Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Zatkanie przełyku

Zatkanie przełyku

2010-08-03 12:00:00

porady

Przełyk to długi, rurowaty narząd łączący gardło z żołądkiem. Jego specyficzna budowa często staje się przyczyną uwięźnięć połkniętych kości, zabawek lub innych ciał obcych
fot. sofamonkez / sxc.hu
Najczęstszą przyczyną zatkania przełyku są kości – szczególnie drobiowe. Kości ptaków, zwłaszcza po ugotowaniu, łatwo kruszą się, a ich ostre krawędzie bez problemu przebijają miękką ścianę narządu. Wbita kość może znacząco zmniejszyć światło przełyku. Staje się przez to barierą dla kęsów pobranego pokarmu, które nie są w stanie jej pokonać. Skutkiem tego jest gromadzenie spożytego jedzenia przed miejscem zatkania i utworzenie rozszerzenia przypominającego ptasie wola. Objawy takiego zaburzenia są następujące: pies niechętni je, często przełyka ślinę, a po posiłku ulewa zjedzony pokarm. W zaawansowanym stanie może dochodzić do tak znacznego rozszerzenia przełyku, że jest ono widoczne w postaci guza zlokalizowanego na szyi lub przy wpuście do klatki piersiowej.

Innymi, częstymi przyczynami zatkania przełyku są połknięte ciała obce. Najniebezpieczniejsze są te, które nie ulegają strawieniu w przewodzie pokarmowym lub mają ostre krawędzie kaleczące ściany trzewi, np. haczyki wędkarskie, igły, spinacze biurowe, agrafki. Usuwanie takich przedmiotów wymaga sporej zręczności i delikatności, gdyż każdy niefortunny ruch może spowodować dodatkowe podrażnienia wrażliwej śluzówki przełyku.

Zatkanie przełyku spowodowane połknięciem ciała obcego najczęściej spotykane jest u szczeniąt oraz u psów w podeszłym wieku. Szczenięta w trakcie swojego rozwoju poznają otaczające je środowisko, badając węchem i smakiem wszystko, co znajdą na swojej drodze. Zwyczaje takie często kończą się połknięciem poznawanej rzeczy. Natomiast starsze psy, których percepcja staje się coraz słabsza, miewają problemy z rozpoznawaniem przedmiotów wziętych do pyska. Przez to nieopatrznie mogą połknąć coś niejadalnego. Dodatkowo u starszych psów istnieje problem związany z pogarszającym się stanem ich zębów. Przez ubytki w uzębieniu czworonogi te niedokładnie rozgryzają pokarm, a połknięte – zbyt duże kęsy mogą utknąć gdzieś w przełyku zanim trafią do żołądka.

Objawy zatkania przełyku zazwyczaj pojawiają się nagle – zaraz po niefortunnym połknięciu niestrawnego przedmiotu. Pies staje się wówczas niespokojny, próbuje odkrztusić kęs, nieustannie przełyka i nadmiernie się ślini. Z czasem słabnie i zaczyna mieć problemy z oddychaniem. W takim stanie zwierzakowi trzeba jak najszybciej pomóc. Najlepiej udać się z nim do lecznicy weterynaryjnej, w której dostępny jest endoskop – gdyż przy użyciu tego sprzętu usuwanie ciał obcych odbywa się bardzo sprawnie i nie wymaga interwencji chirurgicznej. Po wyciągnięciu połkniętego przedmiotu, psiakowi aplikowane są leki regulujące pracę przewodu pokarmowego oraz antybiotyki o szerokim spektrum dziania zabezpieczające zwierzaka przed potencjalnym zakażeniem.

Mając na uwadze zwyczaj szczeniąt do smakowego poznawania świata oraz kłopoty z percepcją starszych psów, należy dbać o otoczenie czworonogów w taki sposób, aby nie znajdowały się w zasięgu psów żadne przedmioty, których połknięcie mogłoby im zaszkodzić.

bk
Komentarze
 • Mała

  2010-11-21 12:42:12
  Bardzo pożyteczne.
 • KAROLINA

  2010-08-04 13:39:38
  tak, właściwie to skąd się wziął ten stareortyp ze psy kochają kości? Jak dla mnie dziwne...
 • 2010-08-04 13:01:06
  przykre że mnóstwo właścicieli jest tak nieodpowiedzialnych że dają psu gotowane kości z kurczaka
 • Ola&Nugat

  2010-08-04 09:57:24
  :)
 • Magda

  2010-08-03 16:02:33
  Cieszę się,że przeczytałam ten artykuł jest świetny
 • dorota2710

  2010-08-03 15:18:03
  oże wreszcie4 dotrze, że nie dajemy drobiowych kości zwierzętom...
 • Natii

  2010-08-03 14:54:37
  Przydatny artykuł :)))