Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Zatrucie solą

Zatrucie solą

2010-11-30 14:00:00

porady

Sól kuchenna – chlorek sodu, jest niezbędnym składnikiem ludzkiej i zwierzęcej diety. Minerał ten dostarcza organizmowi jonów sodu i chloru koniecznych do prawidłowego funkcjonowania gospodarki wodno – elektrolitowej. Lecz nadmierne spożycie soli bywa szkodliwe – może doprowadzić do ostrego zatrucia, zapaści, a nawet śmierci
fot. janedoe930 / sxc.hu
Przyjmuje się, że bezpieczna dla człowieka dawka soli spożywana w ciągu dnia nie powinna przekraczać 6 gramów (jedna łyżeczka). Dla osób cierpiących na schorzenia układu krwionośnego, a zwłaszcza na nadciśnienie, ilość tę należy zmniejszyć do 3 gramów. Pamiętajmy, że sól znajduje się w większości przetworzonych produktów spożywczych (nabiał, wędliny, przyprawy), których spożycie dostarcza nam jej znaczną ilość i pokrywa dzienne zapotrzebowanie na jony chlorkowe i sodowe. Dlatego dodatkowe dosalanie potraw powinno zostać ograniczone do minimum.

W przypadku zwierząt towarzyszących – psów i kotów, których dieta opiera się wyłącznie na karmach przemysłowych, zatrucia solą praktycznie nie występuje. Przeciwnie sytuacje wygląda u osobników mających dostęp do „słonego ludzkiego jedzenia” – wędzonych ryb, żółtych serów, przekąsek - orzeszków ziemnych, chipsów, paluszków oraz resztek ze stołu – przesolonych zup, makaronów itd. Czworonogi te codziennie narażone są na spożycie nadmiernej ilości soli, a co za tym idzie, na wystąpienie objawów zatrucia.

Kolejnym źródłem soli jest woda morska. Psy zabierane na plażę, buszujące w falach przy brzegu, aportujące patyki, nie omieszkają napić się słonej wody. Jeden łyk im nie zaszkodzi, ale zazwyczaj na jednym się nie kończy. Bo pupil, spragniony po szaleńczych gonitwach i aportowaniu, z przyjemnością zaspokoi pragnienie wodą prosto z morza. Pamiętajmy, aby zawsze podczas takich wypadów mieć przy sobie miskę i butelkę wody dla psa.

Ostre objawy zatrucia występują u psa, który spożył od 30 do 60 gramów soli (5-10 łyżeczek). Pierwszymi symptomami są wzmożone pragnienie i ślinotok. Pies, który spożył nadmiar soli, pije bardzo dużo oraz często oddaje mocz i rozwolniony kał – w ten sposób próbuje jak najszybciej wydalić z organizmu nadwyżkę jonów. W tym czasie dochodzi do zapalenia przewodu pokarmowego oraz uszkodzenia nerek, wątroby i mózgu. Następnie pojawiają się objawy nerwowe – niepokój, drżenie mięśni, niedowłady, bezcelowe ruchy kończyn lub siedzenie w bezruchu. Stan taki może trwać kilka godzin, a jego skutkiem zazwyczaj jest zapaść kończąca się zgonem w pierwszej dobie od spożycia nadmiaru soli.

Pomoc udzielana czworonogowi, u którego pojawiły się pierwsze symptomy zatrucia, polega na napojeniu zwierzaka dużą ilością wody oraz na zapewnieniu mu spokoju. Działanie takie zazwyczaj przynosi dobre efekty i pupil szybko wraca do zdrowia. W przypadku, gdy symptomy nie ustępują i pojawiają się zaburzenia nerwowo, należy niezwłocznie udać się z psem do lekarza weterynarii. Zwierzak w takim stanie wymaga intensywnego nawadniania oraz podania leków osłaniających wątrobę, podtrzymujących pracę nerek i serca.

bk
Komentarze
  • Kamila

    2010-12-03 16:40:57
    Oooo.... nie wiedziałam ...
  • kamar

    2010-12-01 07:57:27
    Interesujący artykuł. Będę bardziej zwracała uwagę, ile moje zwierzaki dostają soli w swoim jedzeniu
  • SylwiaSz

    2010-12-01 00:15:13
    Oby więcej takich artykułów...
  • marry

    2010-11-30 23:25:44
    Dzięki za artykuł, niestety do jedzenia wszędzie dodają sól:((
  • Mała

    2010-11-30 22:21:33
    Przydatny artykuł, dobrze wiedzieć.
  • 2010-11-30 18:44:15
    no niestety są też karmy tzw. marketówki które zawierają mnóstwo soli żeby psu karma smakowała, bo inaczej nie zjadły by tego z tymi 4% mięsa, a regularne podawanie dużej ilości soli też na pewno nie wyjdzie psu na zdrowie