Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Wrzody żołądka i zgaga u zwierząt

Wrzody żołądka i zgaga u zwierząt

Wrzody i zgaga to problem wielu zwierząt

2010-09-09 16:00:00

porady

Wrzody żołądka i zgaga to schorzenia uprzykrzające życie wielu osobom. Także domowe czworonogi nierzadko cierpią z powodu tych dolegliwości. Jakie są ich przyczyny i w jaki sposób można zminimalizować ryzyko wystąpienia tych zaburzeń?
fot. ilco / sxc.hu
Mianem wrzodów określa się ubytki błony śluzowej żołądka sięgające w głąb ściany narządu – aż do warstwy mięśniowej. Natomiast zgaga jest to ból, pieczenie odczuwalne w okolicy szyi, mostka spowodowane przez kwaśną treść żołądka zarzucaną do przełyku. Schorzenia te mogą występować łącznie – w zaawansowanych stanach lub osobno - gdy choroba dopiero rozwija się. Bezpośrednią przyczyną zgagi jest niesprawnie działający mięsień - dolny zwieracz przełyku. Rola tego mięśnia polega na uniemożliwianiu cofania drażniącej treści żołądkowej do górnych odcinków przewodu pokarmowego. Jednak w sytuacji, gdy zwieracz ulega zbyt częstej i zbyt długotrwałej relaksacji jego skurcz staje się nieefektywny, a co za tym idzie – kwaśna treść żołądkowa z łatwością wraca do przełyku i podrażnia go. Drugą przyczyną zgagi jest nadkwasota – tj. nadprodukcja soku żołądkowego. Nadkwasota zazwyczaj spowodowana jest złymi nawykami żywieniowymi. Czworonogi karmione zbyt tłustym jedzeniem, przesolonymi resztkami z obiadu, słodyczami – czekoladą (trującą dla czworonogów), pojone mlekiem lub sokami owocowymi są bezpośrednio narażone na rozwój tej dolegliwości.

Nadkwasota, poza znaczącym udziałem w powstawaniu zgagi, przyczynia się także do rozwoju choroby wrzodowej żołądka. Innymi przyczynami tej choroby są wszelkiego rodzaju czynniki ograniczające ukrwienie ścian żołądka oraz upośledzające odnowę komórek jego śluzówki. Czynnikami takim są: niesterydowe leki przeciwzapalne - pospolicie stosowane w zwalczaniu bólu różnego tła; choroby pasożytnicze przewodu pokarmowego; grzybice, zakażenia bakteryjne oraz wirusowe żołądka i jelit; nowotwory i ciała obce jamy ustnej, przełyku i żołądka; choroby metaboliczne – niewydolność nerek i wątroby, niedoczynność kory nadnerczy oraz zapalenie trzustki. Także stres towarzyszący zabiegom chirurgicznym, urazom, oparzeniom odgrywa znaczącą rolę w powstawaniu wrzodów.

Zasadniczym objawem choroby wrzodowej i zgagi są wymioty. Zwracana treść nieraz zawiera domieszkę krwi. Krew także może pojawiać się w kale – ciemne, smoliste stolce. Zmianom towarzyszy ból – przez to czworonogi przyjmują odciążającą pozycję z wygiętym grzbietem, jak w trakcie przeciągania się. Zwierzaki tracą apetyt, słabną, dużo śpią. Błony śluzowe jamy ustnej bledną – jest to objaw znacznej utraty krwi z wrzodów do światła przewodu pokarmowego. W zaawansowanych stanach obserwuje się biały nalot na języku spowodowany ciągłym drażnieniem śluzówki kwaśną treścią z żołądka.

W diagnostyce tych schorzeń niezastąpione jest badanie endoskopowe. Przy użyciu kamery wprowadzanej przez jamę ustną do żołądka można ocenić stan śluzówki danego odcinak przewodu pokarmowego i w razie potrzeby pobrać z niego wycinki do badań. Po postawieniu rozpoznania – zgaga / wrzody, poszukuje się bezpośredniej przyczyny tych zaburzeń. W tym celu wykonywany jest szereg badań potwierdzających lub wykluczających dany czynnik etiologiczny. Po ustaleniu przyczyny wdrożona zostaje odpowiednio nacelowana kuracja. Dodatkowo zaleca się ograniczenie aktywności ruchowej chorego i wprowadzenie lekkostrawnej diety. Dieta powinna być bogata w łatwostrawną skrobię (ryż), a uboga w tłuszcz i włókno. Stopniowo dodawane do niej jest białko roślinne (tofu), a z czasem nabiał niskotłuszczowy.

Mając na uwadze znaczący udział niesterydowych leków przeciwzapalnych w rozwoju choroby wrzodowej, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza weterynarii w trakcie podawania tych farmaceutyków czworonogom. Nie można również zapominać o niemałej roli nieodpowiedniej diety w etiologii zgagi i wrzodów. Dlatego każdy odpowiedzialny właściciel psa czy kota powinien pilnować, aby jego pupil nie miał możliwości podkradania ze stołu pokarmów nieprzeznaczonych dla czworonożnych domowników.

bk
Komentarze
 • Panciapka

  2010-11-20 18:25:04
  ciekawy artykuł :)
 • Mała

  2010-11-08 20:08:05
  Biedne.
 • nienieninka

  2010-09-10 12:15:57
  Na szczęście nie zauważyłam takich objaw u moich zwierzaków.
 • kamar

  2010-09-10 08:05:45
  Moje zwierzaki nie podkradają ze stołów :) chociaż kot czyni w tym kierunku usilne starania :)
 • Natii

  2010-09-09 17:30:33
  :(