Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Trądzik u zwierząt

Trądzik u zwierząt

2011-04-18 17:19:35

porady

Zaskórniki, grudki i krosty rozsiane po skórze twarzy, placów – trądzik, miał z nim do czynienia chyba każdy nastolatek. Domowe czworonogi – psy i koty, także miewają problemy z tą chorobą. Jakie są jej przyczyny i objawy?
fot. Mateusz Skwarczek / AG
Trądzik psów i kotów jest przewlekłym zapaleniem skóry okolicy brody i warg. Schorzenie charakteryzuje się powstawaniem wykwitów skórnych – zaskórników, grudek, krost i czyraków. U niektórych czworonogów trądzik występuje jako pojedynczy epizod, u innych trwa miesiącami, latami – niekiedy przez całe życie. Częstotliwość i natężenie pojawiania się wykwitów jest bardzo różne i warunkują je skłonności osobnicze. Przyczyny choroby nie są dokładnie poznane. Obecnie uważa się, że główną rolę w powstawaniu trądziku odgrywają predyspozycje genetyczne, zaburzenia rogowacenia naskórka, nieprawidłowa sekrecja łoju oraz niedostateczna higiena. Zaburzenia hormonalne – główna przyczyna trądziku młodzieńczego u nastolatków, nie mają większego znaczenia w rozwoju tej dolegliwości u zwierząt.

Na trądzik chorują zarówno koty, jaki i psy. U kotów nie zaobserwowano predyspozycji rasowych, płciowych i wiekowych. Natomiast u psów udowodniono, że choroba dotyka częściej przedstawicieli ras krótkowłosych (boksery, buldogi, dobermany, dogi niemieckie, mastiffy, rottweilery oraz wyżły weimarskie i niemieckie).

Zmiany trądzikowe u czworonogów lokalizują się w okolicy brody i warg. Zwykle mają postać czerwonych grudek, ropnych krost lub zaskórników – mieszków włosowych wypełnionych keratyną. W zaawansowanym stanie obszar objęty wykwitami może być znacznie obrzmiały. Nieleczony trądzik bywa wikłany bakteriami, które zaostrzają stan zapalny. Wykwity wówczas ulegają rozognieniu i sączeniu. Dodatkowo mogą pojawiać się bolesne czyraki penetrujące do głębszych warstw skóry.

Wykwity trądzikowe nie zawsze są na tyle charakterystyczne, że pozwalają na postawienie trafnego rozpoznania na podstawie samej obserwacji zmian. Schorzenia takie jak: nużyca (pasożytnicza choroba skóry), grzybica, drożdżyca, alergie kontaktowe czy zespół eozynofilny kotów niekiedy dają podobne objawy, dlatego muszą być one różnicowane z trądzikiem.

Leczenie trądziku nie jest proste. Polega na ogólnym i miejscowym podawaniu leków przeciwbakteryjnych – antybiotyków, maści złuszczających naskórek i normalizujących pracę gruczołów łojowych (nadtlenek benzoilu; izotretinoina). Pomocne są także kąpiele w szamponach o działaniu przeciwłojotokowym (kwas siarkowo-salicylowy). Terapia zwykle trwa kilka – kilkanaście tygodni i wymaga sporo cierpliwości oraz sumienności od opiekuna czworonoga. Po jej zakończeniu konieczna jest systematyczna kontrola, gdyż zmiany trądzikowe mają tendencję do nawrotów.

bk
Komentarze