Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Zrozumieć chomika

Zrozumieć chomika

2011-08-19 16:00:00

porady

Chomik wielu osobom kojarzy się przede wszystkim ze zwierzakiem, który wszystko gryzie i jest mało towarzyski. Jednak ci, którzy je posiadają, wiedzą, że to bardzo sympatyczni pupile. Zebraliśmy kilka faktów na temat tych futrzaków, które pomogą lepiej je zrozumieć
fot. pitrih / sxc.hu
1) Przede wszystkim w nocy

Chomiki śpią przez większość dnia, zaś aktywne stają się nocą. Próby obudzenia zwierzaka zazwyczaj skończą się ugryzieniem – przeciętny przedstawiciel tego gatunku poptrzebuje około czternastu godzin niezakłóconego snu.

2) Walka o terytorium

W naturalnym środowisku na pustyniach państw Środkowego Wschodu zwierzaki te wiodą przede wszystkim samotny tryb życia i mocno pilnują swojego terytorium. U domowych futrzaków instynkt pozostaje naprawdę silny.

Tym samym w przeważąjącej większości wypadków dokupienie drugiego chomika i wprowadzenie go na teren już posiadanego futrzaka może skończyć się bardzo nieszczęśliwie.

Sycząc i warcząc nasz pupil zaatakuje "nowego" nawet jeśli jedzenia, wody i miejsca wokoło spokojnie wystarczyło dla obydwu.

Warto też zauważyć, że chomiki prawie nigdy nie wydają żadnych głośnych dźwięków – jeśli je słyszymy, znaczy to, że nasz pupil jest zły lub przerażony.

3) Nowe zabawki

Chomiki, podobnie, jak dzieci, z radością witają nowe zabawki w ich otoczeniu. Zwierzaki te posiadają mnóstwo energii, a żeby ją spalić, przyda się coś więcej, niż kołowrotek.

4) Poprzez zapach

Te niewielkie czworonogi poznają świat i orientują się co się dzieje wokoło przede wszystkim poprzez zapach. Najbardziej zaznajomione są z tym co znajduje się wokoło ich legowiska, toteż jeśli nasz zwierzak wciąż nam nie ufa – sprawmy, aby ręce pachniały jak jego terytorium podczas kontaktów.

gnat
Komentarze