Zapalenie żołądka psa i kota
Problemy żołądkowe naszych psów i kotów
2009-10-19 16:04:50
Zjedzenie zepsutego, skażonego pokarmu, trujących roślin, toksycznych związków chemicznych lub leków a także połknięcie ciała obcego są najczęstszymi przyczynami ostrego zapalenia żołądka. Psy, zwłaszcza młode, chorują znacznie częściej niż koty
fot. julinelli / sxc.hu
Pierwszym symptomem zapalenia żołądka jest brak apatytu. Często pojawiają się wymioty z domieszką zjedzonego pokarmu, żółcią a nawet krwią. Niektóre zwierzęta słabną, miewają gorączkę i wykazują silną bolesność brzucha.
Rozpoznanie schorzenia jest łatwe, gdy w trakcie wywiadu zostanie potwierdzone zjedzenie przez zwierzę pokarmu drażniącego. Jeśli z rozmowy nie wynika, że czworonóg spożył coś, co mogło mu zaszkodzić, diagnozę stawia się poprzez wykluczenie szeregu innych schorzeń dających podobne objawy. W tym celu wykonywane są badania kliniczne, laboratoryjne i obrazowe jamy brzusznej (RTG, USG, endoskopia).
Leczenie rozpoczyna się od wprowadzenia 24-godzinnej głodówki. Zwierzę w tym czasie nie dostaje ani pokarmu, ani wody. Nawadnianie odbywa się drogą pozajelitową (wlewy dożylne). Jeśli zastosowana głodówka nie zahamuje wymiotów, zwierzęciu podaje się leki przeciwwymiotne. Następnie, w celu sprawdzenie czy praca żołądka została unormowana, poi się zwierzę niewielkie ilości zimnej wody. Gdy po wypiciu płynu wymioty nie występują, można rozpocząć karmienie łatwostrawnym pokarmem, np.: posiłek złożony z jednej części twarogu lub gotowanego kurczaka i dwóch części gotowanych ziemniaków lub ryżu.
Zwierzęta, po zastosowaniu lekkostrawnej diety, szybko wracają do zdrowia. Rokowanie jest dobre, jeśli zadba się o odpowiednie nawadnianie a co za tym idzie – prawidłową równowagę elektrolitową.
bk