Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Zatrucie alkoholem

Zatrucie alkoholem

2010-10-29 14:00:00

porady

O szkodliwość alkoholu wiedzą wszyscy. Ci starsi zapewne nieraz przekonali się na własnej skórze, jakie są skutki nadmiernego spożywania tego trunku. Jednak, mimo tej wiedzy i zdobytych doświadczeń, alkohol często gości na naszych stołach i zdarza się, że trafia również do psich / kocich misek. Takie niebywałe praktyki mogą okazać się tragiczne w skutkach dla naszych czworonogów
fot. engindeniz / sxc.hu
Pytanie, które zapewne nasuwa się Wam na myśl, brzmi: skąd pies czy kto miałby wziąć alkohol? Odpowiedzi może być kilka. Po pierwsze leki, w których rolę rozpuszczalnika bardzo często pełni alkohol. Takie farmaceutyki – nieodpowiednio zabezpieczone, stojące w miejscach dostępnych dla zwierząt, mogą zostać wypite przez czworonoga – smakosza. Drugim z możliwych scenariuszy jest spożycie przez psa sfermentowanego jedzenia np. zaczynu na chleb. Trzecią ewentualności bywa umyślne działanie właściciela lub osób trzecich podających zwierzakowi napój alkoholowy. Psy zazwyczaj chętnie konsumują piwo, jeśli jest im ono zaoferowane. Takiemu zachowaniu czworonoga – łapczywemu pici procentowego trunku, często towarzyszy aprobata biesiadników a finał tej zabawy bywa tragiczny.

Procentowa zawartość alkoholu w napojach wyskokowych bywa różna – od 3 –7 % w piwie, 9 – 18 % w winie, po 50 – 90% w whisky. Ostre zatrucie grozi czworonogowi, który spożył około 5 mg czystego alkoholu na każdy kilogram masy swojego ciała. Po przeliczeniu - jedno mocne piwo / jedna lampka wina może okazać się dawką śmiertelną dla psa ważącego około 7 kg. Natomiast objawy łagodnego zatrucia pojawiają się już po spożyciu 1 mg alkoholu / kg masy ciała, czyli u psa pokroju owczarka niemieckiego (35 kg) po spożyciu jednego piwa.

Toksyczność alkoholu wynika z uszkadzającego wpływy tej substancji na tłuszcze i białka błon komórkowych. Skutkiem tych uszkodzeń jest upośledzenie zdolności transportowania elektrolitów (sodu i potasu) w błonach komórek nerwowych. A efektem tego zaburzenia są zmiany w funkcjonowaniu układu nerwowego objawiające się niezbornością ruchów, zmianą zachowania, osłabieniem odruchów, podnieceniem lub depresją. Dodatkowo mogą występować zaburzenia w oddawaniu moczu – zbyt częste moczenia. W zaawansowanych stanach dochodzi do utraty przytomności, zmniejszenia częstości oddechów a nawet zatrzymania akcji serca i śmierci. Wymienione symptomy mogą pojawiać się już po 15 – 30 minutach od spożycia alkoholu, jeśli zwierzak wypił trunek na czczo. Po uprzednim wrzuceniu czegoś na ząb, czas wystąpienia objawów wydłuża się do 1 – 2 godzin.

Zwierzak będący w stanie silnego upojenia – zatrucia, alkoholowego wymaga pomocy weterynaryjnej – podania leków podtrzymujących pracę układu oddechowego i serca oraz niwelujących rozwijającą się kwasicę. Jednak zanim udamy się z czworonogiem do najbliższego gabinetu weterynaryjnego, możemy mu samodzielnie podać węgiel aktywowany – istotny jest czas podania, im szybciej, tym lepiej. Zalecana dawka wynosi 1 - 2 g / kg masy ciała. Substancja ta uniemożliwi wchłonięcie z przewodu pokarmowego znacznej części wypitego alkoholu.

Mając świadomość ryzyka wynikającego ze spożywania przez zwierzęta napojów zawierających alkohol dopilnujmy, aby czworonogi nie mały dostępu do takich trunków. Stanowczo reagujmy na każdą próbę napojenia psa czy kota piwem lub innym alkoholem. Pamiętajmy, że często za ludzką nieodpowiedzialność płacą zwierzęta.

bk
Komentarze
  • Panciapka

    2010-11-20 19:23:10
    ciekawy artykuł :)
  • kami500

    2010-11-01 08:19:15
    chyba tylko idiota podaje zwierzetom alkohol
  • Panciapka

    2010-10-31 15:11:51
    Ciekawe ;p
  • Lena9o

    2010-10-31 11:06:31
    No prosze, ciekawe :)
  • Lena9o

    2010-10-31 11:05:56
    No prosze, ciekawe :)
  • kamar

    2010-10-30 21:31:34
    Mój kot z psem nie interesują się alkoholem, natomiast szczurki jak najbardziej. Bardzo lubią piwo ale nie pogardzą też winem.
  • Mała

    2010-10-29 23:44:35
    Tylko idiota podaje zwierzęciu alkohol.
  • Kamila

    2010-10-29 21:32:42
    mój pies jak był szczeniakiem pił piwo i szampana
  • SylwiaSz

    2010-10-29 20:55:50
    Kiedyś do schroniska w którym jestem wolontariuszką trafił pies, od którego śmierdziało alkoholem...