Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Skręt żołądka

Skręt żołądka

Skręt żołądka - schorzenie dużych psów

2010-05-24 16:00:00

porady

Skręt żołądka jest schorzeniem występującym głównie u psów dużych ras. Najczęstszymi przyczynami dolegliwości są: wysiłek fizyczny w krótkim czasie po posiłku oraz łapczywe pobieranie obfitych porcji karmy
fot. Space111 / sxc.hu
Wśród ras o dużych skłonnościach do skrętu żołądka przodują: owczarki niemieckie, dogi niemieckie, bernardyny, dobermany, labradory oraz malamuty. Poza predyspozycją rasową niemałe znaczenie w występowaniu tego schorzenia ma sposób żywienie czworonoga. Psy, które dostają w ciągu dnia tylko jeden posiłek, zdecydowanie częściej niż czworonogi karmione dwukrotnie, miewają problemy gastryczne. Podzielenie dziennej dawki pokarmu na dwie porcje jest bezpieczniejszym rozwiązaniem, gdyż mniejsza ilość karmy spożytej za jednym razem, nie rozciąga zanadto żołądka i zostaje szybciej strawiona. Kolejnym czynnikiem predylekcyjnym jest wysiłek fizyczny po jedzeniu. Pies, który właśnie opróżnił całą miskę z karmy, powinien mieć możliwość spokojnego nadtrawienia pokarmu. Schodzenie po schodach, bieganie, skoki, a co najgorsze – tarzanie, mogą spowodować rozkołysanie wypełnionego treścią żołądka i jego skręt.

Skręt żołądka jest bardzo niebezpieczną przypadłością, gdyż w wyniku okręcenia narządu wzdłuż jego długiej osi, dochodzi do zamknięcia naczyń krwionośnych odżywiających ten organ. Skutkuje to powstaniem w ścianie żołądka ognisk zawału i martwicy. Dodatkowo powiększony i przemieszczony narząd uciska okoliczne żyły, które nie są w stanie odprowadzić krwi z zaopatrywanych przez nie narządów. Skutkiem tego jest zmniejszony dopływ krwi do serca, a jego następstwem wstrząs hipowolemiczny oraz niewydolność krążenia i szybkie pogorszenie stanu zdrowia zwierzaka.

Objawy skrętu żołądka są dość charakterystyczne. W krótkim czasie po jedzeniu pies podejmuje bezproduktywne próby wymiotowania, ślini się. Szybko traci siły, słabnie, przestaje reagować na bodźce. Błony śluzowe (spojówki, policzki, itp.) stają się blade, a tętno ledwo wyczuwalne. Z psem w takim stanie należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii, który udzieli zwierzakowi odpowiedniej pomocy. Choremu zostaną podawane leki przeciwwstrząsowe i płyny nawadniające. Po unormowaniu stanu ogólnego, przeprowadza się zabieg chirurgiczny polegający na odkręceniu skręconego żołądka i przyszyciu go na stałe do dna jamy brzusznej w taki sposób, aby ponowne skręcenie było uniemożliwione.

Profilaktyka skrętu żołądka polega na unikaniu wysiłku fizycznego po posiłku oraz na żywieniu psa małymi porcjami pokarmu - podzielonymi na kilka (2-3) posiłków w ciągu dnia. Wskazane jest, aby sucha karma przed podaniem była namoczona wodą, co zapobiegnie jej gwałtownemu pęcznieniu w żołądku i nadmiernemu rozciąganiu narządu.

bk
Komentarze
 • Mała

  2010-11-21 12:37:12
  Straszne.
 • Panciapka

  2010-11-18 08:20:29
  Ciekawy artykuł :)
 • Natii

  2010-07-25 13:34:57
  Świetny artykuł ;)))
 • Natii

  2010-06-20 21:14:21
  Świetny artykuł ;)))
 • Magda

  2010-06-16 08:19:04
  Dobrze,że mam małego kundelka
 • feba90

  2010-06-13 15:11:19
  ojej, dobrze wiedzieć