Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Stereotypie

Stereotypie

Skąd się biorą dziwne zachowania psów?

2010-10-13 11:00:00

porady

Widok psa kręcącego się wkoło, który próbuje dogonić swój ogon, nikogo nie dziwi. Również wielogodzinne szczekanie dobiegające gdzieś zza okna nie jest rzadkością. Skąd się biorą takie bezcelowe - regularnie powtarzane zachowania czworonogów? Odpowiedzią na to pytanie może być stereotypia
fot. nuckolls / sxc.hu
Mianem stereotypii określa się bezcelowe, rytualnie powtarzane zachowanie czworonoga odbiegające od normalnego behawioru. Najczęściej jest ono objawem zaburzeń psychicznych powodowanych silnymi emocjami, np. lękiem separacyjnym, bojaźliwość. Również ograniczenie swobody ruchu może spowodować wystąpienie stereotypii - tego typu zachowania często obserwuje się u zwierząt cyrkowych zamkniętych w ciasnych klatkach. Także u psów trzymanych na krótkich łańcuchach lub w za małych kojcach mogą rozwinąć się reakcje stereotypowe. Ich bezpośrednią przyczyną jest nadmierne napięcie nerwowe wynikające z frustracji, lęku, podniecenia czy złości. Zwierzę odczuwające silne emocje próbuje w jakiś sposób je rozładować np. zaczyna nerwowo lizać przypadkowy przedmiot. Analogicznie zachowują się ludzie obgryzający paznokcie, chodzący z miejsca na miejsce lub poruszający palcami rąk w stresującej sytuacji. Do nasilenia objawów stereotypii przyczyniają się m.in. brak aktywności fizycznej, izolacja oraz fizyczne karcenie.

W trakcie napadu stereotypii zwierzę sprawia wrażenie pozbawionego kontroli nad swoim zachowaniem, jest jakby w amoku. Z trudnością samoistnie przerywa ten atak. W miarę upływu czasu - a co za tym idzie, wraz ze wzrostem liczby przebytych zachowań stereotypowych tolerancja na bodźce zewnętrzne u takiego psa zmniejsza się. Zwierzak zaczyna nerwowo reagować na impulsy, które wcześniej nie wzbudzały u niego żadnej reakcji oraz miewa problemy ze snem.

Do najczęstszych zachowań stereotypowych należą: wylizywanie i wygryzanie różnych części ciała, np. ogona lub łap; samookaleczenia; kręcenie się wkoło - gonienie własnego ogona; chodzenie tam i z powrotem; zamieranie w bezruchu; objadanie się / picie nadmiaru wody; łapanie wyimaginowanych much; gryzienie lub lizanie mebli, ubrań, butów, itp.

Czworonogom cierpiącym z powodu stereotypii można pomóc. Jednak zazwyczaj wymaga to porady psiego psychologa, który bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu rozpozna przyczynę niepożądanych zachowań oraz zaleci odpowiednią terapię stopniowo niwelującą te nawyki.

bk
Komentarze
 • Frugo

  2022-08-18 14:53:11
  Koty są jeszcze bardziej wrażliwe na stres.

  Senior vivus
 • marry

  2010-11-30 23:33:59
  Mój pies tak robi, jak mu nudno. Ma dużo zabawek, ale woli bawić się ze mną, a ja nie zawsze mam czas na to.
 • Panciapka

  2010-11-20 18:46:06
  ciekawy artykuł :)
 • dorota2710

  2010-10-13 13:45:59
  No więc nie stresujmy psów i nie zostawiajmy ich samych na całe dnie...