Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Zatrucie strychniną

Zatrucie strychniną

Uważaj na trujące substancje

2011-03-07 14:00:00

porady

Strychnina to silnie toksyczny alkaloid roślinny występujący w nasionach kulczyby wroniego oka. Związek ten, dzięki swoim trującym właściwościom, znalazł zastosowanie w zwalczaniu plag szczurów, kretów i innych szkodników. Preparaty zawierające strychninę bywają także przyczyną ciężkich zatruć domowych czworonogów – psów i kotów
fot. berkcebo / sxc.hu
Toksyczne działanie strychniny polega na blokowaniu receptorów glicyny w układzie nerwowym. Skutkiem tej blokady jest gwałtowne pobudzenie komórek nerwowych (neuronów) i nagły skurcz mięśni szkieletowych. Usztywnieniu ulegają także mięśnie oddechowe, co doprowadza do upośledzenie oddychania, bezdechu i śmierci zwierzaka. Działanie strychniny zwykle przebiega bardzo szybko, gdyż substancja ta z łatwością wchłaniana jest z przewodu pokarmowego. Objawy zatrucia, w zależności od dawki zjedzonej trucizny, pojawiają się w przeciągu kilku minut do 2 godzin.

Objawem, który może nasuwać podejrzenie zatrucia strychniną, jest wzmożona pobudliwość nerwowa. Nawet niewielki bodziec zewnętrzny, np. zapalenie światła, wywołuje gwałtowny skurcz mięśni kończyn i grzbietu – głowa i szyja zostają wygięte do tyłu. Skurczom towarzyszą napady lęku, przyspieszenie akcji serca oraz wzrost ciepłoty ciała. Natężenie objawów zależy od dawki spożytej trucizny - im większa, tym symptomy silniej wyrażone. W skrajnych przypadkach dochodzi do zatrzymania oddechu i śmierci.

Na zatrucie strychniną najbardziej narażone są bezpańskie, wygłodniałe psy szukające czegoś do zjedzenia przy śmietnikach, na działkach, w piwnicach – tj. w miejscach, gdzie nietrudno o natknięcie się na rozłożoną trutkę gryzoniobójczą. Także koty wychodzące na dwór - polujące na myszy, stanowią grupę ryzyka. Gryzoń przytruty strychniną staje się łatwym celem dla miałczącego czworonoga, który to zjedzenie takiej zdobyczy może przypłacić życiem. Zdarzają się również celowe, złośliwe otrucia czworonogów przez nieprzychylnych ludzi. Takie przypadki niestety spotykane są dość często.

Pomoc udzielana zwierzakowi przytrutemu strychniną uzależniona jest od natężenie objawów intoksykacji. W przypadkach średniozaawansowanych polega ona na podtrzymywaniu chorego w stanie przytomności oraz na kontrolowaniu napadów drgawek – w tym celu podawane są leki przeciwdrgawkowe. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczne jest wprowadzenie pacjenta w stan znieczulenia ogólnego, aby tym sposobem częściowo wyłączyć pracę nadmiernie pobudzonego układu nerwowego. Zwykle po 48 godzinnej terapii stan chorego stabilizuje się.

Ważnym elementem postępowania w początkowym etapie zatrucia strychniną jest prowokowanie wymiotów. Wymioty można wywoływać wyłącznie w pierwszych minutach po spożyciu trutki – w tym celu podaje się około 50 - 100 ml wody utlenionej rozcieńczonej wodą w stosunku 1:1. Drugą ważną czynnością – nieobarczoną praktycznie żadnym ryzykiem, jest podanie czworonogowi węgla aktywowanego – w dawce 2 mg/kg masy ciała. Preparat ten można dostać w każdej aptek. Działanie węgla polega na absorbowaniu z treści jelit licznych związków chemicznych, przez co utrudnia wchłonięcie ich do krwioobiegu. Środek ten wykorzystywany jest w leczeniu zatruć różnymi środkami chemicznymi oraz toksynami np. wytwarzanymi przez bakterie. Dlatego warto, aby znalazło się dla niego miejsce w każdej domowej apteczce.

bk
Komentarze