Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Psy zimą

Psy zimą

2010-12-21 14:00:00

porady

O tym jak dbać o zwierzaki podczas mrozów rozmawiamy z Anną Godyń-Buszewicz, lekarzem weterynarii
fot. RhysDaven / sxc.hu
Anna Tatka: Jak powinna wyglądać zimowa dieta naszych ulubieńców?

Anna Godyń-Buszewicz: Na pewno trzeba pamiętać o podstawowych zasadach żywienia. Należy unikać podawania wieprzowiny, wędlin, słodyczy oraz kości. Najlepiej karmić zwierzę dwa razy dziennie. W przypadku psów, szczególnie dużych ras, nie powinno się dawać jedzenia tuż przed spacerem, choć zasada ta dotyczy wszystkich pór roku, nie tylko zimy.

Większość psów i kotów dostaje na co dzień gotową karmę, która zawiera niezbędne do życia witaminy i mikroelementy. Zimą polecam jednak dodatkowo podawać tran. Zawiera on bardzo wartościowe nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 oraz witaminy A, D i w mniejszych ilościach witaminę E. Tran wpływa na zwiększenie odporności, zapobiega przeziębieniom oraz poprawia stan skóry i sierści.

Czego pies potrzebuje zimą?

- Mimo, że pogoda nie zachęca do wychodzenia z domu, nie wolno zaniedbywać codziennych spacerów z psem. Są one bardzo ważne nie tylko dla zdrowia i kondycji zwierzęcia, ale również jego stanu emocjonalnego. Pies, który porządnie się wybiega i wybawi na świeżym powietrzu jest potem bardziej spokojny.

Przed spacerem warto posmarować psu opuszki łap maścią ochronną z witaminą A lub tłustym kremem chroniącym je przed śniegiem i lodem. Nie powinno się używać wazeliny, bo wbrew pozorom nie jest tłusta i powoduje, że skóra na łapach wchłania więcej wody, która potem zamarza wewnątrz opuszek.

Psy małych ras takie jak: ratlerki, yorki lub jamniki można dodatkowo ubrać w kubraczek ochronny, który zabezpieczy je przed chłodem. Czworonogom z długą sierścią (np.shih-tzu) kombinezon ułatwi chodzenie w śniegu. Dzięki niemu biały puch nie oblepi sierści na brzuchu i łapach. Aby czworonóg nie zmarzł przede wszystkim trzeba zadbać, aby miał dużo ruchu. Bawiąc się z ulubieńcem na śniegu należy jednak uważać, aby nie pośliznął się na lodzie lub nie wpadł w dziurę często ukrytą pod warstwą śniegu. Może to spowodować np. naderwanie więzadła rzepki, a u jamników, psów podatnych na dyskopatię, wypadnięcie dysku. Po spacerze koniecznie należy opłukać czworonogowi łapy i dokładnie osuszyć. Sól używana do posypywania chodników podrażnia opuszki łap i może doprowadzić do zakażenia. Pod wpływem ciepłej wody rozpuszczą się również wszelkie grudki śniegu, które utworzyły się pomiędzy palcami.

Jak uchronić psa przed przeziębieniem?

- Oprócz bogatej w witaminy diety i odpowiedniej dawki ruchu trzeba uważać, aby podczas spacerów pies nie jadł śniegu. Nie wolno także wyprowadzać zwierzaka zaraz po kąpieli. Należy unikać przywiązywania psa np. przed sklepem lub zostawiania w samochodzie przez długi czas. Grozi to wyziębieniem organizmu, a w konsekwencji chorobą.U lekarzy weterynarii dostępne są szczepionki przeciw grypopodobnym psim chorobom tj. parainfluenza, kaszel kennelowy.

Anna Tatka
Komentarze
 • SylwiaSz

  2010-12-31 13:06:25
  Ciekawy artykuł.
 • Panciapka

  2010-12-29 14:15:34
  Ciekawy artykuł :)
 • Kamila

  2010-12-26 14:33:53
  Moj Tymczasowy pies jest przeziębiony ...
 • 2010-12-22 12:30:41
  bardzo przydatne :)
 • Mała

  2010-12-21 21:53:03
  Ciekawy artykuł.Bardzo fajne i przydatne wskazówki dla wlaścicieli psiaków.
 • Aśka

  2010-12-21 21:16:54
  Bardzo fajny artykuł. Pomógł mi w paru sprawach związanych z moim psiakiem ;)
 • ewka16b

  2010-12-21 14:46:28
  bardzo ciekawy artykuł