Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Ważenie zwierząt

Ważenie zwierząt

Monitoruj wagę swojego zwierzaka

2011-05-04 11:44:28

porady

Optymalna waga ciała jest jednym z czynników niezbędnych do utrzymania zdrowia czworonoga na jak najwyższym poziomie. Zwierzęta, tak jak i ludzie, częściej miewają problemy z nadmiarem kilogramów niż z ich niedoborem. Czy utratą wagi należy się w ogóle przejmować? Jakie są jej przyczyny i konsekwencje?
fot. qbambagirl / sxc.hu
O niepokojącej utracie kilogramów mówi się wtedy, gdy masa czworonoga spadnie w krótkim czasie o ponad 10% w stosunku do wyjściowej, prawidłowej wagi. Sama utrata kilogramów nie jest czymś groźnym. Niebezpieczne są jej następstwa, tj. osłabienie fizyczne, stopniowy zanik mięśni, postępujące wyniszczenie i wieloukładowe jego następstwa, m.in. zaburzenia w rozrodzie, spadek odporności. Drastyczna utrata wagi oraz ogólne osłabienie, gorączka i wyniszczenie mogą świadczyć o ciężkiej, przewlekłej chorobie, dlatego istotne jest, aby regularnie – przynajmniej raz w miesiącu, monitorować wagę czworonoga.

Przyczyny nadmiernego chudnięcia mogą być bardzo różne. Wszystkie mają wspólną cechę – podaż energii dostarczanej z pożywieniem jest niewystarczająca do zaspokojenia potrzeb energetycznych organizmu. Dzieje się tak w sytuacji, kiedy albo znacznie wzrosło zapotrzebowanie na energię i dotychczasowa dieta stała się zbyt uboga w składniki odżywcze (np. w okresie ciąży), albo składniki pokarmowe dostarczone w pożywieniu nie są z jakiegoś powodu odpowiednio przyswajane przez organizm czworonoga.

Wśród przyczyn nadmiernego chudnięcia na pierwszym miejscu należy wymienić czynniki dietetyczne. Najistotniejsze to: niedostateczna ilość spożywanego pokarmy; zła jakość pożywienia; pokarm niesmaczny – niechętnie zjadany przez zwierzę; karma zepsuta lub zbyt długo przechowywana – zwietrzała, która utraciła swoje walory dietetyczne. Do drugiej grupy przyczyn należą czynniki zwiększające zużytkowanie kalorii – przyspieszające metabolizm. Są to: większa niż dotychczas aktywność fizyczna; ciąża; laktacja; ekspozycja na zimno; nadczynność tarczycy; stany zapalne, nowotwory i gorączka. Innymi przyczynami chudnięcia mogą być zaburzenia trawienia, wchłaniania i metabolizowania spożytego pokarmu. W takim przypadku, mimo odpowiedniej diety, organizm czworonoga nie jest w stanie wykorzystać spożytego pokarmu. Dzieje się tak podczas silnych inwazji pasożytów jelitowych; stanów zapalnych przewodu pokarmowego; chorób trzustki - źródła enzymów trawiennych; schorzeń nerek i wątroby, których prawidłowe funkcjonowanie jest niezbędne w procesie metabolizowania składników pokarmowych i wydalania produktów ich przemiany. Kolejną grupą czynników wpływających na tempo przemian metabolicznych są zaburzenia hormonalne. Nadczynność tarczycy – stosunkowo często występująca u kotów, oraz niedoczynność kory nadnerczy skutkujące przyspieszeniem przemian materii i chudnięciem. Także cukrzyca może dawać podobne objawy.

Ze względu na mnogość przyczyn chudnięcia postawienie trafnego rozpoznania tej choroby bywa trudne. W zdiagnozowaniu chorego pomocne są badania laboratoryjne krwi (biochemia, morfologia) i moczu. Metod diagnostycznych jest bardzo wiele – wykorzystanie danej techniki diagnozowania zależy od charakteru stwierdzonych zaburzeń i podejrzewanej przyczyny choroby.

Istotną informacją pomocną w postawieniu diagnozy jest długoterminowy obraz choroby – jak zmieniał się apetyt chorego – czy był prawidłowy/ zwiększony/ zmniejszony. Ważne jest także czy chorobie towarzyszyła gorączka – ogólne osłabienie. Obserwowanie swojego podopiecznego, systematyczne monitorowanie jego wagi oraz badanie krwi zwierząt, które ukończyły 7 rok życia (badanie przynajmniej raz do roku) są konieczne w profilaktyce tej i wielu innych chorób.

bk
Komentarze