywania chodników podrażnia opuszki łap i może doprowadzić do zakażenia. Pod wpływem ciepłej wody rozpuszczą się również wszelkie grudki śniegu, które utworzyły się pomiędzy palcami.
Jak uchronić psa przed przeziębieniem?
- Oprócz bogatej w witaminy diety i odpowiedniej dawki ruchu trzeba uważać, aby podczas spacerów pies nie jadł śniegu. Nie wolno także wyprowadzać zwierzaka zaraz po kąpieli. Należy unikać przywiązywania psa np. przed sklepem lub zostawiania w samochodzie przez długi czas. Grozi to wyziębieniem organizmu, a w konsekwencji chorobą.U lekarzy weterynarii dostępne są szczepionki przeciw grypopodobnym psim chorobom tj. parainfluenza, kaszel kennelowy.
Anna Tatka