Zaparcie u psa
Problemy jelitowe psów
2009-10-23 12:37:32
Utrudnione wypróżnianie jest jednym z najczęściej występujących schorzeń jelitowych u psów. Problem ten szczególnie dotyczy czworonogów w podeszłym wieku, karmionych dużą ilością kości lub pokarmem ubogim w błonnik
fot. cmykcyba / sxc.hu
Zaparcie może być następstwem każdej choroby, która powoduje ból w okolicy odbytnicy, niedrożność okrężnicy lub spowolnienie perystaltyki. U kotów częstą przyczyną tej dolegliwości są stare złamania miednicy. Nieprawidłowo zrośnięte kości obręczy miednicznej mogą przyczyniać się do zmniejszenia światła okrężnicy a przez to utrudniać przesuwanie treści jelit.
Zaparcia będące następstwem błędów żywieniowych spotykane są u psów najczęściej. Zwierzęta gustujące w pożeraniu przeróżnych śmieci, włosów, papieru i kości bardzo często miewają problemy z wypróżnianiem. Podobne dolegliwości występują u czworonogów karmionych pokarmem zawierającym za mało lub za dużo włókna pokarmowego w połączeniu z niedostateczną podażą wody.
Zaparciom często towarzyszy silny ból brzucha i niepokój, zwłaszcza w trakcie prób wypróżnienia. W celu usunięcia zalegających mas kałowych zaleca się wykonanie wlewki doodbytniczej lub lewatywy oczyszczające. W przypadkach przewlekłych zaparć konieczne jest podanie zwierzęciu środków rozluźniających kał oraz leków pobudzających perystaltykę.
Zapobieganie tej dolegliwości jest stosunkowo proste. Kluczową kwestią w profilaktyce zaparć odgrywa kontrola zachowań żywieniowych psa. Niezmiernie ważną rolę odgrywa karmienie pupila pokarmem o odpowiedniej zawartości włókna i wody. Dobrym rozwiązaniem jest podawanie czworonogowi karm renomowanych firm dbających o odpowiednie proporcje włókna do łatwostrawnych elementów pokarmowych.
bk