Sprawdź, czy twój terier jest zdrowy
2009-06-05 20:45:51
Foxteriery, cairn teriery, west highlant teriery oraz owczarki szetlandzkie są rasami predysponowanymi do choroby nowotworowej układu moczowego. Zmiany najczęściej lokalizują się w pęcherzu moczowym. Z obserwacji wynika, że chorują częściej suki niż psy. Schorzenie występuje przeważnie u zwierzaków w wieku 8-10 lat
fot. wikipedia org
Foksterier szorstkowłosy
Guzy nowotworowe (rak, brodawczak oraz mięsak) wywodzące się ze ściany pęcherza moczowego dają często przerzuty do innych narządów: węzłów chłonnych, prostaty, wątroby a nawet płuc.
Objawy towarzyszące tej chorobie wynikają z mechanicznego i fizycznego uszkadzania przez rozrastający się guz okolicznych tkanek. Pierwszymi symptomami są: domieszka krwi w oddawanym moczu; bolesne moczenie (często z wokalizacją - popiskiwaniem z bólu); utrudnione oddawanie moczu - kroplami; parcie na mocz – pies nastawia się do moczenia, lecz nie sika. Inne objawy, które mogą występować, to: wzmożone pragnienie, picie dużej ilości wody a co za tym idzie wielomocz(częste posikiwanie). W przypadku, gdy guz nowotworowy zatka ujście cewki moczowej, dochodzi do całkowitego zatrzymania moczu.
Rozpoznanie, oparte o technik obrazowania (USG, RTG, cystoskopia), polega na stwierdzeniu zmian nowotworowych w uzyskanym obrazie. W diagnostyce pomocne jest również laboratoryjne badanie krwi i moczu (m.in. w celu wykrycia w osadzie komórek nowotworowych).
Leczenie w zależności od wielkości guza, jego lokalizacji a przede wszystkim stanu zdrowia czworonoga, polega na chirurgicznym usunięciu tkanek nowotworowych, bądź na terapii zachowawczej - podtrzymującej zdrowie pacjenta na jak najwyższym poziomie.
bk