Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Wszystko co powinniście wiedzieć o sterylizacji zwierzaków

Wszystko co powinniście wiedzieć o sterylizacji zwierzaków

2009-03-20 13:47:39

porady

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, za oknami słychać serenady wyśpiewywane przez kocury, w zwierzętach coraz silniej odzywa się instynkt rozrodczy
fot. Jarosław Kubalski / AG
Zanim pozwolimy naszemu pupilowi na dochowanie się potomstwa, zastanówmy się czy jest to konieczne? Polskie schroniska są przepełnione, w każde wakacje trafiają do nich setki psów i kotów, brakuje pieniędzy na zapewnienie godnych warunków bytowych tym zwierzętom. W gestii właścicieli czworonogów leżeć powinno racjonalne planowanie narodzeń szczeniąt i kociąt. Jednym ze sposobów zapobieżenia niechcianej ciąży jest sterylizacja.

Sterylizacja to zabieg mający na celu pozbawić zwierzę zdolności do rozpłodu.

Wyróżniamy: sterylizację farmakologiczną - polegającą na podawaniu środków hormonalnych, dających czasową bezpłodność oraz sterylizację chirurgiczną, która trwale ubezpładnia zwierzę.

Najczęściej stosowaną metodą jest sterylizacja farmakologiczna. Właściciele psów i kotów decydują się na ten rodzaj profilaktyki niechcianej ciąży swoich podopiecznych, gdyż jest on stosunkowo mało inwazyjny (zastrzyk) i niedrogi (ok. 50zł.). Wiąże się jednak z zachwianiem równowagi hormonalnej czworonoga a co za tym idzie, większą skłonnością do chorób narządów rozrodczych.

Zabieg chirurgiczny polega na podwiązaniu lub przecięciu nasieniowodów czy jajowodów albo na całkowitym usunięciu wewnętrznych narządów rozrodczych. Ten sposób sterylizacji przeprowadza się u osobników obu płci, w odróżnieniu do sterylizacji farmakologicznej dokonywanej wyłącznie u samic. Zabieg chirurgiczny nie niesie ze sobą ryzyka rozwoju groźnych dla życia zwierzaka chorób.

Zabieg najlepiej wykonać u młodych zwierząt, u suk przed wystąpieniem pierwszej cieczki, tj. do ok. 6 mies. życia, u psów w wieku 6-12 mies., u kotów 6-7 miesięcznych. Sterylizacja w tak młodym wieku nie wpływa niekorzystnie na rozwój psychofizyczny czworonogów. Młode zwierzęta, po zabiegu, wracają szybciej do pełni sił niż osobniki starsze.

Kastracja samców to prosty i bezpieczny zabieg. Rany goją się bardzo szybko. U suk i kotek zabieg jest bardziej skomplikowany. Rana goi się w ciągu 9-10 dni. Sterylizacje zarówno u samców i samic przeprowadza się pod narkozą (znieczulenie zupełne).

Ważne, aby zwierzak przed zabiegiem został przegłodzony przez 12 godz., co usprawni przebieg znieczulenia.

Zalety sterylizacji:

· stuprocentowa pewność, że zwierzę nie doczeka się potomstwa, a przez co potencjalnie niechciane szczenięta/kocięta nie trafią do schronisk...,

· zapobieżenie włóczęgostwu w okresie rui (cieczki),

· obniżenie temperamentu samców - brak rywalizacji o sukę,

· brak ciąży urojonej,

· kocury - kastraty nie znaczą moczem terenu (mebli, doniczek z kwiatami),

· aspekty zdrowotne: ograniczenie chorób, w tym nowotworów.

Cena zabiegu zależy od gatunku, płci i wieku zwierzęcia, kształtuje się na poziomie:

· 70-130 zł za kocura

· 80-250 zł za kotkę

· 100-200 zł za psa

· 200-400 zł za suczkę

Każdy właściciel psa czy kota powinien z dużą odpowiedzialnością podchodzić do rozpłodu swojego czworonoga. W schroniskach jest wystarczająco duża ilość zwierząt do obdarowania każdego, kto szuka kudłatego przyjaciela, dla każdej pary naprawdę dobrych rąk.

bk
Komentarze
 • Mała

  2010-11-17 23:26:04
  ??
 • Panciapka

  2010-11-17 18:05:31
  Ciekawy artykuł :)
 • Natii

  2010-06-21 14:37:51
  Świetny artykuł ;)))
 • Magda

  2010-06-17 10:27:59
  Ja również jestem przeciwna!
 • feba90

  2010-06-15 13:20:25
  jestem przeciwna
 • Surmik

  2009-11-08 22:11:05
  Bardzo istotny artykuł! Dziekuję! Moim zdaniem każdy odpowiedzialny właściciel czworonoga powinien się tym tematem zainteresować.
  Należałoby jeszcze wspomnieć, iż sterylizacji psów i kotów dokonać można nieodpłatnie: zabiegi te przeprowadzają przede wszystkim prywatne fundacje. Ponadto, o ile mi wiadomo, w każdym województwie istnieją programy dotujące przeprowadzanie kastracji. Dobrze byłoby o tych możliwościach móc przeczytać i tutaj.