Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Uważaj na kleszcze

Uważaj na kleszcze

Kleszcze atakują!

2011-04-21 16:00:00

porady

Za oknem coraz cieplej, temperatura nie spada poniżej zera, przyroda budzi się do życia po zimowej hibernacji. Budzą się także kleszcze. Wprawdzie szczyt ich aktywności przypada na maj – czerwiec, ale już teraz należy zabezpieczyć siebie i swojego czworonożnego pupila przed atakiem tych pasożytów
fot. Iwona Burdzanowska / AG
Kleszcze są niewielkimi, krwiopijnymi roztoczami powszechnie bytującymi w środowisku. Ich wielkość nie przekracza 2-3 mm, po najedzeniu osiągają do 1,5 cm długości. W Polsce żyje około 20 gatunków tych pasożytów. Najczęściej spotykanymi są: kleszcz psi - Rhipicephalus sanguineus, kleszcz pospolity -Ixodes ricinus, oraz kleszcz łąkowy - Dermacentor reticulatus. Do rejonów Polski o największej liczbie tych pasożytów należą województwa północnowschodnie, tj. warmińsko-mazurskie, podlaskie i pomorskie.

Cykl rozwojowy kleszczy przebiega w trzech fazach: larwy, nimfy i postaci dojrzałej – imago. Każda z form rozwojowych, aby mogła przejść w następną postać, musi napić się krwi żywiciela. Żywicielami, w zależności od gatunku kleszcza, są płazy, gady, ptaki, ssaki – w tym zwierzęta domowe oraz ludzie. Pasożyty podczas picia krwi pochłaniają całą jej zawartość, tj. elementy morfotyczne, osocze oraz ewentualne patogeny w niej bytujące (bakterie, wirusy, pasożyty), a następnie przenoszą je na kolejnych żywicieli. Tak więc kleszcze są wektorami – przenosicielami, wielu chorób zakaźnych zwierząt i ludzi. W niekorzystnych warunkach, gdy brakuje pokarmu – żywiciele nie są dostępni, kleszcze potrafią przeżyć nawet 2 lata bez jedzenia. Dzięki tej zdolności mogą bytować w skrajnie niekorzystnych warunkach środowiskowych.

Kleszcze, ze względu na swoja budowę – krótkie odnóża i brak skrzydeł, niechętnie się poruszają. Dlatego najczęściej bytują w miejscach, w których przebywa dużo potencjalnych żywicieli – a co za tym idzie, dostępność pokarmu jest największa. Miejscami takimi są leśne ścieżki wydeptana przez zwierzęta i ludzi, miedze oraz pastwiska i łąki.

Kleszcze, jako wektory wielu chorób zakaźnych, stanowią istotne źródło zaraz dla zwierząt i ludzi. Chorobami odkleszczowymi ludzi są: babeszjoza, tularemia, kleszczowe zapalenie mózgu, erlichioza, listerioza, mykoplazmoza, gorączka Q, gorączka Gór Skalistych oraz dur powrotny. Zwierzęce choroby roznoszone przez kleszcze to: borelioza, babeszjoza, tularemia, hemobartonelloza, erlichioza, gorączka teksańska i gorączka wybrzeża Afryki.

Wiele z tych chorób przebiega bardzo gwałtownie, niekiedy śmiertelnie. Dlatego profilaktyka przeciwkleszczowa ma ogromne znaczenie w ochronie zdrowia ludzi i zwierząt. Aby zminimalizować ryzyko ukąszenie przez kleszcza należy unikać miejsc, w których przebywa dużo pasożytów. Najlepiej zrezygnować ze spacerów do lasów w upalne, wilgotne dni – wtedy kleszcza są najaktywniejsze. Przed wyjściem na taki spacer należy zabezpieczyć głowę kapeluszem, nogi wysokim obuwiem, a ciało ubraniem przykrywającym jak największą jego powierzchnię. Dodatkowo można spryskać odzież środkiem odstraszającym roztocza – w aptekach i sklepach zoologicznych dostępne są różnego rodzaju repelenty (preparaty odstraszające). Natomiast dla czworonogów skuteczną ochronę zapewniają obroże, krople i spreje przeciwkleszczowe. Preparaty dostępne w sklepach zoologicznych różnią się ceną oraz czasem działania. Niektóre wykazują skuteczność zaledwie przez 4 tygodnie, inne nawet do 7 miesięcy. Dlatego zanim wybierzemy dany produkt warto przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania.

bk
Komentarze