Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Zatrucie środkami przeciwkleszczowymi

Zatrucie środkami przeciwkleszczowymi

Zatrucie środkami przeciwkleszczowymi

2010-06-17 12:00:00

porady

Jednym z częściej stosowanych środków przeciwkleszczowych jest amitraza, która wchodzi w skład wielu obroży i płynów roztoczobójczych. Niewłaściwe ich zastosowanie, może skutkować groźnym zatruciem
fot. stock.xchng
Zatrucie zazwyczaj zdarza się po spożyciu obroży impregnowanej amitrazą lub po zastosowaniu preparatu naskórnego w nadmiernej ilości albo w złym stężeniu. Szczególnie u młodych psów, zwłaszcza w okresie wymiany zębów – gdy szczenięta gryzą wszystko, co popadnie, ryzyko połknięcia obroży przeciwkleszczowej jest duże. Zatrucie również spotykane jest u czworonogów osłabionych, leciwych oraz bardzo młodych, gdyż gorzej one reagują na amitrazę aniżeli osobniki o dobrej kondycji zdrowotnej. Także psy ras miniaturowych częściej, niż zwierzaki dużych ras, cierpią z powodu ubocznych skutków po zastosowaniu tego środka. Dlatego stosowanie preparatów (obroży, płynów) zawierających amitrazę u zwierząt z wyżej wymienionych grup musi być bardzo ostrożne.

Objawy zatrucia są następujące: pies słabnie, staje się ospały, ma problemy z koordynacją ruchów, a jego reakcja na bodźce jest bardzo osłabiona - z czasem zupełnie zanika. Objawom tym towarzyszy spowolnienie akcji serca, spadek ciepłoty ciała i liczby oddechów. Pojawiają się wymioty i biegunka, które z jednej strony działają korzystnie – bo przyspieszają usunięcie połkniętych fragmentów obroży, a z drugiej – odwadniają i osłabiają zwierzaka. Stan chorego, jeśli nie zostaną podane mu leki, szybko się pogarsza i może doprowadzić do śmierci.

Pomoc udzielana zwierzakowi, u którego wystąpiły objawy zatrucia po naskórnym zastosowaniu środka przeciwkleszczowego, polega na spłukaniu preparatu obfitą ilością ciepłej wody z domieszka detergentu, np. płynu do ręcznego mycia naczyń. Następnie choremu podawane są dożylnie duże ilości płynów nawadniających oraz kontrolowana jest ciepłota ciała. Zwierzakowi, u którego wystąpiły objawy depresji, podawana jest johimbina lub atipamezol – środki te działają przeciwstawnie do amitrazy, a więc przyspieszają akcję serca, podnoszą ciśnienie krwi i temperaturę, co stosunkowo szybko stawia czworonoga na nogi. Psom, u których zatrucie wynika z połknięcia fragmentów obroży, wskazane jest wykonanie endoskopii, w celu usunięcia większych kawałków obroży z żołądka. Po opróżnieniu przewodu pokarmowego, stan zwierzaka szybko wraca do normy, a przebyte zatrucie nie pozostawia długotrwałych, niekorzystnych skutków.

Aby uchronić pupila przed niekorzystnym wpływem środków przeciwkleszczowych, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta danego preparatu. Ważne, żeby dobierać środek adekwatny do wagi czworonoga (więcej, nie zawsze znaczy lepiej). Zwierzakom, które nadmiernie interesują się obrożą, trzeba znaleźć inną, równie atrakcyjną rozrywkę, która skutecznie odciągnie uwagę psiaka od tego, co nosi na szyi.  

bk
Komentarze
 • Mała

  2010-11-21 13:50:06
  Dobrze wiedzieć.
 • Panciapka

  2010-11-18 08:13:11
  Ciekawy artykuł :)
 • Natii

  2010-07-23 21:15:41
  Świetny artykuł ;)))
 • Reksio

  2010-06-30 17:48:10
  dobrze wiedzieć !!
 • Natii

  2010-06-20 18:01:05
  Świetny artykuł ;)))
 • Jasiek

  2010-06-18 11:35:37
  straszne! trzeba bardzo uwazac
 • kamar

  2010-06-18 08:15:12
  Kleszcze to niesamowita plaga. Mieszkam w okolicy łąk i lasu i na wiosnę moja psina jest cała w kleszczach. Czasem znajduje na nim kilkanascie kleszczy dziennie i muszę powiedzieć, ze mnie to przeraża. Stosuję pewien środek, który o ile w tamtym roku jeszcze spelniał swoją funkcję, to w tym już nie. Mam wrażenie, ze kleszcze sie na niego uodporniły:( W tamtym roky, mój pies był o krok od śmierci, wlaśnie z powodu ugryzienia zarażonego kleszcza. Mam nadzieję, że psinka tez sie udoporniła na choroby roznoszone przez tego ohydne insekty.
 • marta-swierk

  2010-06-17 18:43:16
  JEJCIU :(
 • Magda

  2010-06-17 15:53:14
  doskonały artykuł,który pomoże ludzią gdy ich zwierzaczki znajdą się w takiej sytuacji.Nigdy bym nie przypuszczała,ze środki przeciwkleszczowe mogą uczulać