Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Schorzenia prostaty

Schorzenia prostaty

2011-02-23 15:56:10

porady

Prostata jest nieparzystym gruczołem płciowym produkującym wydzielinę stanowiącą główny płynny komponent nasienia. Narząd ten często bywa przyczyną problemów zdrowotnych u psów w średnim i starszym wieku. Do najczęściej spotykanych schorzeń prostaty należą: nowotwory złośliwe, torbielowatość oraz łagodny przerost
fot. Thoursie / sxc.hu
Prostata, nazywana gruczołem krokowym lub sterczem, to nieduży narząd mięśniowo – gruczołowy umiejscowiony w jamie miednicznej - w bezpośrednim sąsiedztwie pęcherza moczowego i końcowego odcina jelita grubego - prostnicy. Lokalizacja ta daje o sobie znać, gdy dochodzi do patologicznego powiększenia gruczołu. Bowiem przerośnięty stercz uciska na cewkę moczową, utrudniając w ten sposób swobodne oddawanie moczu. Uciska także na prostnicę – skutkuje to bolesnością podczas defekacji.

Najniebezpieczniejszymi w skutkach schorzeniami prostaty są jej nowotwory złośliwe – gruczolakoraki i raki. Mogą one występować zarówno u psów kastrowanych, jak i u osobników niepoddanych kastracji. Zwykle pojawiają się u starszych zwierząt – średnia wieku chorych wynosi 9 – 10 lat. Choroba zwykle postępuje bardzo szybko i w krótkim czasie doprowadza do wyniszczenia czworonoga. Objawami nasuwającymi podejrzenie nowotworzenia prostaty są: bolesne parcia z wydalaniem cienkich, wstążkowatych stolców; wychudzenie; jadłowstręt; utrudnione oddawanie moczu; kulawizny tylnych kończyn i ogólne osłabienie. Gruczolakoraki, jak wszystkie nowotwory złośliwe, mogą dawać przerzuty do innych narządów, np. do płuc, węzłów chłonnych, kości miednicy i kręgosłupa. Choroba źle rokuje. Leczenie – chemioterapia i radioterapia przynoszą krótkotrwałą korzyść terapeutyczną, a na ewentualne chirurgiczne usunięcie narządu, z powodu zaawansowanego stanu chorego, zwykle jest za późno.

Drugim schorzeniem prostaty, zdecydowanie mniej niebezpiecznym dla czworonoga, jest jej łagodny przerost. Przyczyn tego nienowotworowego powiększenia narządu należy doszukiwać się w wysokim poziomie hormonów płciowych. Choroba może dotykać już bardzo młode psy, bo 1-2 letnie. Chore czworonogi zwykle nie zdradzają żadnych objawów. Symptomy pojawiają się dopiero w bardzo zaawansowanym stanie choroby i mają postać: krwawień z cewki moczowej; utrudnień w oddawaniu moczu i bolesnej defekacji. Najskuteczniejszą metodą leczenia jest kastracja (odjęcie jąder – głównego źródła hormonów płciowych). Prowadzi ona w krótkim czasie do inwolucji powiększonej prostaty. W przypadku psów reproduktorów, u których kastracja nie wchodzi w grę, można zastąpić ją lekami doraźnie zmniejszającymi gruczoł krokowy (finasteryd, octan megestrolu, medroksyporgesteron).

Trzecim schorzeniem, stosunkowo często spotykanym u psów mających problemy z prostatą, jest torbielowatość gruczołu. Wielkość i ilość torbieli rozwijających się w chorobowo zmienionym narządzie bywa bardzo różna. Niekiedy cały gruczoł zostaje usiany licznymi, kilkumilimetrowymi cystami, a innym razem rozwija się tylko jedna torbiel osiągająca nawet 20 cm średnicy. Przyczyny i objawy schorzenia zbliżone są do tych występujących przy łagodnym przeroście gruczołu. Sposób leczenia zależy od charakteru zmian. Czasami remisję torbieli osiąga się po wykonaniu zabiegu kastracji lub po kuracji inhibitorem testosteronu – finasterydem. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczny jest zabieg chirurgicznego usunięcia zmiany lub drenowania cysty (odprowadzania zalegającej wydzieliny).

Diagnostyka schorzeń prostaty wymaga przeprowadzenia badań technikami obrazowania – RTG i USG. Badana te wskazane są również w celach profilaktycznej kontroli stanu gruczołu u dojrzałych, niekastrowanych psów. Zaleca się także, aby czworonogi nieprzeznaczone do rozpłodu poddawane były zabiegowi kastracji, który w znaczący sposób ogranicza ryzyko wystąpienie niektórych schorzeń prostaty.

bk
Komentarze
 • prazykwantel sprzedam

  2021-05-09 12:05:00
  Finasteryd Dutasteryd Budezonid Covid Sars leczenie domowe eksperymentalne


  Najnowsze badania potwierdzają, że kortykosteroidy łagodzą przebieg COVID-19 oraz zmniejszają ryzyko hospitalizacji. Już od dłuższego czasu szeroko były one stosowane w leczeniu powikłań po COVID-19.


  Sprzedaje poniższe 3 leki.


  Finasteryd Finasteride 5mg opakowanie 30 tabletek 150zł. Pod nazwa handlowa Firide, producent Siam Bheasach, Bangkok.


  Dutasteryd Dutasteride 0.5mg opakowanie 30 tabletek 250zł. Pod mazwa handlowa Avodart. Prodocent GlaxoSmithKline. Ważny 04.2024.


  Budezonid Budesonide 200 dawek proszku do inhalacji 200mcg 100zł. Pod nazwą handlową Aeronide. Ważny 02.2023. Producent AeroCare.


  Wysyłka pocztowa 10zł i przelew.
  Lub osobiście 30km na wschód od Warszawy.


  Również bezpośrednio z Tajlandii w niższej cenie, poczta rejestrowana 20zł idzie 20-30 dni.


  Jan Krongboon
  massagewarsaw gmail com
  0066994403698


  Oferuję również leki przeciwpasożytnicze i przeciwwirusowe.


  Ivermectin 7.5mg 20zl
  Tamiflu 75mg 15zl
  Chlorochina 250mg 5zl
  Chinina 300mg 2zl
  Deksametazon 0.5mg 1zl
  Kolchicyna 0.6mg 2zl


  Praziquantel 600mg 5zl
  Albendazole Zentel 400mg 5zl
  Metronidazole 400mg 2zl
  Tinidazole 500mg 1zl
  Mebendazole Vermox 100mg 1zl
  Niclosamid Yomesan 500mg 5zl


  Mam też antybiotyki:


  Doxycycline 100mg 1zl
  Streptomycin 5g 40zl
  Ceftriakson Biotrakson 1g 25zl
  Cyprofloksacin 500mg 2zl
  Azithromycin 250mg 7.5zl 
  Trimesan Sulfametoksazol 400mg 2zl
  Moksyfloksacyna 400mg 14zl
  Klarytromycyna 500mg 7zl
  Klindamycyna 300mg 3zl
  Retromycyna 300mg 3zl
  Ospen 250k 50gr
  Dikloksacylina 500mg 1zl


  Przeciwgrzybicze:


  Itraconazole 100mg 5zl
  Ketokonazole 200mg 2zl
  Fluconazole 200mg 5zl
  Gryzeofulvin 500mg 3zl
  Nystatin 100k globulki 1zl and 500k 3zl


  Oraz inne leki


  Metformina 1000mg XR 3.5zl
  Metformnina 500mg 75gr
  Disulfiram 500mg 2zl
  Vitamin C injection 500mg 3zl
  Rabeprazol 20mg 3zl 
  Izotretynoina 20mg 4zl
  http://www.robaczyce-grzybice.iq24.pl